Dominik Strzelec podpowiada, jak efektownie odnowić karmnik, tak aby nie tylko służył ptakom w okresie zimowym, ale przy okazji był też piękną ozdobą przydomowej przestrzeni.
Stary karmnik może zyskać nowe życie dzięki prostej renowacji
© Drewnochron
Bezpieczne miejsce dla ptaków
Jeśli po kilku sezonach, karmnik stracił swój estetyczny wygląd, nie trzeba spisywać go na straty. Zbliża się trudny dla ptaków, zimowy czas, dlatego warto pomyśleć o podjęciu prac renowacyjnych. Na początek dokładnie obejrzyj karmnik i oceń jego kondycję. Jeśli na powierzchni drewna są ubytki lub pęknięcia, wypełnij je masą szpachlową, a ewentualne luźne powłoki usuń.
Pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniego impregnatu
© Drewnochron
Renowacja krok po kroku
Przed malowaniem karmnik dobrze jest umyć czystą wodą, używając gąbki lub szczotki. Jeśli na powierzchni widoczna jest żywica lub tłuste plamy, do ich usunięcia należy wykorzystać benzynę ekstrakcyjną. Do malowania najlepiej wybrać preparat, który nie tylko odświeży wygląd ptasiej budki, ale przede wszystkim zabezpieczy ją przed działaniem niesprzyjających w zimie warunków pogodowych. Odpowiedni impregnat stworzy wodoodporną powłokę, zapewniającą ochronę przed szkodliwym działaniem śniegu, deszczu i słońca. Ponadto zabezpieczy karmnik przed pleśnią i działaniem promieniowania UV odpowiadającymi za degradację drewna, a przy tym uszlachetni i podkreśli naturalny wygląd surowca.
Zanim rozpoczniesz malowanie, produkt trzeba dokładnie wymieszać. Impregnat najlepiej jest nakładać wzdłuż słojów za pomocą pędzla. Pamiętaj, by nie aplikować zbyt dużej ilości preparatu. Jeśli powstaną jakiekolwiek plamy i zacieki, trudno będzie je potem wyrównać, tak aby nie stracić na estetyce. Domek pomaluj dwiema warstwami, a jeśli chcesz, by kolor był bardziej intensywny, możesz zaaplikować także trzecią. Po takiej renowacji karmnik będzie kompleksowo zabezpieczony i odświeżony.
Mamy dla Ciebie więcej informacji na temat ochrony drewna