z cyklu „Oświetlenie, osprzęt, meble — trendy 2023”
Bezpieczeństwo, wygoda, funkcjonalność – to kluczowe zagadnienia brane pod uwagę, gdy w grę wchodzi aranżacja przestrzeni dla osób starszych, mających trudności z poruszaniem się, na wózkach inwalidzkich i przechodzących rehabilitację. Z myślą o ich potrzebach powstała kolekcja mebli łazienkowych COMFY marki Krofam, wg projektu studia projektowego Husarska Design. Ta kolekcja udowadnia, że meble dla osób starszych i niepełnosprawnych mogą być designerskie.
Łazienka, chociaż niezbędna w każdym domu, może być miejscem stwarzającym zagrożenia dla osób starszych, mających problemy ze wzrokiem czy dotkniętych niepełnosprawnością ruchową. Statystycznie to dla nich najbardziej niebezpieczne miejsce w domu. Aby łazienka pełniła swoją funkcję użytkową, powinna być wyposażona nie tylko w tradycyjne, niezbędne elementy, ale przede wszystkim takie, które zapewniają użytkownikom większą funkcjonalność i bezpieczeństwo. Firma Hettich dostarczyła niezawodne systemy okuć do tej kolekcji, przykładając się tym samym do jeszcze większej funkcjonalności mebli COMFY.
z kolekcji mebli łazienkowych COMFY
© Hettich
Sam etap projektowania skupił się głównie na rozmowach z ludźmi starszymi, seniorami z ludźmi z różnym stopniem niepełnosprawności. Zadaliśmy pytanie: Z czym mają tak naprawdę problem w takim codziennym funkcjonowaniu? I tak powstały pomysły na konkretne meble. Zależało nam przede wszystkim, żeby meble dobrze służyły użytkownikom. Żeby choć w małym stopniu przyczyniły się do poprawy jakości codziennego użytkowania łazienki — mówi Grzegorz Pękalski, dyrektor ds. handlowych KROFAM.
Łatwy dostęp
Aranżując łazienkę z wykorzystaniem mebli z kolekcji COMFY zadbano o to, aby senior lub osoba z ograniczeniami ruchowymi miała ułatwiony dostęp do zawartości szafek łazienkowych. Obok umywalki pojawiło się funkcjonalne, niskie cargo, którego górna krawędź znalazła się na poziomie umywalki.
z kolekcji mebli łazienkowych COMFY
© Hettich
W tym meblu zastosowano prowadnicę Quadro marki Hettich, przeznaczoną do drewna, która przesuwa się lekko i płynnie nawet przy bardzo dużym obciążeniu. Blat wieńczący cargo ma podwyższone boki, a powstały w ten sposób rant skutecznie zapobiega spadaniu przedmiotów. Projektując szafki wiszące zwrócono szczególna uwagę na to jak otwierają się fronty, ponieważ ten aspekt, był często wymieniony jako problematyczny przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Ponieważ tradycyjne otwieranie szafek łazienkowych wymusza wycofanie się wózkiem z łazienki, w kolekcji Comfy postawiono na inne systemy otwierania. W wiszących szafkach zastosowano zamiennie system drzwiczek składanych WingLine L, oraz system SlideLine 55 Plus, który przesuwa drzwiczki, nie ograniczając w ten sposób dostępności oraz przestrzeni.
Więcej miejsca na przechowywanie
Aby maksymalnie podnieść funkcjonalność mebli łazienkowych, zadbano o dodatkową przestrzeń do przechowywania. Umywalka nie została połączona z szafką, dzięki czemu do dyspozycji użytkownika jest wygodny blat z przegródkami, idealny do przechowywania kosmetyków czy środków higienicznych. Podwyższone boki szafki zapobiegają spadaniu przedmiotów z blatu – rant skutecznie je przed tym chroni. Szafki wiszące na ścianie są zamocowane za pomocą zawieszki SAH 130 marki Hettich.
z kolekcji mebli łazienkowych COMFY
© Hettich
Umywalka dostępna dla wszystkich
Planując umywalkę w łazience dla osób z niepełnosprawnością zadbano nie tylko o jej odpowiednią wysokość, ale również odpowiednie wyprofilowanie. Oferowany jaka opcja przy umywalce wygodny reling ułatwia poruszanie się, nie wpływając na komfort użytkowania innych domowników. Płaski przód umywalki ułatwia postawienie na niej kosmetyków czy przyborów do pielęgnacji. Po obu stronach umywalki zastosowano dwa wygodne blaty, które zostały uwzględnione w projekcie po sugestii starszych osób.
z kolekcji mebli łazienkowych COMFY
© Hettich
Kolory, które pomagają
Kolorystyka kolekcji COMFY nie jest przypadkowa. Jak wynika z konsultacji społecznych, które były podstawą tego projektu, osoby niedowidzące najlepiej odbierają mocne kontrasty kolorystyczne we wnętrzu. To ułatwia im poruszanie się po przestrzeni łazienki i pozwala im określić odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Biel i czerń zastosowane w projekcie są ze sobą subtelnie skomponowane: białe fronty szafek doskonale współgrają z dębowymi korpusami i uchwytami. W drugiej wersji połączono barwę dębu ze szlachetnym grafitem.
z kolekcji mebli łazienkowych COMFY
© Hettich
W kolekcji mebli łazienkowych COMFY zastosowano: system otwierania drzwi WingLine L oraz SlideLine 55 Plus oraz prowadnice Quadro.
Kolekcja COMFY otrzymała w roku 2022 wyróżnienie w Konkursie „Lider dostępności priorytetowych branż” za kolekcję mebli łazienkowych do łazienek prywatnych i publicznych oraz tytuł „Must have 2021” na Łódź Design Festival.
Więcej informacji na stronie firmy HETTICH w portalu PdA.