Płytki gresowe są wytrzymałe, plamoodporne, łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymują wahania temperatur. Dzięki temu są świetnym wyborem na okładzinę kominka. Co więcej, dzięki ogromnemu wyborowi rozmiarów, wykończeń i faktur możemy sprawić, że kominek subtelnie wpisze się w aranżację lub przeciwnie, stanie się jej wyrazistym elementem. Zatem, jak uczynić kominek główną atrakcją domu? Oto siedem pomysłów z wykorzystaniem płytek.
Uniwersalna klasyka
Miłośnicy prostych, czystych form powinni zwrócić uwagę na klasyczne płytki. Taka okładzina sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Za pomocą kafelków możesz wyróżnić kominek lub wtopić go w ścianę. Gładkie, minimalistyczne płytki są także łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki temu niestraszny będzie Ci popiół lub sadza, które mogą przedostać się na obudowę kominka.
Minimalistyczna obudowa kominka nada przestrzeni nowoczesnego charakteru
© Bozza
W stylu retro
Płytki przypominające cegły dobrze sprawdzą się na ścianie z kominkiem. Takie kafelki kojarzą nam się z latami 70. XX wieku, dlatego będą idealnym wyborem do wnętrz w stylu vintage. Niewątpliwą zaletą takich cegiełek jest możliwość układania ich na różne sposoby — pionowo, ukośnie lub w mieszane wzory. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi wyzwalają one kreatywność i pozwalają stworzyć nieograniczoną ilość kompozycji. Szkliwiona, nieco nierówna powierzchnia spotęguje efekt migoczącego ognia i podkreśli klimat wnętrza.
Płytki przypominające cegiełki stworzą klimat retro
© Bozza
Wciąż modny beton
Beton pozostaje jednym z najpopularniejszych materiałów dekoracyjnych. Nie sprawdzi się on jednak we wszystkich wnętrzach. Na szczęście na rynku dostępne są imitujące go płytki. Charakteryzują się one drobnymi plamkami o niejednolitym kolorze. Do wyboru mamy te w małych lub dużych rozmiarach. Połączenie przyjemnego ciepła kominka z odcieniami betonu wprowadzi do wnętrza nowoczesny charakter. Takie kafelki sprawdzą się także w aranżacjach o minimalistycznym i skandynawskim stylu.
Płytki imitujące beton wpisują się w trendy
© Bozza
Drewno także na zewnątrz
Do ocieplenia pomieszczenia idealnie sprawdzą się płytki drewnopodobne. Takie kafelki odwzorowują naturalne piękno drewna. Ich podkreślone żyłkowanie, smugowe odcienie i delikatna faktura do złudzenia przypominają prawdziwe deski. Dodatkowo taka okładzina łączy walory estetyczne z wysokimi właściwościami użytkowymi gresu porcelanowego, tworząc przytulną i domową przestrzeń.
Płytki drewnopodobne podkreślą przytulny charakter aranżacji
© Bozza
Odrobina luksusu
Ścianę z dużym paleniskiem ożywią płytki z efektem marmuru. Klasyczne żyłkowanie przywodzi na myśl szlachetny materiał, używany przez wielkich rzeźbiarzy. Płytki gresowe mogą być jego prawie doskonałą repliką. Dzięki temu aranżacja może łączyć innowacje z nawiązaniem do przeszłości i tradycji. Takie ponadczasowe wykończenie dopasuje się do wnętrz w wielu stylach.
Uniwersalny marmur sprawdzi się w wielu aranżacjach
© Bozza
Po obu stronach
Nowoczesny, dwustronny kominek doskonale sprawdzi się jako fragment ściany działowej, która wyznaczy dwie odrębne strefy pokoju dziennego. Widoczny z obu stron, będzie niezwykle oryginalną ozdobą mieszkania. W tym celu wybierz płytki dekoracyjne, które podkreślą kształt kominka, tworząc ciekawy efekt wizualny.
Dwustronny kominek może pomóc w wydzieleniu stref w pomieszczeniu
© Bozza
Trójstronny kominek
Otwarty z trzech stron kominek będzie stanowić centralny element każdego wnętrza. Jego doskonale wyeksponowane palenisko nie wymaga przesadzonej oprawy. Do jego obudowy sprawdzą się wszelkiego rodzaju płytki o delikatnych wzorach, na przykład imitujące drewno o wybielonych odcieniach. Pasują one do każdego stylu wnętrza, wprowadzając eleganckie i wyrafinowane akcenty.
Trójstronny kominek stanie się punktem centralnym aranżacji
© Bozza
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej informacji o kominkach!