„10 pytań do…” to cykl miniwywiadów z architektami i architektkami, do których kierujemy tę samą pulę pytań. Jesteście ciekawi, jakie budynki są najważniejsze dla waszej ulubionej architektki? A może dowiedzieć się, jakie miasto najbardziej ją inspiruje? W dzisiejszej odsłonie cyklu — Monika Arczyńska.
Monika Arczyńska jest architektką z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem zdobytym w biurach projektowych w Polsce, Holandii i Irlandii. Studiowała na Politechnice Gdańskiej oraz Technische Universiteit Delft. Współpracowała z biurem Heneghan Peng Architects przy projektach między innymi Wielkiego Muzeum Egipskiego, Muzeum Palestyny i Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie. Od 2015 roku wspólnie z Łukaszem Pancewiczem tworzy firmę A2P2 architecture & planning, która zajmuje się rozwiązywaniem złożonych problemów o profilu architektonicznym i urbanistycznym.
1. Architektura w trzech słowach…?
a. Nie
b. potrafię
c. określić.
2. Trzy najważniejsze dla Ciebie budynki…?
a. Rodzinny dom, bo zawsze będzie mi się kojarzył z bezpieczeństwem i ludźmi, których kocham.
b. Stacja uzdatniania wody w Berenplaat pod Rotterdamem projektu Wima Quista (1965), bo to największe architektoniczne zaskoczenie mojego życia.
c. Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze, bo na tym projekcie nauczyłam się najwięcej.
3. Najważniejsza książka o architekturze…?
„Mart Stam’s Trousers. Stories from behind the scenes of Dutch moral modernism ” grupy Crimson — pokazała mi, że o ważnych architektonicznych sprawach można pisać z poczuciem humoru.
4. Najbardziej inspirujące miasto i dlaczego…?
Nie będę oryginalna: Nowy Jork. Nie zapomnę nigdy pierwszego spaceru przez Manhattan w pewien słoneczny, jesienny dzień. Może to skojarzenia z obejrzanymi filmami, a może fakt, że mieszkają tam ludzie z całego świata, ale miałam wrażenie, że jestem jednocześnie w wielu miastach, zamkniętych w rygorystycznej urbanistycznej siatce.
5. Architekt, z którym chciałabyś coś zaprojektować i dlaczego…?
Wspólnie? Ale jak to, z kimś? W życiu! (a tak już na serio to niewiele jest tak bardzo zespołowych dziedzin jak architektura).
6. Rysunek odręczny czy rysunek komputerowy?
Odręczny, chociaż nie czuję się w nim zbyt dobra.
7. Makieta czy model 3D?
Studenci zwykle chcą mnie zamordować, kiedy wymagam od nich makiet, ale uważam, że zwłaszcza na pierwszym etapie projektowania nie ma lepszego narzędzia pracy.
8. Modernizm czy postmodernizm?
Modernizm, chociaż doceniam dobre pomo!
9. Praca po godzinach czy sport?
Praca to mój sport.
10. Architektura czy biznes?
Architektura to mój biznes.
Na naszym portalu znajdziecie także przygotowany przez architektów z pracowni A2P2 plan rozwoju dla obszaru Starych Świdrów na terenie warszawskiej Białołęki [tutaj].
Posłuchajcie rozmowy Łukasza Harata z Moniką Arczyńską z cyklu Pobudki: