Miasto w skali ludzkiej: kolor w małej architekturze.
Z cyklu „Przestrzenie zewnętrzne – rozwiązania, trendy, aranżacje 2021”
W tekście Ławki, leżaki i detale małej architektury z serii Millo i Traffic pisaliśmy o tym, że dobrze dobrana i rozmieszczona mała architektura wspiera powstawanie interakcji w przestrzeni publicznej oraz jest elementem tworzenia przyjaznego „miasta dla ludzi”. Czy kolor w odniesieniu do przestrzeni publicznej jest równie ważny? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
ławka z serii Traffic
© Komserwis
Psychologia koloru a architektura
We współczesnej przestrzeni publicznej dominują barwy neutralne, monochromatyczne, dopasowane do istniejącej zabudowy. Z perspektywy krajobrazu architektonicznego jest to pozytywne zjawisko, gdyż zbyt dużo kolorów może wprowadzić chaos i przytłoczyć.
Jednak coraz częściej patrzymy na miasto w skali ludzkiej, tak by dana przestrzeń publiczna pozytywnie oddziaływała na samopoczucie mieszkańców, pobudzała ich do interakcji oraz twórczych działań lub gwarantowała bezpieczeństwo. I tutaj kolor może przyjść nam z pomocą. Barwy mają bowiem nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też wpływają na nasze odczucia i powodują określone reakcje. Oto kilka przykładów:
- Czerwień — pobudza, wpływa na motywację, ale też przykuwa uwagę. Warto więc go stosować choćby w detalach architektonicznych.
- Pomarańcz — budzi entuzjazm i radość, motywuje do interakcji i aktywności fizycznej.
- Żółty — podnosi na duchu, stwarza ciepłą atmosferę, stymuluje pracę umysły, a więc zachęca do nauki.
- Zieleń — wprowadza spokój, harmonię, pozwala się zregenerować i złapać wewnętrzny balans.
- Niebieski — zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność, powoduje wyciszenie, opanowanie, spokój.
- Brązowy — wprowadza atmosferę ciepła, stabilności, bezpieczeństwa i trwałości.
Jadwiga Husarska-Sobina, która wraz z zespołem zaprojektowała serię mebli miejskich Traffic dla Komserwis, docenia wartość koloru w przestrzeni publicznej:
Kolor ma niesamowity wpływ na emocje. Może uspokajać np. z odcieniem zieleni mamy takie pierwotne skojarzenia: wychodzimy do lasu i jesteśmy zrelaksowani. Warto przenosić tę barwę w różne miejsca, nawet takie stresujące, by trochę zmieniać emocje.
ławka z serii Traffic
© Komserwis
Jakie jeszcze zadania ma kolor w przestrzeni publicznej?
To pytanie zadaliśmy Magdalenie Milert, architektce i urbanistce, prowadzącej branżowego bloga pieing.cafe, która jest ekspertką od przestrzeni publicznych przyjaznych dla ludzi:
Przestrzeń, którą się otaczamy, ma znaczenie dla jakości naszego życia, wpływa na nasze samopoczucie, kreatywność, chęć przebywania w danym miejscu. Może być inkluzywna, czyli włączająca, asymilująca, zachęcająca do pozostawania w niej lub wręcz przeciwnie – dająca sygnały, że nie jesteśmy w niej mile widziani. Wiąże się to także z pojęciem przestrzeni dospołecznej, czyli dającej poczucie komfortu, skłaniającej ludzi do wydłużania kontaktu z nią, czy poznawania ludzi. Na takie zachowania wpływa przestrzenne zorganizowanie danego miejsca, ale też kolor, który stanowi integralną część projektu. Kolor jest ważnym elementem wpływającym na percepcję budynku, uwydatniającym jego atuty czy segmenty oraz decydującym o estetycznych walorach kompozycji. Co więcej, w istotny sposób wpływa na całe nasze wrażenie, zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym. Zadaniem koloru zawsze powinno być wzmocnienie i dopełnienie formy.
Kolor i mała architektura Komserwis
Kiedy o kolorach pomyślano w firmie Komserwis produkującej nowoczesną małą architekturę? Na to pytanie odpowiedziała Elżbieta Dworak:
Żywe barwy w meblach Komserwis pojawiały się już wcześniej, jednak na większą skalę wprowadziliśmy je w naszych nowych kolekcjach: Letter, Fin oraz Traffic. O ile w małej architekturze nadal prym wiodą tzw. kolory ziemi, szarości, brązy, to coraz częściej widać także błękity czy zielenie. Wraz ze zmianami w funkcjonowaniu przestrzeni publicznej pojawiają się zmiany kolorystyczne w meblach miejskich. Mają one nie tylko pełnić swoją funkcję, ale również wizualnie współgrać z danym miejscem i jego przeznaczeniem.
