Zaloguj się
Zarejestruj się
lub
lub
* pola wymagane do rejestracji; dane można uzupełnić w ustawieniach konta po zalogowaniu
** założenie konta studenckiego następuje po weryfikacji ważności legitymacji studenckiej
Skontaktuj się z nami
Strona WWW
|
|
Email
|
|
Adres
|
|
*kliknij wybraną pozycję aby wyświetlić jej dane |
Atelier FCJZ
Atelier Feichang Jianzhu (FCJZ) zostało założone w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych przez Yung Ho Changa i Lu Lijię. Przez ostatnie trzy dekady pracownia kładła nacisk na badania i rozwój metodologii, konsekwentnie dążąc do innowacyjności w projektowaniu budynków o różnorodnej skali – od domów prywatnych po parki przemysłowe. FCJZ zajmuje się także projektowaniem w wielu innych dziedzinach, od scenografii po biżuterię. Prace Atelier były wielokrotnie publikowane w prestiżowych czasopismach i na portalach poświęconych architekturze i designowi.
Przez lata FCJZ wypracowało unikalne podejście do architektury, które można opisać jako równoczesne projektowanie przestrzeni, struktury i scenariusza. „Scenariusz” odnosi się do użytkowania, funkcji, programu czy życia, a także do sposobu ich formalnej realizacji. Wszystkie trzy elementy – przestrzeń, struktura i scenariusz – posiadają formalny aspekt, a forma może stanowić organizacyjny szkielet dla każdego z nich osobno lub dla wszystkich razem. Choć te komponenty od zawsze były istotą architektury, dopiero w ostatnich dekadach osiągnęły niespotykany wcześniej poziom integracji i równorzędności, zwłaszcza w kontekście coraz większego zaangażowania architektów w proces programowania.
Proces projektowy w FCJZ może rozpoczynać się od dowolnego z tych trzech elementów, jednak kluczowe jest, aby pozostałe dwa zostały włączone do pracy jak najszybciej, by mogły być rozwijane jako całość. Dzięki takiemu podejściu budynek może być zaprojektowany na podstawie konkretnego systemu konstrukcyjnego z zastosowaniem określonego materiału lub jako czysta przestrzeń. Efektem końcowym mogą być zarówno fizyczne przestrzenie i obiekty, jak i propozycje ich użytkowania, przypominające instrukcje obsługi produktu. FCJZ łączy wyobrażenie o sposobach interakcji ludzi z projektem z samym procesem projektowym. Takie podejście tłumaczy łatwość, z jaką pracownia eksploruje inne dziedziny projektowania, takie jak meble, produkty czy odzież. Architektoniczna triada – przestrzeń, struktura i scenariusz – wzajemnie się inspirują, umożliwiając powstawanie nowych przestrzeni, konstrukcji, scenariuszy czy po prostu nowych sposobów życia.