„10 pytań do…” to cotygodniowy cykl krótkich rozmów z architektami i architektkami, do których kierujemy tę samą pulę pytań. Dzisiaj o swoich architektonicznych inspiracjach odpowie Krzysztof Ingarden.
Krzysztof Ingarden w 1982 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a w 1987 zdobył tytuł doktora. W latach 1983–1985 odbył staż doktorancki w School of Art & Design w Japonii, od 1984 do 1985 roku pracował w biurze Arata Isozaki w Tokio, a w 1987 w pracowni J.S. Polshek & Partners w Nowym Yorku. Od 1998 roku razem z Jackiem Ewý prowadzi pracownię Ingarden & Ewý Architekci w Krakowie. Obaj projektanci w 2009 roku otrzymali Honorową Nagordę SARP. Krzysztof Ingarden jest autorem i współautorem takich projektów jak: Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie (2012), Centrum Kongresowe w Krakowie, Pawilon „Wyspiański 2000” w Krakowie (2007), Pawilon Polski na EXPO 2005 Aichi w Japonii (2005), Szkoła Języka Japońskiego przy Centrum Manggha (2004), ołtarze papieskie w Krakowie (1999, 2002) oraz Ambasada RP w Tokio (2001).
1. Architektura w trzech słowach…?
a. Wiedza — o człowieku, kulturze, społeczeństwie.
b. Wyobraźnia — innowacyjna przenikliwość.
c. Wolność — stan twórczy.
2. Trzy najważniejsze dla Ciebie budynki…?
a. Dom i ogród, w którym spędziłem lata dziecięce — Wrocław, ul. Kochanowskiego: budynek, który wprowadził mnie w świat materiałów, z których był zbudowany, w świat swoich form i otaczającej je przestrzeni — uczył mnie ich fizycznego doświadczania miejsca.
b. Ōita Prefectural Library, proj.: Arata Isozaki — budynek, który na studiach wprowadził mnie w czas przyszły.
c. Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie — budynek, który realizował postulat wolności.
3. Najważniejsza książka o architekturze…?
Po przeczytaniu wielu książek „najważniejszych” proponuję dla rozrywki powieść Ayn Rand „Żródło” — książkę o architekcie twórcy (w domyśle — Frank Lloyd Wright) i antytwórcy (w domyśle — każdy uzupełni sam) z kobietą pomiędzy. Podobno druga po Biblii najlepiej sprzedająca się książka w USA w latach 90.
4. Najbardziej inspirujące miasto i dlaczego…?
Tokio: miasto‑las, o porządku wynikającym z chaosu.
5. Architekt, z którym chciałbyś coś zaprojektować i dlaczego…?
Pierwsza myśl — Kengo Kuma, sądzę, że podobnie odczuwa istotę materiałów; oczywiście nie on jeden, także Peter Zumthor, Wang Shu, Shigeru Ban i wielu młodych architektów w Japonii, w Chinach…
6. Rysunek odręczny czy rysunek komputerowy?
Odręczny.
7. Makieta czy model 3D?
Makieta fizyczna.
8. Modernizm czy postmodernizm?
Połączenie doświadczenia postmodernizmu mówiące, iż architektura ma charakter semiotyczny, z doświadczeniem modernizmu mówiącym o odpowiedniości funkcji, technologii i formy, z doświadczeniem mówiącym, iż architekturę odbieramy naszymi wszystkimi zmysłami, wśród których, szczególnie ważny jest dotyk.
9. Praca po godzinach czy sport?
Z biegiem lat sport staje się coraz ważniejszy dla utrzymania możliwości pracy po godzinach.
10. Architektura czy biznes?
Architektura i biznes.
Jeśli macie propozycje pytań, jakie chcielibyście, byśmy zadali architektom — dajcie znać w komentarzach.