Zatem również producenci małej architektury dostrzegają wartość jaką niesie ze sobą wprowadzanie koloru do przestrzeni publicznej.
3 pomysły na kolor w mieście na przykładzie małej architektury Komserwis
Było trochę teorii, informacji i założeń, czas na konkretne rozwiązania związane z kolorową małą architekturą w przestrzeni publicznej.
ławka Letter
© Komserwis
Kolorowy detal — ławka Letter
Ławka Letter wykonana jest ze stali, ale dzięki fantazyjnej formie ma lekki i nowoczesny charakter. Jej kształt inspirowany jest origami, czyli japońską sztuką składania papieru. W wersji basic podstawy ławki są w kolorze czerwonym. Taki mebel miejski będzie więc idealnym kontrapunktem do otoczenia, w którym dominują neutralne kolory. Aleksandra Stefańska, projektantka tej ławki, twierdzi, że czerwona barwa sprawdzi się w przestrzeniach pełnych energii, przestrzeniach w ruchu:
Pierwszymi miejscami, które przychodzą mi na myśl, są Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie autorstwa polsko-niemieckiej pracowni Pysall. Ruge Architekten oraz Muzeum Ognia w Żorach zaprojektowane przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich. Oba obiekty charakteryzują się dynamicznymi płaszczyznami.
W ofercie Komserwis dostępny jest też wariant ławki Letter z drewnem lub podstawą w kolorze niebieskim.
To też Cię zainteresuje: Ławka Letter od A do Z
Kolor jako element całego projektu np. tematycznego — ławki Fin Komserwis w Brzegu Dolnym
Meble miejskie z kolekcji Fin były rekomendowane do konkursu Dobry Wzór 2020. Doceniono je m.in. za odważne kształty i barwy. Te możliwości kolorystyczne wykorzystali projektanci przestrzeni wokół nowej biblioteki w Brzegu Dolnym. Różnobarwne siedziska umieszczono na terenie wokół biblioteki oraz na zielonym dachu. Kolory ławek dopasowano do poszczególnych etapów ścieżki edukacyjnej, dzięki czemu nie tylko cieszą oko, ale także uczą. Przy okazji tej inwestycji warto wspomnieć, że projekt zieleni i przestrzeni wokół biblioteki nawiązuj do łąk nadodrzańskich:
Nie ma tu tradycyjnych rabat z kwiatami tylko trawniki z kępami pojedynczych okazów traw ozdobnych. Podobnie wygląda taras na dachu, porośnięty zieloną roślinnością. Myślę, że siedziska Fin Komserwis świetnie wpasowały się do naszej koncepcji architektonicznej i zagospodarowania terenu wokół budynku — przekonuje Bogusława Aleksandrowicz, Dyrektor MiGBP Tama w Brzegu Dolnym.
meble miejskie z kolekcji Fin
© Komserwis
Marketing lokalny miejsca a kolor
Zadaniem włodarzy jest tworzenie takiej przestrzeni publicznej, która będzie pewną wizytówką danego miasta. Wyróżnikiem oryginalnej przestrzeni mogą być meble miejskie o ciekawych kształtach i kolorach, takie jak ławki z serii Traffic Komserwis. Kolekcja ta sprawdzi się w przestrzeniach dynamicznych: w okolicach przystanków autobusowych i dworców kolejowych, czyli w miejscach, od których turyści zaczynają poznawać miasto.
W serii Traffic projektanci tak dobrali kolory, by wpasowały się w barwy miejskie, a jednocześnie nie były monotonne. Zastosowano odcienie niebieskiego, czerwonego oraz żółtego. Te wszystkie barwy funkcjonują w przestrzeni publicznej, ale zestawienie ich razem w ramach jednej modułowej ławki, dało nowy, oryginalny efekt. Dworzec z takimi meblami miejskimi na długo zapada w pamięć.
Twórcy kolorowych mebli miejskich przyznają, że w przypadku takich projektów, chodzi o to, by odczarowywać tradycyjną małą architekturą, która nie musi być zawsze szara i brązowa. Jednak warto na ten aspekt spojrzeć szerzej: ważne jest to, w jaki sposób kolor wpływa na mieszkańców i ich podejście do danego miejsca. Barwne przestrzenie publiczne są bowiem nie tylko charakterystyczne, ale też w ich otoczeniu czujemy się po prostu dobrze.
Więcej informacji na stronie firmy KOMSERWIS Sp. z o.o. w portalu A&B.