Coraz częściej łazienkę dzieli się na strefy funkcjonalne. Porządkują one wnętrze, poprawiają estetykę i zwiększają komfort użytkowania. Pomocą służą ścianki działowe. Popularne są również symboliczne „granice” wyznaczone inną barwą, materiałem czy oświetleniem.
Jednym znajważniejszych aktualnych trendów wprojektowaniu łazienek jest znalezienie stylowych sposobów na oddzielenie mokrej isuchej strefy w łazience. Ważne jest aby strefa sucha nie była pełna wody po kąpieli, gdyż z tej części pomieszczenia użytkownicy korzystają cały czas. Rozdzielenie tych dwóch stref to najbardziej praktyczny układ łazienki, ponieważ tworzy dwie odrębne przestrzenie użytkowe. Gdy wszystkie czynności związane z kąpielą znajdują się w jednej wyznaczonej strefie ułatwia to utrzymanie łazienki w czystości i pomaga chronić ją przed wilgocią i pleśnią.
Strefa mokra
Strefa mokra to obszar łazienki, w którym odbywa się większość działań związanych z wodą. Musi pomieścić prysznic i wannę, a także wieszaki na ręczniki.
Strefa sucha
Strefa sucha to najczęściej używana część łazienki, w której znajduje się między innymi toaleta i umywalka.
Mało miejsca, to nie problem!
W przypadku mniejszych łazienek nadal istnieje wiele sprytnych pomysłów na oddzielenie strefy mokrej i suchej. Możesz zainstalować zamkniętą kabinę prysznicową lub użyć panelu prysznicowego lub drzwi prysznicowych, aby stworzyć przegrodę. Przezroczyste szkło bez ramek to najlepsza opcja, aby pomieszczenie było jasne i przestronne. Aby uzyskać prawdziwie innowacyjny projekt, możesz stworzyć efekt dwupoziomowy w swojej łazience. Różne wysokości podłogi wyraźnie zaznaczą dwie strefy, a także dodadzą Twojemu wnętrzu dodatkowego szyku!
Dzięki częściowo przeszklonym ściankom nawet na niewielkim metrażu uzyskano podział na strefę relaksu z deszczownią i prysznicem oraz strefę „sanitarną”. W pierwszej wyróżnia się czarny zestaw natryskowy przesuwny Rondo Black z deszczownią, a także ścienna bateria natryskowa Algeo Black. W strefie umywalki znajduje się czarna stojąca bateria Algeo Black.
© FERRO
Sposoby na podział większej łazienki
Możesz oddzielić strefę mokrą i suchą na wiele sposobów, aby uzyskać wysoce funkcjonalny projekt łazienki, który również wygląda oszałamiająco. W większej łazience możesz stworzyć ściankę działową, aby oddzielić dwie strefy. Jeśli jednak będzie ona przebiegała na pełnej długości, od podłogi do sufitu, musisz zadbać o to, aby łazienka nie wyglądała na ciasną, a obie strefy nadal miały dostęp do sporej ilości naturalnego światła. Zamiast ścianki działowej na całej długości, możesz stworzyć półściankę lub zastosować szkło w jej górnej części, dzięki czemu naturalne światło będzie nadal przepływać przez całą przestrzeń.
W przykładowej aranżacji salonu kąpielowego zastosowano zróżnicowaną kolorystykę ścian oraz szklaną taflę pomiędzy strefami. Na zdjęciu widoczny zestaw Trevi składający się z deszczowni o głowicy talerzowej SLIM (średnica 30 cm), natrysku z trzyfunkcyjną rączką i baterii termostatycznej z blokadą gorącej wody safe stop 38°C.
© FERRO
To salon czy łazienka?
Kiedy mamy naprawdę dużo miejsca na aranżacje łazienki możemy pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. Łazienki mogą nawiązywać do buduarów — dawniej bogato i elegancko umeblowanych pokojów zajmowanych przez panią domu. Dlatego też będą się kojarzyć bardziej z salonem niż miejscem służącym zabiegom higienicznym.
W aranżacji w białą cegiełkę – z wanną i dopasowaną do niej nowoczesną czterootworową baterią Algeo Square oraz umywalką ze stojącą baterią (też Algeo Square) – projektant stworzył specjalny kącik z elegancką toaletką.
© FERRO
Tu można także przejrzeć ulubione czasopismo, przeczytać książkę, zaplanować kolejny dzień. Ducha dawnych, buduarowych czasów wniesie elegancki, drewniany fotel vintage. Pozytywnej energii dodaje okazała palma, a na ścianach umieszczone są różne faktury i dekoracje. W takim entourage’u, sprzyjającym wyciszeniu, łatwiej o dobre pomysły.
W szarej kompozycji wypoczynkową rolę salonu kąpielowego podkreśla kanapa – szara, dopasowana do otoczenia. Relaksującą kąpiel zagwarantuje wolnostojąca wanna z nowoczesną czterootworową baterią Adore White/Chrome.
© FERRO
Więcej informacji na stronie firmy FERRO Spółka Akcyjna w portalu PdD.