Sufit jest tą częścią aranżacji, która często jest ignorowana. Zazwyczaj jest po prostu biały i matowy. Zupełnie niesłusznie. Jako piąta ściana może być wykorzystany do stworzenia nietuzinkowej aranżacji, ukrycia nierówności powierzchni czy nawet zmiany proporcji wnętrza.
Sufit z cegłami
Fot. Jeremiasz Nowak styl. Anna Bacik © MM Architekci
Siła koloru
Delikatny beż albo écru, spektakularny róż, a może intensywna i głęboka morska zieleń? Może być również dostojna, elegancka czerń czy soczysta czerwień. Możesz pomalować go na jeden kolor pasujący do odcienia ścian. Sufit może być również kilka tonów jaśniejszy lub ciemniejszy, utrzymany w tej samej tonacji co ściany lub mocno z nimi skontrastowany. Kolorowy sufit nada wnętrzu charakteru, a w zależności od wybranego odcienia, subtelnie zaznaczy swoją obecność lub wręcz stanie się głównym punktem aranżacji. Dokładnie tak stało się w projekcie Mateusza Czeczko, gdzie główną rolę odgrywa rudy sufit.
Rudy sufit
© Czeczko Design
W stylu loftowym
Betonowy sufit będzie idealnym wykończeniem industrialnego wnętrza. Uzyskasz go, stosując tynk mineralny lub zostawiając surowy strop. Im więcej widocznych śladów po szalowaniu tym lepiej. Obawiasz się, że aranżacja będzie zbyt „zimna”? Wstaw tapicerowane meble w ciepłych kolorach a od razu zrobi się przytulniej. Na takie rozwiązanie w swoim zdecydowała się architektka Hanna Pietras.
Beton na suficie
Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow Studio
Sufit podwieszany
Czasem sufit jest tak nierówny, że żaden materiał nie jest w stanie tego zakryć lub wnętrze jest nieproporcjonalnie wysokie i przez to mało przytulne. Wówczas z pomocą przychodzi sufit podwieszany. Ukryje on wszystkie niedoskonałości oraz podłączenia oświetleniowe i wyrówna proporcje. Możesz poprowadzić w nim paski LED lub powiesić pośrodku zdobny żyrandol.
Sufit podwieszany
© ALTEZA
Klasyczne kasetony
W niektórych historycznych wnętrzach zachowały się jeszcze stiuki. Jeśli nie należysz do jednego ze szczęśliwych posiadaczy takiego wnetrza zastosuj kasetony naśladujące gipsowe sztukaterie. Montuje się je bardzo łatwo, a efekt jest zaskakująco podobny do oryginalnego. Możesz je również pomalować na ciekawy kolor.
Kaseton w formie rozety
© Benjamin Moore
Naturalne inspiracje
Jeśli belki pełnią rolę konstrukcyjną we wnętrzu nie ukrywaj ich. Wspaniale zaakcentują wnętrze w stylu rustykalnym, prowansalskim czy skandynawskim. Możesz pomalować je na biało, zabejcować na ciemno lub pozostawić w naturalnym kolorze. Takie widoczne krokwie dachowe dodają ciepła i swojskiego klimatu.
Sufit z widocznymi belkami
© Benjamin Moore
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji dotyczących sufitu! Kliknij TUTAJ
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK