Przestrzenie zewnętrzne – trendy 2023
Wykorzystując kostkę brukową, można tworzyć utwardzane nawierzchnie wokół domów i budynków użyteczności publicznej, można zabudowywać skwery i place miejskie — powierzchnie stylistycznie dopasowane do charakteru przestrzeni i brył budynków. Przebierać można w rozmiarach i kolorach, łączyć ciekawe wykończenia, uatrakcyjniając tym samym przestrzeń. Jednak w miarę powiększania betonowych stref pojawia się problem z prawidłowym odprowadzaniem wody. Takie tereny nie będą korzystne ani dla inwestora, ani dla środowiska naturalnego. Ratunkiem w tej sytuacji są kostki brukowe wodoprzepuszczalne.
Negatywne konsekwencje
To, że wokół budynków użyteczności publicznej i domów mieszkalnych pojawia się coraz więcej zwartych, betonowych połaci nieprzepuszczających wody ma negatywne konsekwencje dla wszystkich. Cegiełką w tym problemie jest też intensyfikacja zabudowy i związana z nią infrastruktura, której daleko do ekologicznej. To powoduje wzrost ryzyka powodzi, zwłaszcza w czasie gwałtownych opadów atmosferycznych, a także destabilizuje ekosystem. Woda, nie mogąc przedostać się do gleby, trafia do kanalizacji, a następnie do rzek, ograniczając w ten sposób cenne zasoby wilgoci, które są konieczne dla funkcjonowania nie tylko fauny oraz flory, lecz także człowieka.
Kostka z korzyścią dla środowiska
Dobór odpowiedniej nawierzchni pozwoli na utrzymanie właściwego poziomu wód gruntowych, nie zachwieje równowagą w środowisku i zagwarantuje naturalny obieg wody. Wybór kostki wodoprzepuszczalnej zmniejszy zagrożenie zalaniem budynku i wystąpieniem podtopień, stworzy lepsze warunki dla rozwoju roślin, zapobiegnie tworzeniu się kałuż, a nawet wpłynie na redukcję kosztów opłat za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych — tzw. podatek od deszczu. Chcąc dodatkowo zwiększyć poziomu retencji, warto zaopatrzyć się w zbiornik na wodę opadową, której zadaniem jest zbieranie wody deszczowej oraz umożliwienie jej ponownego wykorzystania w okresach bezdeszczowych.
Kostka NOVATOR® PIANO ECO
© Bruk-Bet
HydroRATUNEK
Kostki HYDROPlus® od Bruk-Bet, w tym Bruk-Bet VISIO® ECO czy NOVATOR® PIANO ECO to wyroby wyprodukowane ze specjalnie zaprojektowanej mieszanki betonowej, których warstwa wierzchnia i konstrukcyjna wykazuje wysoką przepuszczalność wody. Wierzchnia warstwa posiada szorstką i jednorodną powierzchnię o bardzo dobrej estetyce. Dla otwartych stref użyteczności publicznej oferujemy również kostkę jednowarstwową. Ich przesiąkliwość wynosi powyżej 700 litrów wody w ciągu godziny na m2, a w przypadku BEHATON® Eco i HOLLAND ECO to aż maksymalnie 4000 litrów na godzinę na m2. Wysoka przepuszczalność umożliwia odwodnienie nawet bardzo dużych utwardzonych powierzchni. Produkty HYDROPlus® spełniają normowe parametry fizyko-mechaniczne określone dla kostek i płyt brukowych.
Użycie kostek HYDROPlus® ma szczególne znaczenie na obszarach mocno zurbanizowanych, gdzie występują duże powierzchnie betonowe oraz asfaltowe. Zastosowanie nawierzchni umożliwiających przepuszczanie wody eliminuje problem podtopień czy nawet całkowitego zalania ulic oraz ciągów komunikacyjnych, a także minimalizuje obszary spływu wód deszczowych na terenach miejskich, które trafiają do kanalizacji.
Kostka Bruk-Bet VISIO® ECO
© Bruk-Bet
Kombinacja zalet
Ekologiczne zalety kostek HYDROPlus® Bruk-Bet to jedno. Ich istotną cechą jest też estetyka, która w istotnym stopniu nie odbiega od trendów! Przykładem tego mogą być produkty VISIO® ECO oraz NOVATOR® PIANO ECO, których geometryczne kształty zbudowane na planie kwadratów i prostokątów staną się modnym zwieńczeniem nowoczesnych stylizacji. Modularne elementy systemów dają możliwość kreacji rozmaitych wzorów, co będzie sposobem na uatrakcyjnienie nawierzchni — zwłaszcza tych nowoczesnych oraz minimalistycznych. Kostki dostępne są w kolorystycznych wykończeniach Color-Mix oraz Color, które łatwo dopasować do elewacji budynku i otaczającej go infrastruktury.
W klasycznych sceneriach oraz przestrzeniach typowo przemysłowych, gdzie obciążenie ruchem kołowym jest spore i potrzebne jest dopuszczalne obciążenie nawierzchni dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony, sprawdzą się kostki BEHATON® ECO czy HOLLAND ECO. Ich specyficzny kształt gwarantuje stabilność podłoża, co rozszerza dodatkowo ich wachlarz możliwości do tworzenia nawierzchni skarp. Ich zastosowanie ustabilizuje przestrzeń i ograniczy osypywanie się ziemi. Produkty mają jednak nie tylko praktyczne przeznaczenie. Rozwiązania dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, które można ze sobą łączyć.
Aby plac, parking czy chodniki spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Na pierwszy plan zaczynają się wysuwać aspekty ekologiczne, a w tej roli sprawdzą się kostki przepuszczające wodę Bruk-Bet HYDROPlus®. To przepis na nawierzchnie, które gwarantują utrzymanie prawidłowego balansu hydrologicznego i nie zaburzają harmonii środowiska naturalnego.
Więcej informacji na stronie firmy BRUK-BET Sp. z o.o. w portalu PdA.