Biokominek to coraz częściej stosowana alternatywa dla tradycyjnego kominka. Pozwala on bowiem cieszyć się wyjątkowym blaskiem ognia, bez konieczności podłączania urządzenia do komina, czy przyłącza gazowego.
Biokominek pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym
Fot. Fot: Michał Przeździk-Buczkowski/Budzik Studio © Artewizjon
Ekologiczna alternatywa
Biokominek to kominek zasilany biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej. Produktem spalania bioetanolu jest para wodna i dwutlenek węgla, czyli dokładnie taka sama mieszanina gazów, jaką produkujemy, oddychając. Dzięki temu nie musisz również obawiać się o zaczadzenie. Tego typu urządzenia nie produkują także dymu, spalin ani popiołu. Są więc świetnym wyborem dla wszystkich osób dbających o ekologię. Niektóre z modeli mają funkcję kontroli wysokości płomienia. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja aromaterapii. Sam biokominek nie wydziela zapachu, jednak po dodaniu do paleniska olejków eterycznych, w pomieszczeniu będzie się unosić piękny zapach.
Biokominek to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego paleniska
Fot. Andrea Davis © UNSPLASH/Fot. Ayuko Studio © Finchstudio
Czy biokominkiem można ogrzać dom?
Biokominek sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy potrzebujesz dogrzać pomieszczenie. Efektywność biokominka to około 3 kW. Dla porównania, w przypadku pokojowego grzejnika jest to 1,5-2 kW, natomiast kominka zamkniętego opalanego drewnem — od 5 do 16 kW. 1 kW mocy grzewczej wystarcza do ogrzania 10 m² powierzchni. Tradycyjny kominek wyposażony w płaszcz wodny może ogrzać dom. Jednak ze względu na konieczność uzupełniania paliwa i niską moc akumulacyjną ciepła, biokominki nie spełnią takiej funkcji. Mogą dogrzać pokój, jednak nie będą samodzielnym źródłem ciepła.
Biokominek narożny
© MIKOŁAJSKAstudio
Estetyczne ciepło
Biokominki mają zazwyczaj minimalistyczny styl, który idealnie sprawdzi się zamontowany w nowoczesnym i industrialnym mieszkaniu. Warto dobrze przemyśleć, z jakiego materiału wykonana będzie jego zewnętrzna obudowa, mając na względzie nie tylko aspekt estetyczny, ale także funkcjonalny. Idealnie sprawdzi się do tego spiek kwarcowy. Materiał ten ma bardzo szerokie zastosowanie i doskonałe parametry techniczne. Ponadto, dostępny jest w wielu różnych odsłonach. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się model wolnostojący, który można ustawić w dowolnym miejscu. Ciekawym rozwiązaniem jest również biokominek przeznaczony do montażu w ścianie.
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej informacji o kominkach!