Jury konkursu na Doroczną Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną BDA‑SARP przyznało główną nagrodę Dominice Strzałce, absolwentce Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Praca dyplomowa „Miedzianka — historia znikania” [promotor: prof. Andrzej Kadłuczka, współpromotorka: dr Jolanta Sroczyńska] to architektoniczno-urbanistyczna koncepcja zainspirowana historią powolnej degradacji niewielkiego górniczego miasteczka położonego na obszarze Dolnego Śląska.
Projekt odnosi się do sytuacji w Polsce i na świecie — do narastającego procesu „zanikania” w architekturze. Ma na celu eksplorowanie sposobów funkcjonowania pokopalnianego dziedzictwa oraz nakreślania nowego rozumienia architektury i urbanistyki.
plansza projektu „Miedzianka — historia znikania”
© Dominika Strzałka
Koncepcja projektu przewrotnie odwraca intuicyjne, górnicze skojarzenia architektoniczne: kubaturowa forma obiektu posadowiona jest na stalowej konstrukcji ponad poziomem terenu, proponując rolę nowego katalizatora rozwoju z ogólnodostępną atrakcją.
Projekt odpowiada na nomadyczne ruchy naszych czasów, tymczasowość form i przemijanie funkcji budynków. Zaproponowane rozwiązania funkcjonalne i materiałowe nie definiują przestrzeni zobowiązująco, na lata. Dodany element kolejki linowej staje się pełnoprawną częścią architektonicznego założenia, podążając za wytyczoną już przez mieszkańców i pasjonatów ścieżką edukacyjną. Zaproponowana trasa zwiedzania z lotu ptaka staje się żyjącym reportażem, „zmieniając perspektywę” postrzegania przeszłości miasteczka.
Praca jest inspirowana trwającym zainteresowaniem miejscowością, festiwalem reportażu „Miedzianka Fest” oraz książkowym debiutem Filipa Springera o tym samym tytule.
oprac.: Dobrawa Bies
na podstawie opisu autorskiego