Wielkoformatowe bloki Silka Tempo zdobywają coraz większą popularność, nie tylko na polskim rynku, ze względu na możliwość dwukrotnego przyspieszenia prac budowlanych. Do grupy tych produktów dołączył właśnie innowacyjny blok — Silka Tempo Light, o obniżonej o 1/5 masie, który znajdzie zastosowanie w projektach wymagających mniejszego obciążenia konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów akustycznych.
Budowa inwestycji mieszkaniowych odbywa się pod coraz większą presją czasu, ale i kosztów. Aby przyspieszyć realizacje budynków wielorodzinnych projektanci i deweloperzy poszukują nowych technologii do szybszej i tańszej budowy, które pozwolą ograniczyć liczbę potrzebnych pracowników.
Coraz większą rolę odgrywają w tym technologie wielkowymiarowe do szybkiego montażu ścian. W tym zakresie Xella Polska jest liderem w segmencie betonu komórkowego i silikatów, oferując całą gamę produktów wielkowymiarowych: od dużych bloków po wysokie na całą kondygnację panele ścienne.
Od wielu lat inwestorzy chętnie realizują większe inwestycje mieszkaniowe, jak i usługowe z wielkowymiarowych bloków silikatowych Silka Tempo. Pojedynczy element, o długości 50 cm i wysokości 60 cm, zastępuje cztery i pół tradycyjnych, drobnowymiarowych bloczków Silka. W połączeniu z mechanizacją prac – duże bloki montuje się za pomocą specjalnych miniżurawi – oznacza to zwiększenie efektywności prac i aż dwukrotne skrócenie czasu wznoszenia ścian.
Silka Tempo Light
© XELLA
Silka Tempo Light – szybsza budowa i mniejsze obciążenie konstrukcji
W budownictwie wielorodzinnym szczególnie ważne są wymagania względem ochrony akustycznej, które określa norma PN-B-02151-3:1999. Jedną z najważniejszych wartości jest wskaźnik izolacyjności akustycznej R'A1 ≥ 50 dB, której wymaga się od ścian oddzielających lokal mieszkalny od innych części budynku. Ten warunek spełniają masywne elementy. Z drugiej strony we współczesnej technologii budowy obiektów wielorodzinnych ściany nie pełnią już roli nośnej – stanowią zazwyczaj wypełnienie w żelbetowym szkielecie.
Xella Polska rozpoczęła więc prace nad stworzeniem idealnego produktu, który miał mieć wysoką izolacyjność akustyczną, do tego liczne zalety systemów wielkowymiarowych, ale i obniżoną wagę, aby mniej obciążać konstrukcję obiektów. Po wielomiesięcznych próbach w laboratoriach budowlanych i testach w zakładach produkcyjnych Silka uzyskano innowacyjną konstrukcję bloku Silka Tempo Light. Liczne drążenia pozwoliły zredukować wagę pojedynczego elementu o 22% w stosunku do bloków Silka Tempo o grubości 24 cm.
Silka Tempo Light to pierwszy w Polsce i w Europie wielkowymiarowy blok wapienno-piaskowy o obniżonej wadze, który jednocześnie charakteryzuje się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi i akustycznymi – porównywalnymi do cięższych, standardowych bloków Silka Tempo 24 cm. Silka Tempo Light dostępna jest w grubości 24 cm (przy długości 50 cm i wysokości 60 cm) oraz klasie wytrzymałości na ściskanie 15 N/mm².
Niższe koszty transportu
Co oznacza w praktyce niższa waga elementy murowego? Już na etapie transportu bloków Silka Tempo Light można ograniczyć koszty o ponad 1/5 w porównaniu do standardowej Silki Tempo 24. Oznacza to również poprawę logistyki: można załadować o 30% więcej materiału w jednym transporcie.
Silka Tempo Light — cechy produktu
© XELLA
Idealny materiał do wypełnienia szkieletu
Niższa waga elementu Silka Tempo Light przekłada się też na niższe koszty konstrukcji budynku, bo to mniejsze obciążenie stropów i słupów (potrzeba zatem mniej stali na budowie). Dzięki temu ten nowy produkt jest idealnym rozwiązaniem również dla ścian wypełniających w budynkach szkieletowych.
Komfort akustyczny
Nowy materiał charakteryzują unikalne właściwości akustyczne przy niewielkiej masie elementu murowego (gęstość materiału: 1500 kg/m³). Ściany z Silka Tempo Light o grubości 24 cm zapewniają doskonały komfort akustyczny przegrody: RA1 = 57 dB.
Niższy ślad węglowy
Dzięki mniejszemu zużyciu surowców zredukowano ślad węglowy produkcji materiału o ok. 1/5 w porównaniu do bloków Silka Tempo 24 cm. Lżejszy blok to również mniej emisji związanych z transportem materiału na budowę.
Krótszy czas budowy ścian – średnio o 55%
Silka Tempo Light to jednak przede wszystkim szybszy montaż ścian. Dzięki lekkości wyprzedza pod względem tempa budowy dotychczasowego lidera wśród silikatów: bloki Silka Tempo. A to dlatego, że chwytak miniżurawia może jednocześnie podnieść dwa bloki Silka Tempo Light. Jedna ekipa murarska (2 osoby pracujące przy pomocy miniżurawia) może w ciągu jednego dnia roboczego wymurować aż 55 mkw. muru! Dla porównania w przypadku standardowych bloków Silka Tempo ta sama ekipa można wznieść 50 mkw. ścian, a budując z drobnowymiarowych bloczków Silka E trójka murarska jest w stanie wymurować 23 mkw. muru.
Silka Tempo Light — schemat tempa budowy
© XELLA
Efektywna budowa
Budowanie w systemie Silka Tempo Light odznacza się więc najwyższą efektywnością prac wśród dostępnych na polskim rynku technologii silikatowych. Dwóch monterów z miniżurawiem może osiągnąć wydajność nawet siedmiu murarzy budujących z tradycyjnych elementów drobnowymiarowych.
Duże rozmiary bloków znacznie przyspieszają prace murowe. Budowa z wykorzystaniem systemu Silka Tempo Light daje również możliwość lepszej organizacji placu budowy, jak i zmniejsza ryzyko opóźnień.
Plany montażowe Silka Tempo Light
© XELLA
Projekt w technologii BIM
Inwestor wybierając system Silka Tempo Light, otrzymuje od producenta materiału pełne wsparcie w zakresie prac projektowych. Dział projektowy Xelli każdorazowo przygotuje dla danej inwestycji dokładny projekt konstrukcyjny wszystkich ścian w technologii BIM, jak również na modelach 3D. Na podstawie projektu opracowywane są szczegółowe plany montażowe każdej przegrody, które przekazywane są następnie wykonawcy. Realizacja na podstawie dokładnych planów montażowych ogranicza do minimum docinki na budowie czy błędy wykonawcze, jak i eliminuje marnotrawstwo materiałów i odpadów budowlanych.
Dowiedz się więcej o innowacyjnych blokach silikatowych Silka Tempo Light.