Michalina Frątczak dzieli się swoim doświadczeniem z Portugalii. Opowiada o zaletach pracy w małym biurze architektonicznym, doświadczeniu na budowie, projektowaniu w trudnych warunkach oraz o minimalizmie i szczerości portugalskiej architektury.
Michalina Frątczak
Architektka przynależąca do portugalskiej Izby Architektów. Studiowała architekturę na Politechnice Gdańskiej, Poznańskiej i w Lizbonie. Na co dzień projektuje w Portugalii, ale jednocześnie współpracuje z Polską. W architekturze najbardziej ceni szczerość formy i materiału. Najlepiej odpoczywa na łonie natury, która jest dla niej inspiracją. W poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań często sięga po nieszablonowe metody. Wszystko po to, by projekt jak najlepiej odpowiadał potrzebom jego przyszłych użytkowników.
Nadal zgłębia wiedzę w zakresie architektury bioklimatycznej tak, by budynki były wręcz wynikiem swojego otoczenia i jego warunków klimatycznych. Stara się zawsze projektować z szacunkiem do wszystkiego tego, co natura dała człowiekowi.
Zwyciężczyni konkursu SARP na Dyplom Roku im. Zbyszka Zawistowskiego (2018) i konkursu InFuture Design.
Dotychczas publikowana m.in. na łamach magazynów: Architektura & Biznes (5/2020), Architektura Murator, Living builidings. The future of office builidings until 2020 Instytutu InFuture Design (2018).
zakres tematyczny podcastu
[0:02]
Wprowadzenie
[1:08]
Jak wyglądał proces rekrutacyjny?
[2:07]
Czym się zajmowałaś, nad czym pracowałaś? Za co byłaś odpowiedzialna?
[4:14]
Jak wyglądała praca w biurze? Jakie było podejście głównego projektanta? Spotkania z inwestorami.
[6:00]
Zmiany w Lizbonie, liczne inwestycje
[6:47]
Praca nad zespołem klinik w mieście Guarda
[9:34]
Kultura pracy w biurze, standardowy dzień
[10:58]
Co zyskałaś, czego się nauczyłaś?
Z cyklu podcastów pt.: „Wszystko o stażach i pracy — najlepsze biura”.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Michaliny Frątczak