Systemy stropów prefabrykowanych RECTOR z betonu sprężonego dla budownictwa mieszkaniowego i usługowego
Stropy prefabrykowane znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, jak i usługowym. Wysoka jakość, rozpiętości do prawie 10 m, ale przede wszystkim szybki i prosty montaż sprawiają, że rozwiązania te cieszą się dużym zainteresowaniem.
Z CZEGO SKŁADAJĄ SIĘ STROPY RECTOR?
Podstawowym elementem konstrukcyjnym stropów gęstożebrowych RECTOR jest belka sprężona RS wykonana z betonu C50/60 oraz stalowych cięgien składających się z 3 lub 7 drutów. Elementem wypełniającym przestrzenie międzybelkowe może być pustak betonowy (system RECTOBETON) lub ultralekkie panele drewnopodobne (system RECTOLIGHT). Uzupełnieniem systemu są pręty przypodporowe oraz siatka stalowa układana w warstwie nadbetonu.
STROPY SZYTE NA MIARĘ
Szeroki zakres belek sprężonych oraz wypełnień stropowych pozwala na wykonanie stropu o wysokości od 16 cm do 34 cm i rozpiętości 9,8 m w świetle ścian. Nośność stropów również dobierana jest indywidualnie.
WSPARCIE PROJEKTOWE
Projektanci oraz inwestorzy na co dzień współpracują z Biurem Projektowym RECTOR. Wystarczy przesłać wytyczne projektowe w formacie .DWG lub .PDF aby po kilku dniach otrzymać gotowy projekt stropu. Do projektowania wykorzystywane jest oprogramowania Eurydice, które udostępniane jest za darmo wszystkim zainteresowanym projektantom.
WYSOKA JAKOŚĆ
Rozwiązania stropowe RECTOR stosowane są tam, gdzie dużą uwagę zwraca się na wysoką jakość budownictwa i nie dopuszcza się do powstawania rys i spękań stropu w trakcie całego cyklu życia budynku. Stosowanie belek sprężonych przy założeniu ugięcia jedynie L/500, montaż stropu z ujemną strzałką ugięcia oraz stosowanie stalowej siatki w nadbetonie, zapewnia dużą sztywność całego układu. Strefy o większym obciążeniu (słupy, ściany działowe) są odpowiednio wzmacniane poprzez stosowanie większej liczby wytrzymałych belek. Zbrojony nadbeton oraz odpowiedni dobór belek sprężonych umożliwia projektowanie z uwzględnieniem dowolnej lokalizacji ścianek działowych.
ELASTYCZNOŚĆ
Możliwość docinania belek oraz pustaków umożliwia wykonywanie pól stropowych o nietypowej geometrii. Przejścia instalacyjne oraz kominy o szerokości do 48 cm mieszczą się w przestrzeniach międzybelkowych. Przy szerszych elementach wykonuje się wymiany żelbetowe ukryte w grubości stropu.
OGNIOODPORNOŚĆ
Zarówno system RECTOBETON (do REI 240) jak i RECTOLIGHT (do REI 60) zostały przebadane przez ITB i z powodzeniem stosowane są w obiektach o wysokich wymaganiach przeciwpożarowych. W przypadku stropu RECTOBETON istnieje możliwość uzyskania parametrów nawet REI 120 w wersji beztynkowej lub REI 240 w wersji z tynkiem gipsowym z zatopioną siatką stalową ocynkowaną.
AKUSTYKA
Kalkulator akustyczny powstały na podstawie badań już istniejących stropów pozwala precyzyjnie określić parametry akustyczne stropów wraz z zastosowanymi warstwami wykończeniowymi.
LEKKI MONTAŻ
Belki w zależności od długości ważą ok 15–20 kg/mb i pozwalają na ręczny montaż. Rozwiązanie to sprawdza się również w przypadku, gdzie w istniejących halach budowane są nowe obiekty i nie ma możliwości użycia dźwigu.
SYSTEMOWE ROZWIĄZANIA
Prefabrykowane nadproża oraz podciągi uzupełniają gamę produktów sprężonych. Kształtki wieńcowe oraz gotowe prefabrykowane wymiany ułatwiają i przyspieszają montaż.
PODPORY MONTAŻOWE
Belki sprężone sprawiają, że liczbę podpór można ograniczyć do 1 rzędu (stropy do 5m rozpiętości) lub 2 rzędów (przy większych rozpiętościach). W szczególnycch przypadkach możliwy jest dobór belek specjalnych, które pozwalają na montaż stropów do ok. 5,5 m bez użycia podpór.
STROP ODKRYTY
Architekci wykorzystują nietypową geometrię stropów i coraz częściej rezygnują z wykańczania stropów sufitami podwieszanymi. System RECTOLIGHT jako produkt NRO może być stosowany zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej bez żadnych dodatkowych powłok zabezpieczających przed ogniem. RECTOLIGHT uzyskał klasyfikację w zakresie reakcji na ogień: B-s1,d0 – oznacza to, że wyrób ten jest niezapalny, niekapiący i nieodpadający pod wpływem ognia oraz nierozprzestrzenia ognia wewnątrz budynków.
INSTALACJE W GRUBOŚCI STROPU
Przewody instalacyjne w tym przewody wentylacji mechanicznej można prowadzić w przestrzeniach międzybelkowych pod panelami RECTOLIGHT. W zależności od zastosowanego panela do dyspozycji jest przestrzeń o wysokości od 7 do 14 cm oraz szerokości u podstawy wynoszącej ok 48 cm i zwężającej się ku górze. Odpowiednio zaprojektowana instalacja ukryta częściowo lub w całości w grubości stropu zapewnia więcej przestrzeni użytkowej.
WYMIANA STROPÓW
W przypadku wymiany stropów w budynku istniejącym, zaletą rozwiązań RECTOR jest prosty i szybki montaż. Wystarczy wykonać gniazda pod belki, a wieniec opierany jest na pierwszym rzędzie pustaków obniżonych, pełniących funkcję szalunku traconego. Do rozpiętości ok 5,5 m jest możliwość doboru mocniejszych belek umożliwiających montaż bezpodporowy (w trakcie montażu stropu nie trzeba używać podpór tymczasowych pod stropem).
Więcej informacji na stronie firmy RECTOR Polska Sp. z o.o. w portalu A&B.