Klasyczne ceglaste czerwienie przestały być oczywistym wyborem inwestorów w momencie, kiedy oferta producentów ceramiki wzbogaciła się o kilkadziesiąt różnych kolorów i faktur cegieł klinkierowych. Wśród propozycji firmy Röben wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się m.in. produkty w odcieniach szarości.
Współczesny design a ceramika
Wybór klinkieru do wykończenia elewacji podyktowany jest nie tylko walorami estetycznymi, ale również jego właściwościami. Ceramika jest niezwykle trwałym materiałem, który gwarantuje doskonały wygląd budynku na długie lata. W ofercie firmy Röben znajdziemy cegły wyprodukowane zarówno w Polsce, jak również importowane. Na szeroką ofertę składa się bogata paleta kolorów oraz faktur, co pozwala z łatwością dopasować produkt do potrzeb inwestorów, poszukujących konkretnego materiału do realizacji swojej inwestycji.
fot.: Röben
Zarówno ciemna, jak i bardzo jasna cegła lub płytka klinkierowa dają niesamowite możliwości, które coraz częściej wykorzystują projektanci budynków użyteczności publicznej oraz wnętrz. Przy odpowiednim ułożeniu oraz dobrym doborze spoiwa, szara cegła klinkierowa zachwyca swoją elegancją i nowoczesnością, a w połączeniu z np. antracytową, pozwala osiągnąć prawdziwie spektakularny efekt.
Wyjątkowo ciekawą propozycją ze strony firmy Röben jest szara, cieniowana cegła klinkierowa MARGATE, która występuje w dwóch formatach — standardowym NF (240 × 115 × 71 mm) oraz wydłużonym LDF (290 × 115 × 52 mm). Zróżnicowanie w wymiarach cegły oraz jej wygląd dają duże możliwości projektowe oraz realizacyjne, co doceniają architekci, gdyż MARGATE odznacza się wyjątkową fakturą i wybarwieniem. Baza cegły jest ciemna, pokryta dwoma odcieniami szarości, co sprawia, że jej wygląd zależy od oświetlenia. MARGATE zachowuje się niczym kameleon, gdyż w pełnym słońcu wydaje się być niemalże biała. Warto także zwrócić uwagę na jej ciekawą fakturę. Charakterystyczne wgłębienia i zadrapania sprawiają, że każda cegła jest unikalna. Doskonale komponuje się ze szkłem i metalem, co wpływa na częste wykorzystanie jej w elewacjach minimalistycznych i geometrycznych brył, które są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa.
fot. © Röben
Należy wspomnieć, że MARGATE występuje również pod postacią płytki klinkierowej, która jest znacznie cieńsza od cegły, zatem daje nam możliwość pokrycia nią fragmentu elewacji lub wnętrz mieszkalnych.
Projekt Pracownia Szybkie Metamorfozy z użyciem płytki Margate w formacie LDF
wiz.: © Röben
Ekoceramika najwyższej jakości
Ceramiczna elewacja to nie tylko estetyczne, ale i praktyczne rozwiązanie. Wysokie parametry techniczne cegieł i płytek klinkierowych sprawiają, że pokryte nimi ściany są odporne na czynniki atmosferyczne, zabrudzenia czy odbarwienia. Takie rozwiązanie gwarantuje doskonały wygląd budynku na lata, a co za tym idzie, spore oszczędności, zwłaszcza w przypadku wielkich gmachów użyteczności publicznej, które powinny być nie tylko reprezentacyjne, ale również bezproblemowe w utrzymaniu.
Ponadto wybierając ceramikę, która jest całkowicie naturalnym produktem dbamy o środowisko. Proces produkcji materiałów ceramicznych firmy Röben jest zgodny z ideą „zero waste”. Nie generuje zbędnych odpadów, a wszystkie produkty opatrzone są licznymi certyfikatami jakości.
Cegły klinkierowe poddawane są okresowej certyfikacji pod kątem oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych zgodnie z normą EN 771-1: 2011+A1:2015, podobnie jak płytki klinkierowe, które spełniają najwyższe standardy normy PN EN 14411:2016-09.
Więcej informacji na stronie firmy Röben w portalu A&B.