Na wybrzeżu hiszpańskiej Asturii powstał dom pasywny o wyraziście zarysowanej, geometrycznej bryle. Jego duże okna zostały zacienione za pomocą przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych. Przyjemną temperaturę w pomieszczeniach — nawet w środku gorącego lata — zapewniają szyby przeciwsłoneczne i ramki dystansowe klasy premium. Te ostatnie, dzięki wyjątkowo niskiej przewodności cieplnej, zimą minimalizują ucieczkę ciepła z wnętrza na zewnątrz, pełniąc funkcję ciepłej ramki. Z kolei latem, ten sam element odgrywa rolę zimnej ramki i ogranicza przepływ ciepła z zewnątrz do wewnątrz, pomagając utrzymać chłód w pomieszczeniach. Tym samym, o każdej porze roku element zapewnia wymierną oszczędność energii.
W Gijon na północnym wybrzeżu Hiszpanii powstała willa w standardzie domu pasywnego, która zachwyca przejrzystą formą, doskonałą wydajnością energetyczną i wysokim komfortem cieplnym. Z wzajemnie przenikających się brył o różnych rozmiarach powstał budynek z dużą ilością światła dziennego, zacienionymi werandami i nasłonecznionymi tarasami.
Aby zapewnić sukces temu ambitnemu projektowi, architekci z pracowni J. Noval Estudio de Arquitectura dostosowali orientację geograficzną i wymiary otworów okiennych i drzwiowych, a także kształt budynku do panującego gorącego klimatu. W ten sposób powstał zwarty, wydłużony dom na planie prostokąta, którego dłuższy bok przebiega w osi wschód-zachód.
Oprócz konstrukcyjnych rozwiązań zacieniających, przyjemny klimat w pomieszczeniach zapewniają okna i drzwi Finstral z szybami przeciwsłonecznymi Saint-Gobain i wysokiej jakości ramkami dystansowymi SWISSPACER.
fot.: © Finstral / Marco Vega
Piwnica, mieszcząca m.in. pomieszczenie gospodarcze, jest doświetlona światłem dziennym z tarasów w stylu angielskim. Z przestrzeni mieszkalnej na parterze rozciąga się piękny widok na okolicę. Z nadbudówki nad częścią mieszkalną wychodzi się na otwarty taras na dachu.
Duże przeszklone powierzchnie ścian skierowane są na południe. Ich zacienienie gwarantowane jest przez przemyślane rozwiązania konstrukcyjne. Ponadto drzwi i okna chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie.
W willi zastosowano potrójne szyby zespolone ze szkła ECLAZ, PLANITHERM i COOL-LITE EXTREME 60/28 firmy Saint-Gobain Building Glass Europe. Najwyższej jakości ramka dystansowa SWISSPACER ULTIMATE zapewnia wysoką energooszczędność w obszarze krawędzi szyby. W ten sposób powstały okna o współczynniku Uw wynoszącym 0,79 W/m²K i przepuszczalności światła na poziomie 77%.
Ramki dystansowe klasy premium firmy SWISSPACER izolują krawędź szyby o każdej porze roku i gwarantują najlepszą efektywność energetyczną także latem, spełniając funkcję „zimnej ramki”.
fot.: © Finstral / Marco Vega
Nasze ramki dystansowe są już dobrze znane jako ciepła ramka, zapewniająca oszczędność energii zimą — mówi Frank Junker, Kierownik Sprzedaży w firmie SWISSPACER odpowiedzialny m.in. za rynek hiszpański. — Jednak ich zalety w równej mierze objawiają się także latem: element chroni wnętrze budynku przed upałem i, jako zimna ramka, pomaga znacznie obniżyć ilość energii potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń.
Badanie przeprowadzone przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt wykazało, jak dużą oszczędność użytecznej energii chłodniczej można uzyskać dzięki zastosowaniu ramki dystansowej klasy premium w porównaniu z ramkami aluminiowymi: w miejscach położonych w obszarach o klimacie ciepłym, takich jak Gijon, zapotrzebowanie na energię w domach pasywnych jest niższe o niemal 9 procent.
W związku z zachodzącymi zmianami klimatu ta cecha ramek dystansowych z pewnością zyska w niedługim czasie na znaczeniu. Na przykład według prognoz Niemieckiego Konsorcjum na rzecz Klimatu, na całym świecie należy spodziewać się wzrostu częstotliwości, intensywności i czasu trwania fal upałów. Wraz z większą liczbą słonecznych dni z pewnością wzrośnie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania.
Więcej informacji na stronie SWISSPACER w portalu A&B.