Małgorzata TOMCZAK
Zarastanie i cyrkularność
redaguje: Pracownia Projektowa Krajobrazy
Obrastamy mitami miejskimi. Z pewnością każdy zna głośny red alert, który mówi o tym, że gdy wyginą pszczoły, ludzkość ma jakieś dziesięć lat, a potem homo sapiens zniknie z Ziemi. Więc stawiamy pasieki, gdzie popadnie. Albo, że sadzenie drzew w mieście ma najwyższy priorytet, bo przeciwdziała coraz bardziej dotkliwym i odczuwalnym zmianom klimatu.
W tym numerze, prowadzonym przez Pracownię Projektową Krajobrazy Wojciecha Januszczyka w naszym cyklu: Redaguje pracownia, rozprawiamy się z tymi mitami. Nie, nie wyginiemy, gdy wyginą pszczoły, i nie zawsze sadzenie drzew w mieście jest ekologiczne. Za to krok w stronę natury, rozpoznanie jej zasad i stanie się ich symbiotyczną częścią jest odpowiedzią na wiele problemów i wyzwań, wobec których stoimy. Jest też o retencji wody — temat dobitnie wybrzmiewa w kontekście ostatnich powodzi, jest rozmowa z prof. Szymonem Malinowskim, który prezentuje receptę na nadchodzące zagrożenia. Jest o zarastaniu, chwastach, współpracy architektów z architektami krajobrazu, o sztuce w przestrzeni publicznej, o zielonych sieciach. O naszych miastach, wreszcie o życiu i dzieciach.
Niewiele musimy robić, bo less is more jest dziś wyjątkowo aktualne — w kontekście zmian klimatu, budowania, projektowania. O tym właśnie rozmawiamy w tym wydaniu A&B. Przeczytajcie. Dyskutujcie. Podajcie dalej.
Dziękujemy Pracowni Projektowej Krajobrazy i Wojtkowi Januszczykowi za ogrom wiedzy, pasji, zaangażowania przy podejmowaniu niewygodnych i trudnych tematów.
Zapraszamy do lektury, ten numer to prawdziwa przygoda!