Małgorzata TOMCZAK
Architektura a polityka mieszkaniowa
W Polsce mamy duży kłopot z całym sektorem mieszkaniowym. Z jednej strony brakuje tanich i dostępnych mieszkań, z drugiej inwestycji deweloperskich powstaje sporo — na koniec czerwca 2022 roku oddanych zostało 109,4 tysiąca mieszkań, a w budowie było 881,6. Ich jakość architektoniczna i urbanistyczna jest jednak często niezadowalająca.
Jak przekonują Joanna Erbel i Zuzanna Mielczarek w rozmowie z Alicją Gzowską, polityka mieszkaniowa w Polsce istnieje. Samorządy mają narzędzia i możliwości finansowania budowy nowych dostępnych mieszkań, ale nie stosują ich na odpowiednią do potrzeb skalę. „Mieszkanie prawem, nie towarem” to wciąż puste hasło.
Mieszkania w Polsce budują głównie deweloperzy. Z jakim najczęściej skutkiem? Widzimy, jeżdżąc po polskich miastach. W dziale Moodboard prezentujemy znane i głośne realizacje mieszkaniowe ostatnich lat, z rzutami mieszkań, warto się im przyjrzeć. Pytamy też o model skandynawski — jak wpływać na jakość budowanej mieszkaniówki? W jaki sposób kształtować w mieście przestrzenie o wysokiej wartości? W sumie wiemy więc, jak to robić, tyle że głównie w teorii. A rzeczywistość zmierza w kierunku dystopicznych wizji najbardziej szalonych modernistów.