z cyklu „Materiały elewacyjne i ścienne — trendy 2024”
Wnętrza budynków biurowych i użyteczności publicznej stają się prawdziwą oazą. Ciepłe wykończenia w postaci drewna czy filcu i ukryta pod nimi technologia dbająca o komfortową temperaturę, przyjazną akustykę i miękko rozlewające się światło sprawiają, że coraz częściej zyskujemy chwile relaksu. Tę niezwykłą atmosferę możemy uzyskać poprzez wysokiej jakości wykończenia wnętrz do ścian i sufitów.
W ostatnich latach obserwujemy silny trend i dążenie do rozwiązań architektonicznych łączących funkcjonalność z wysoką estetyką i unikalnością. Coraz częściej nasi klienci zlecają nam personalizację wybieranych rozwiązań, dostosowanych już nie tylko do nietypowych rozmiarów lub położenia zaplanowanych systemów, ale także ich kształtu jak owalne wykończenia czy nadanie nowej, osobnej funkcji rozdzielenia przestrzeni. Dzięki możliwościom indywidualnego dostosowania produktów Hunter Douglas do oryginalnych kształtów, wnętrza stają się unikatowe – mówi Jacek Szeląg, General Manager w firmie Hunter Douglas Polska.
Hunter Douglas — Uspokajająca moc wnętrz — Solid Wood Grid, Biuro Alliantie Insurance, Amersfoort, Niderlandy
© Hunter Douglas
pokaż mi swoje ściany, a powiem ci…
Obecne wykończenia i systemy ścienne są tak wyszukane i kompletne, że nie wymagają żadnych dodatków. Przykładem inwestycji, w których zdecydowano się na zastosowanie niebanalnych ścian jest Wrocław Business Garden oraz biura firmy Alliantie Insurance w Amersfoort w Niderlandach. W powierzchniach wspólnych tych obiektów zastosowano okładziny ścienne z litego drewna Solid Wood Grid firmy Hunter Douglas. Dzięki nim stworzono naturalne ściany nadające wnętrzom ciekawy wygląd. Architekci chętnie decydują się na wykorzystanie zrównoważonych rozwiązań i ponadczasowych materiałów takich jak drewno dębowe, które swoją barwą ociepla neutralną paletę kolorystyczną przestrzeni biurowych.
Hunter Douglas — Uspokajająca moc wnętrz — Solid Wood Grid, Biuro Alliantie Insurance, Amersfoort, Niderlandy
© Hunter Douglas
W budynku Wrocław Business Garden wykonano zabudowy ścienne i sufity z jednego rodzaju materiału Solid Wood Grid, natomiast w budynku w Amersfoort połączono układ pionowy i poziomy listew drewnianych. Uniwersalność systemu Solid Wood Grid pozwalała na użycie go zarówno jako okładziny ściennej poprawiającej akustykę pomieszczeń, jak i w formie ażurowych przegród wydzielających poszczególne strefy w przestrzeniach wspólnych. Solid Wood Grid firmy Hunter Douglas to rozwiązanie, które jest łatwe w montażu i możliwe do zastosowania we wszystkich typach budynków. Systemy ścienne typu grid z drewna litego są produkowane na miarę, dzięki czemu można bardzo łatwo dopasować do siebie jego elementy.
Hunter Douglas — Uspokajająca moc wnętrz — Solid Wood Linear, Fabryka Norblina, Warszawa
© Hunter Douglas
sufit bywa wyzwaniem
Fabryka Norblina, a wcześniej Fabryka Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Metalowych Norblin, Bracia Buch i T. Werner, została zbudowana w 1820 roku, a niemal 200 lat później, w latach 2019-2021 została poddana rewitalizacji. Odbudowa i nowe aranżacje Fabryki Norblina były dużym wyzwaniem architektonicznym, ponieważ niezbędne było zachowanie historycznych elementów dawnej fabryki przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnego stylu aranżacji wnętrz.
Hunter Douglas — Uspokajająca moc wnętrz — Solid Wood Linear, Fabryka Norblina, Warszawa
© Hunter Douglas
Projektanci z pracowni PRC Architekci, zastosowali nad ciągami komunikacyjnymi specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas. Sufity Solid Wood Linear, oparte na drewnie w jego naturalnej formie, nadały przestrzeni użytkowej charakteru „miejsca z duszą”. System sufitowy Solid Wood Linear jest łatwy w montażu i demontażu w celu uzyskania dostępu do przestrzeni technicznej.
Hunter Douglas — Uspokajająca moc wnętrz — Solid Wood Linear, Fabryka Norblina, Warszawa
© Hunter Douglas
Specjalnie zaprojektowana konstrukcja nośna zawiera zaczepy połączone z szynami nośnymi, dzięki czemu można łatwo mocować lekkie instalacje oświetleniowe, kratki wentylacyjne i głośniki. Dodatkowo sufity te spełniają wymogi budownictwa ekologicznego.
Hunter Douglas — Uspokajająca moc wnętrz — HeartFelt® Linear, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
© Hunter Douglas
W imponująco wykończonym Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą zastosowano system sufitowy HeartFelt® Linear. Zdobi sale wystawiennicze, biura, korytarze i klatki schodowe. HeartFelt® Linear to modularny sufit filcowy dostępny w formie zaokrąglonych i prostokątnych paneli, które można łatwo mocować do specjalnie zaprojektowanych szyn nośnych.
Hunter Douglas — Uspokajająca moc wnętrz — HeartFelt® Linear, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
© Hunter Douglas
Jego ważną zaletą jest fakt, że zapewnia on duży komfort akustyczny, który wpływa na nasze samopoczucie. Dzięki panelom HeartFelt® możliwe jest osiągnięcie wskaźnika pochłaniania dźwięku (αw) od 0,45 (moduł 100) do 0,70 (moduł 50). Co więcej, dostępnych jest pięć odcieni szarości oraz pięć kolorów ziemi, dzięki czemu można wytworzyć w danym pomieszczeniu ciepłą atmosferę. HeartFelt® Linear jest produktem bezpiecznym dla środowiska, gdyż w 100 proc. nadaje się do recyklingu lub łatwego ponownego użycia.
Hunter Douglas — Uspokajająca moc wnętrz — HeartFelt® Linear, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
© Hunter Douglas
Elastyczność w realizacji codziennych zadań sprawia, że nawet kilkukrotnie w ciągu dnia zmieniamy miejsce pobytu. W tym czasie odpoczywamy, korzystamy z usług czy świadczymy pracę poza klasycznym biurem. W każdym z tych miejsc chcemy czuć się dobrze i komfortowo. I coraz częściej jest to możliwe dzięki nowoczesnym wykończeniom wnętrz. Co więcej, funkcjonalnie i estetycznie wykończone obiekty sprawiają, że chcemy w nich przebywać i regularnie do nich wracać, wynosząc za każdym razem tzw. „positive customer experience”. Dlatego inwestorzy coraz większą wagę przywiązują do wysokiej jakości i estetyki materiałów wykończeniowych, takich jak Hunter Douglas.– dodaje Jacek Szeląg.