Fasadowe łączniki R-TFIX Rawlplug do mocowania termoizolacji
Z cyklu „Nowoczesne materiały elewacyjne i ścienne – trendy 2020”
Właściwy montaż łączników do termoizolacji fasadowej gwarantuje odporność systemu izolacyjnego na wpływ sił wyrywających i ssących wynikających z oddziaływania wiatru na budynek, a także pozwala na uniknięcie mostków cieplnych. Zobacz, jak prawidłowo powinien wyglądać montaż termoizolacji przy wykorzystaniu łączników fasadowych Rawlplug, polecanych dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Fasadowe łączniki mechaniczne
Łączniki mechaniczne do mocowania izolacji stanowią istotny element gwarantujący stabilizację całego układu ociepleniowego. Siły działające na system ociepleń są przenoszone przez zaprawę klejową (siły ścinające wynikające z masy własnej systemu) oraz łączniki fasadowe (siły higrotermiczne, a także siły wyrywające i ssące wynikające z odziaływania wiatru na budynek). Siły wyrywające oraz ssące są przenoszone przez kołek na konstrukcję budynku. Zdolność kołka do przenoszenia tych sił określa wskaźnik zwany „obciążeniem charakterystycznym” i jest częścią informacji zawartej w dokumentach dopuszczających kołek do stosowania (aprobaty lub oceny technicznej).
Schemat sił działających na system ociepleń
© RAWLPLUG
Rawlplug
Marka Rawlplug może poszczycić się ponad stuletnim doświadczeniem w produkcji zamocowań, elementów złącznych i narzędzi, oferuje profesjonalny system zamocowań fasadowych rekomendowany do stosowania z profesjonalnymi systemami ociepleń.
Wkręcane łączniki fasadowe (R-TFIX-8S i R-TFIX-8SX)
Wyjątkową pozycję w gamie nowości zamocowań fasadowych Rawlplug zajmuje R-TFIX-8S — uniwersalny kołek fasadowy wkręcany i R-TFIX-8SX — uniwersalny kołek fasadowy wkręcany z wkrętem cynkowanym. To bodaj najbardziej uniwersalne łączniki na rynku — można zastosować je w każdym podłożu i w większości materiałów izolacyjnych. Ich niewątpliwymi atutami są: szybka instalacja i najwyższe nośności, a także unikalna konstrukcja strefy kotwienia, która pozwala na przenoszenie wysokich obciążeń ograniczając ilość zakotwień zalecanych na m². Oferowane warianty, cechy, karty techniczne oraz gama produktów powiązanych z tą linią łączników dostępne są na stronie https://r-tfix-8s.rawlplug.com/pl.
R-TFIX-8S – uniwersalny kołek fasadowy wkręcany
© RAWLPLUG
Schemat montażu powierzchniowego (termoizolacja styropianowa) na przykładzie kołka fasadowego wkręcanego R-TFIX-8S
- Wywierć otwór o średnicy 8 mm i głębokości odpowiedniej do rodzaju podłoża.
- Oczyść wywiercony otwór 3×.
- Umieść końcówkę montażową T40 w zagłębieniu części tworzywowej wkręta R-TFIX-8S. Wsuń kołek w wywiercony otwór.
- Po osadzeniu kołka w otworze talerz powinien być dociśnięty do powierzchni termoizolacji. W podłożach kategorii A, B, C, D minimalna głębokość zakotwienia wynosi 25 mm, w podłożu E — gazobetonie 65 mm.
- Podczas dokręcania dociśnij końcówkę, utrzymując precyzyjnie jej prostopadłe położenie względem elewacji. Dokręć wkręt kołka do momentu osiągnięcia odpowiedniej głębokości zakotwienia (talerz powinien być na jednej powierzchni z warstwą termoizolacji).
- Prawidłowe, finalne osadzenie.
R-TFIX-8SX – uniwersalny kołek fasadowy wkręcany z wkrętem cynkowanym
© RAWLPLUG
Schemat montażu zagłębionego (termoizolacja z wełny mineralnej) na przykładzie wkręcanego kołka fasadowego R-TFIX-8SX (z wkrętem cynkowanym)
- Wywierć otwór o średnicy 8 mm i głębokości odpowiedniej do rodzaju podłoża.
- Oczyść wywiercony otwór 3×.
- Umieść narzędzie R-TFIX-TOOL-BLACK w łbie wkręta R-TFIX-8SX. Wsuń kołek w wywiercony otwór.
- Po osadzeniu kołka w otworze zęby talerza perforującego KWX-63 powinny być całkowicie zagłębione w termoizolacji. W podłożach kategorii A, B, C, D minimalna głębokość zakotwienia wynosi 25 mm, w podłożu E – gazobetonie 65 mm.
- Podczas dokręcania dociśnij końcówkę, utrzymując precyzyjnie jej prostopadłe położenie względem elewacji. Dokręć wkręt kołka do momentu osiągnięcia odpowiedniej głębokości zakotwienia (talerz powinien być na jednej powierzchni z warstwą termoizolacji).
- Umieść odpowiednią zaślepkę (styropianową lub z wełny mineralnej).
Tak zamontowany kołek będzie skutecznym elementem stabilizacji ocieplenia budynku, który umożliwi długotrwałą i bezproblemową eksploatację.
