Małgorzata TOMCZAK
Zdrowe miasto
Zdrowe miasto to strategia wielu miast i regionów. Zawierają się w niej rozmaite cele, które w ogólnym opisie można sprowadzić do działań służących polepszeniu warunków środowiskowych i stanu zdrowia mieszkańców.
Czym jest zdrowe miasto w kontekście architektury i planowania? — pytamy w tym wydaniu architektów, ale też samorządowców, bo najczęściej to od nich zależy, w jakim kierunku rozwija się przestrzeń zurbanizowana.
Miasta to przestrzeń do życia coraz większej części światowej populacji, według prognoz ONZ do 2050 roku będzie w nich mieszkać 70 procent ludzkości. W kontekście zmian klimatycznych i rosnącej demografii warto zadbać o takie planowanie przestrzeni, aby miała ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie, bo wraz z rosnącą liczbą jej mieszkańców, przybywa również problemów do rozwiązania. Bolączki naszych miast przybierają na sile: zanieczyszczenia powietrza, hałasem czy sztucznym światłem, problemy komunikacyjne, brak równowagi ekologicznej i nieodpowiednia jakość zieleni, nieodpowiedzialne kształtowanie przestrzeni przyczyniają się do obniżenia jakości życia, a tym samym nasilenia chorób cywilizacyjnych. W zasadzie wiemy, jak temu przeciwdziałać i planować zdrowe miasta, mamy tysiące badań i publikacji na ten temat, czas więc na zmianę paradygmatów i skuteczne wdrażanie teorii w życie.