Jak oświetlać, aby nie prześwietlać. Dołącz do dyskusji między dr inż. arch. Magdaleną Zienowicz i Marcinem Żebrowskim z Urbcast.
Według badania „Nowy światowy atlas sztucznej jasności nocnej nieba” z 2016 r. 80% ludności świata żyje pod niebem z łuną, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Europie 99% społeczeństwa nie może doświadczyć „naturalnej nocy”. (Falchi F. i in., 2016)
Międzynarodowe Stowarzyszenie Dark-Sky (IDA) wyjaśnia:
„Na całym świecie wydajemy co roku co najmniej 50 miliardów dolarów na koszty energii, aby wytworzyć światło, które ucieka do przestrzeni kosmicznej”. (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dark-Sky, 2022).
Zanieczyszczenie światłem jest powszechne na całym świecie. Dlatego tak ważne są wszystkie inicjatywy podejmujące próbę przeciwdziałania temu zjawisku i ochrony planety.
Już 12 października o 11.00 odbędzie się bezpłatne webinarium, podczas którego będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak właściwie oświetlić miasto po zmierzchu, aby minimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia światłem, a jednocześnie zachować równowagę między potrzebami oświetleniowymi a ochroną ciemnego nieba.
Gościem specjalnym wydarzenia jest dr inż. arch. Magdalena Zienowicz, architekt, absolwentka Politechniki Wrocławskiej, adiunkt w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ekspert w badaniach nad iluminacją i światłem w architekturze krajobrazu.
Autorka licznych artykułów z zakresu oświetlenia i iluminacji w przestrzeni miejskiej oraz eksperymentatorka i propagatorka działań przeciwdziałających zanieczyszczeniu światłem.
Rozmowę poprowadzi Marcin Wojciech Żebrowski, Business Development Coordinator, Urbanista, Podcaster, twórca kanału Urbcast.
Szczegóły wydarzenia i rejestracja pod linkiem:
https://connect.zumtobelgroup.com/Jak-oswietlac-aby-nie-przeswietlac-webinarium-12-pazdziernika