Praca zgłoszona na konkurs studencki im. Haliny Skibniewskiej – ZDROWY DOM
Celem pracy zespołu studentów architektury z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Artur Jőrgen, Alicja Lorenc i Paula Misiak było stworzenie przyjaznego środowisku osiedla mieszkaniowego złożonego z różnego typu domów. Studenci uwzględnili również miejsca dla społeczności osiedlowej i specjalne domki na wynajem. Projekt został wykonany pod kierunkiem dr hab. Ewy Cisek w ramach przedmiotu Architektura Mieszkaniowa Przyjazna Środowisku.
projektowane osiedle zlokalizowane jest w Kanadzie
© Artur Jőrgen, Alicja Lorenc, Paula Misiak
Projektowane osiedle zlokalizowane jest na południowym zboczu na terenach łąkowych. Celem autorów było zachowanie pierwotnego naturalnego klimatu, gdzie nowe zabudowania nie zakłócą naturalnego obiegu przyrody. Przez obszar osiedla przebiegają ścieżki edukacyjne, które rozchodzą się w kierunku otaczającego lasu.
przez obszar osiedla przebiegają ścieżki edukacyjne,
które rozchodzą się w kierunku otaczającego lasu.
© Artur Jőrgen, Alicja Lorenc, Paula Misiak
W zespole zbudowanym z czterech klastrów znajdują się trzy typy domków. Oddzielają je obszary przeznaczone pod nowe nasadzenia oraz zbiorniki wodne. Miejsca pozostawione na nowe obszary zieleni zapewniają możliwość utrzymania różnorodności biologicznej oraz własnej produkcji żywności.
niektóre z domów wykonane są z drewna
© Artur Jőrgen, Alicja Lorenc, Paula Misiak
Projekt budynków mieszkalnych jest zoptymalizowany pod kątem energetycznej efektywności. Budynki rozmieszczone zostały tak, aby żaden nie zacieniał drugiego oraz zorientowane zostały względem stron świata w taki sposób, aby budynki czerpały jak największe zyski słoneczne — największe przeszklenia znajdują się na elewacjach południowych.
projekt budynków mieszkalnych jest zoptymalizowany pod kątem energetycznej efektywności
© Artur Jőrgen, Alicja Lorenc, Paula Misiak
Dodatkowo w części północnej domów zlokalizowane są pomieszczenia o dużych wewnętrznych zyskach cieplnych, które nie wymagają dużego dostępu do światła i zapewniają bufor cieplny. Mniejsze okna od strony północnej zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. Zapewnia to też równomierny rozkład temperatur wewnątrz budynków.
największe przeszklenia znajdują się na elewacjach południowych
© Artur Jőrgen, Alicja Lorenc, Paula Misiak
Zastosowane systemy ogrzewania takie, jak pompa ciepła z wymiennikiem wodnym lub gruntowym, czy ogrzewanie biomasą wpisuje się w cykl gospodarki o obiegu zamkniętym. Panele fotowoltaiczne umieszczone na budynkach i wiatach parkingowych zapewniają czystą energię elektryczną do celów mieszkalnych oraz do ładowania samochodów elektrycznych.
każdy typ budynku zaprojektowany został w innej konstrukcji — drewnianej, murowanej lub mieszanej
© Artur Jőrgen, Alicja Lorenc, Paula Misiak
Wejścia do budynków poprzedzone są szklarniami, które pełnią funkcję wiatrołapu. W szklarniach zlokalizowane są również skrzynie uprawne. Odpadki roślinne są kompostowane. Każdy typ budynku zaprojektowany został w innej konstrukcji — drewnianej, murowanej lub mieszanej. Odbudowana została również stuletnia stodoła w konstrukcji drewnianej. Priorytetem było użycie materiałów o niskim śladzie węglowym.
Ciągi pieszo-jezdne są zarazem ścieżkami przyrodniczymi. Odwiedzający osiedle mogą oglądać i doświadczać wyżej wymienionych rozwiązań proekologicznych.
Artur Jőrgen, Alicja Lorenc, Paula Misiak
Ilustracje: © Autorzy