A gdyby tak puścić wodze fantazji, odrzucić w urządzaniu wnętrza stylowy reżim i stworzyć przestrzeń swobodnie eklektyczną? Czy różnorodność wówczas nie będzie zbyt przytłaczająca? I jak uniknąć chaosu w aranżacji takiego wnętrza?
Prezentujemy salon zaprojektowany przez pracownię DOMagała design, który jest doskonałym przykładem aranżacji patchworkowej.
Utrzymany w chłodnej tonacji salon, posiada akcenty o barwach ciepłych
© Ayuko Studio
Przestrzeń optymistycznie jasna
Patrząc na to wnętrze, widzimy, że dzieje się w nim dużo. Sprawia wrażenie, jakby było zaaranżowane spontanicznie. Nie ma tu jednak elementów nieprzemyślanych. Każdy mebel jest dopełnieniem całości i nie stoi tu bez przyczyny.
Przestrzeń jest przytulna i optymistyczna w wyrazie, mimo że skąpana w błękitach, bielach, szarościach i czerniach, czyli barwach zdecydowanie zimnych. One też wpływają na odbiór wnętrza jako świeże i czyste estetycznie. Paleta zimnych kolorów przełamana jest akcentami barw dopełniających. Dostrzec można słonecznie żółtą drabinkę, znajdującą się przy wysokiej półce z książkami, oraz fragment rudej, ceglanej ściany, na której w układzie dość przypadkowym powieszone są grafiki. Również drewniane powierzchnie – blaty stolików kawowych, podnóżki stopni oraz panele podłogowe, ocieplają przestrzeń i sprawiają, że nabiera ona domowego charakteru.
Dominującym elementem w salonie są schody wachlarzowe
© Ayuko Studio
Piękna prostota schodów wachlarzowych
Najbardziej okazałe w salonie są schody wachlarzowe, obudowane do wysokości stopni, a powyżej wykończone prostą formą balustrady w kolorze matowej czerni. Jest to jedyny obły kształt w tej części mieszkania. Prezentują się one niezwykle finezyjnie i solidnie zarazem. Są wygodne i bezpieczne. Wprowadzają do wnętrza element dynamiki oraz stają się przeciwwagą dla skosu dachu.
Błękitna barwna plama na ścianie łagodzi kontrast pomiędzy czernią kominka a bielą ściany
© Ayuko Studio
Rysunkowe podkreślenia i abstrakcja geometryczna na ścianie
Czarna balustrada, elementy oświetlenia (lampy na szynach oraz pozbawione kloszy, wiszące na kablach żarówki), metalowe konstrukcje stolików, a nawet karnisze czy też ciemne oprawy powieszonych na ścianach grafik, w sposób rysunkowy podkreślają kierunki wnętrza. Zaczerpnięte ze stylu angielskiego ramki, widoczne na ścianach, wykonane są z ozdobnych listew. One również dzielą i wyznaczają płaszczyzny, wprowadzając przy tym elegancki, ale i odrobinę rustykalny charakter.
W centralnej części mieszkania dostrzeżemy też kominek. Ciemny, w kolorze antracytu, staje się najmocniejszym kolorystycznie punktem. Dla złagodzenia kontrastu z białym tłem asymetrycznie pomalowano fragment ściany na niebiesko. Ta niekonwencjonalna plama barwna, zestawiona z prostą formą kominka, płycinami wyznaczonymi przez listwy oraz ramkami na zdjęcia, przywodzi na myśl abstrakcję geometryczną popularną w malarstwie XX wieku. Wszelkie włączniki, gniazdka i kratki wentylacyjne sprytnie wtapiają się w swobodnie zaaranżowaną galerię prostokątów.
Salon, w którym przeważa jasna tonacja, posiada akcenty kobaltowe oraz błękitne
© Ayuko Studio
Meble i dodatki
Meble mają proste formy. Zachęcają do relaksu i swobody użytkowania. Biblioteczka zdaje się nie poddawać żadnym regułom. Jest to wieża różnorodnych wielkościowo pólek, dość frywolnie ze sobą zestawionych. Siedziska obite są gładkimi tkaninami. Ustawione symetrycznie jasnoszare sofy scalają się kolorystycznie z bielą ścian, a dominantą barwną stają się kobaltowe fotele, do których z kolei kolorystycznie nawiązują długie, niebieskie zasłony. Salon doskonale dopełnia roślinność, ożywiając dodatkowo przestrzeń.
Niebieski akcent kontynuowany jest w częściach przedpokoju i kuchni
© Ayuko Studio
Swoboda, ale z wyczuciem
Całość aranżacji zespaja jakiś rodzaj ruchu, niezgodność na rygorystyczną pedanterię i czystość stylową. W tej niezobowiązującej aranżacji zachowany jest jednak umiar, dzięki czemu wnętrze jest lekkie optycznie oraz kojarzy się z letnią świeżością.