W wieku 82 lat odszedł wybitny kataloński architekt Ricardo Bofill, założyciel biura RBTA, projektant m.in. Walden 7 i Les Espaces d'Abraxas. Jego realizacje tworzą kanon europejskiego postmodernizmu.
Les Espaces d'Abraxas
fot. Klaas Vermaas / flickr
Autor przeszło tysiąca projektów na całym świecie, zmarł 14 stycznia 2022 roku w Barcelonie. Informację o śmierci artysty podało założone przez niego biuro RBTA – Ricardo Bofill Taller de Arquitectura. Równocześnie w oświadczeniu zapewniono, że prace nad rozpoczętymi już projektami będą kontynuowane. Zarządzanie biurem przejmą synowie architekta - Ricardo Emilio i Pablo. RBTA funkcjonuje nieprzerwanie od 1963 roku. 26 i 27 stycznia w siedzibie głównej w Barcelonie odbędą się publiczne wydarzenia, które będą okazją do pożegnania Ricardo Bofilla.
najważniejsze realizacje
Antigone
fot. Wikimedia Commons
Ricardo Bofill znany jest przede wszystkim z realizacji niezwykle fotogenicznych zespołów mieszkaniowych. W Montpellier zrealizował jedno z większych założeń urbanistycznych w swojej karierze - dzielnicę Antigone. Rozwijana od 1979 roku według planu urbanistycznego autorstwa architekta, z wieloma budynkami również zaprojektowanymi przez Bofilla i jego Taller.
La Fabrica
fot. Forgemind ArchiMedia / flickr
Inną realizacją rozsławioną za sprawą umiejscowienia tam części akcji "Igrzysk śmierci" jest Les Espaces d'Abraxas w Noisy-Le-Grand pod Paryżem. To monumentalne osiedle socjalne powstało w 1982 roku. Filozofię projektową Ricardo Bofilla widać także w projekcie jego własnej pracowni. La Fabrica z 1975 roku to jednocześnie jego miejsce pracy i dom rodzinny.
La Muralla Roja / Walden 7
fot. Cabrera Photo, StoptheRoc / flickr
Do najbardziej znanych budowli projektu architekta zaliczyć należy także barcelońskie Walden 7 (1975) i La Muralla Roja (1973).
historia życia i twórczości
Niezwykle ciekawą historię życia, pracy i pracowni Bofilla, jego przemiany i kolejne nurty w których projektował, przybliża wykład dr Doroty Jędruch. O jego francuskich realizacjach osiedli mieszkalnych przeczytać można także w książce "Blok jako dzieło sztuki", gdzie jego prace zestawione są z projektami Emila Aillaud i Le Corbusiera.