Małgorzata TOMCZAK
Miasto, architektura, kapitalizm
Miasto jest bardzo złożonym organizmem, w którym działają różne siły i grupy interesów, stanowi pole wielu napięć i negocjacji. Jest dobrem i zasobem wspólnym — nas, mieszkańców, choć obserwujemy w nim pewne grupy interesariuszy, które na mieście zarabiają. Zgadzamy się na to w swego rodzaju społeczno‑ekonomicznej umowie, a jednocześnie poprzez korektę prawa wciąż negocjujemy zmiany dążące do ochrony dobra i interesu wspólnego. Rezultaty bywają różne.
W numerze pytamy też nowe władze SARP o rolę Stowarzyszenia w poprawie kondycji zawodowej architektów. Co można zrobić, żeby pozycja architektów w procesie inwestycyjnym była wyższa, a tym samym poprawiła się jakość powstających inwestycji?
Zapraszamy do lektury wrześniowego wydania A&B — przyjrzyjmy się kapitalizmowi w mieście i jego wpływowi na architekturę i jakość przestrzeni.
Numer powstał we współpracy z uczestnikami seminarium „Miasto kapitalistyczne”, prowadzonego przez prof. Rafała Matyję na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w roku akademickim 2023/2024.