Wyniki 25. edycji konkursu Architektura Betonowa na najlepszą pracę dyplomową z wykorzystaniem betonu
październik 2024
organizatorWydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Stowarzyszenie Producentów Cementu
lokalizacjaKraków
opis28 października 2024 roku poznaliśmy wyniki, kolejnej, już 25. edycji konkursu Architektura Betonowa — akademickiej nagrody za najlepszą pracę dyplomową z wykorzystaniem betonu.
Coroczny konkurs jest możliwy dzięki współpracy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Pomysł na konkurs poświęcony architekturze betonowej, zainicjowany w 2000 roku, powstał – jak piszą organizatorzy – z potrzeby zwrócenia uwagi dyplomantów na walory betonu jako materiału budowlanego, który odgrywa istotną rolę w kształtowaniu architektury. Inicjatorem przedsięwzięcia był profesor Dariusz Kozłowski, wieloletni dziekan Wydziału Architektury oraz laureat Honorowej Nagrody SARP z 2011 roku.
Do konkursu można było zgłaszać prace dyplomowe autorów i autorek, którzy w danym roku akademickim uzyskali na polskiej uczelni tytuł magistra inżyniera architekta. Zgodnie z regulaminem, ocenie podlegały wartości architektoniczne projektów, ze szczególnym uwzględnieniem estetycznych i konstrukcyjnych walorów betonu.
Prace dyplomowe oceniało jury w składzie:
- prof. Magdalena Kozień-Woźniak – dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przewodnicząca jury,
- dra hab. Tatiana Misijuk, prof. PB – dziekana Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej
- dra hab. Agata Gawlak, prof. PP – dziekana Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej,
- dr hab. Tadeusz Bradecki, prof. PŚ – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej,
- prof. Tomasz Kozłowski – komisarz konkursu,
- Zbigniew Pilch – dyrektor marketingu i public affairs Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Spośród 29 nadesłanych prac z 8 Wydziałów Architektury jury nominowało 17. Przyznano cztery równorzędne wyróżnienia i trzy równorzędne nagrody główne. Nagrody główne otrzymali: Mateusz Kołacz z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Sandra Chodura z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i Weronika Prokopiuk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Wyróżnienione pracy zostały zaprojektowane przez: Kamilę Przytulę z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Pawła Białasa z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Barbarę Pater z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Przemysława Dybasia i Wiktorię Jankowską z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.