Wbijane łączniki fasadowe (R-TFIX-8M)
Wśród łączników fasadowych na szczególną uwagę zasługuje R-TFIX-8M — nowość produktowa marki Rawlplug, w szczególności polecana dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Jego unikalna konstrukcja zapewnia obniżenie strat energii i redukcję ryzyka przebarwień elewacji dzięki 5-krotnie wydłużonej barierze termicznej między stalowym gwoździem a powierzchnią elewacji. Kołek R-TFIX-8M od Rawlplug jako jeden z nielicznych na rynku produktów posiada aprobatę dla kotwienia w panelu zewnętrznym murowym wielkiej płyty z betonu C16/20–C50/60, co oznacza, że jest certyfikowany do montażu termoizolacji w budynkach, gdzie zastosowano technologię wielkiej płyty. Wysokie parametry wytrzymałościowe kołka pozwalają na jego wszechstronne zastosowanie we wszystkich typach podłoży A, B, C, D, E i dla wszystkich rodzajów termoizolacji, co zostało potwierdzone w Europejskiej Ocenie Technicznej (ETAs).
R-TFIX-8M – kołek fasadowy z wbijanym trzpieniem metalowym
© RAWLPLUG
Schemat montażu wbijanego (termoizolacja styropianowa) na przykładzie kołka fasadowego R-TFIX-8M (z wbijanym trzpieniem metalowym)
- Wywiercić otwór o odpowiedniej średnicy i głębokości. W podłożach kategorii A,B,C,D minimalna głębokość wiercenia wynosi 35mm, w podłożu E - gazobetonie 75 mm.
- Oczyścić wywiercony otwór 3×.
- Po osadzeniu kołka w otworze talerz powinien być dociśnięty do powierzchni termoizolacji (w podłożach kategorii A,B,C,D minimalna głębokość zakotwienia wynosi 25mm, w podłożu E — gazobetonie 65 mm).
- Wbić trzpień kołka do koszulki rozporowej do wyrównania się na jednej powierzchni trzpienia, talerza kołka i termoizolacji.
- Dla zamocowania miękkiej termoizolacji oraz wełny lamelowej zaleca się stosowanie kołka z dodatkowym talerzem dociskowym KWL o średnicy 90, 110 lub 140mm.
Zobacz na filmie, jakie to proste!
Specjalistyczne usługi dla inżynierów i architektów
W ślad za szeroką gamą innowacyjnych produktów z zakresu zamocowań, Rawlplug oferuje szereg usług technicznych (jak np. doradztwo techniczne czy testy na budowie) oraz autorskie aplikacje dla inżynierów i architektów, umożliwiających im właściwy dobór i rozmieszczenie łączników oraz pobranie ich modeli i rysunków technicznych.
EasyFix to bezpłatna aplikacja do wykonywania obliczeń projektowych, jaka uwzględnia nawet najbardziej specyficzne potrzeby konkretnych inwestycji budowlanych.
- Podział na moduły tematyczne, dedykowane konkretnym segmentom prac wykonawczych.
- Praca w oparciu o najnowsze wytyczne EAD, ETAG i EUROCODE zapewnia wyliczeniom zgodność z normami, precyzję i najwyższą użyteczność.
- Specjalistyczne funkcjonalności oraz prostota i intuicyjność użycia wspierają pracę każdego projektanta i gwarantują bezpieczeństwo projektowanych przez niego rozwiązań.
Aplikacja EasyFix i jej użytkowanie jest bezpłatne. Aby uzyskać dostęp do programu, wystarczy pobrać go ze strony www.easyfix.rawlplug.com/pl
BIM Rawlplug
Autorska aplikacja do pobierania i umieszczania w projektach modeli i rysunków technicznych zamocowań Rawlplug®.
- Kompleksowe dane o produktach ułatwiające decyzje projektowe.
- Dostępność modeli i rysunków w wariancie 2D i 3D, 6 rzutach oraz w wersji 360 view.
- Możliwość korzystania w wersji online lub pobrania do środowiska projektowego BIM/CAD.
Istnieją dwa sposoby korzystania z danych zawartych w BIM Rawlplug:
- Integracja BIM Rawlplug z Autodesk® Revit®
Integracja biblioteki danych z Autodesk® Revit® jest możliwa za pośrednictwem innowacyjnej wtyczki Plug-in Revit. Wystarczy pobrać wtyczkę ze strony rawlplug.com – z zakładki Usługi/Narzędzia dla projektantów. - Korzystanie z oprogramowania w wersji online
Aplikacja BIM Rawlplug jest dostępna na stronie rawlplug.com w zakładce Usługi/Narzędzia dla projektantów. Każdy, kto chce przejrzeć i zapoznać się z modelami, rysunkami i informacjami zawartymi w systemie ma do nich swobodny dostęp bez konieczności rejestracji i późniejszego logowania.
Misją marki Rawlplug jest dostarczenie swoim klientom: inżynierom, architektom, konstruktorom, wykonawcom i handlowcom, dostępu do pełnego portfolio możliwości, wiedzy i najlepszych praktyk, które będą wsparciem w realizacji ich codziennych zadań i celów biznesowych. Potwierdzają to liczne wyróżnienia (w tym Budowlana Marka Roku, Kreator Budownictwa i in.) oraz obiekty referencyjne.
Więcej informacji na stronie firmy Rawlplug S.A. w portalu A&B.