Trendy i zmieniające się oblicza biur i pracy biurowej.
Z cyklu „Meble, akcesoria – trendy 2022”
Marzec 2020 roku to data, która nam wszystkim kojarzy się tylko z jednym wydarzeniem — początkiem pandemii. Wtedy życie uległo diametralnym zmianom, i to zarówno życie prywatne, jak i zawodowe. Firmy musiały przystosować się do nowej rzeczywistości, całe mnóstwo pracowników przeszło na home office. Teraz, po ponad dwóch latach, sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Dużo osób przyzwyczaiło się do trybu zdalnego i nie zamierza z niego zrezygnować, ale sporo powróciło też do biur. Wzrosły jednak ich oczekiwania — po kilkunastu miesiącach pracy w domu nie zamierzają już przystawać na niewygodne krzesła, nieergonomiczne biurka czy źle zorganizowaną przestrzeń.
Biurka z kolekcji System-eM
© MARO
Pracodawcy chcą powrotu do biur
Z badania Manpower Group wynika, że odsetek firm, które planują powrót swoich pracowników do biur, wynosi aż 88%. Wielu menadżerów uważa, że realizacja zadań z domu negatywnie wpływa na jakość pracy zespołowej i na produktywność, a przy tym odbiera im kontrolę, natomiast sami pracownicy wcale nie są tak chętni, by z powrotem przestawić się na tryb stacjonarny. Według danych udostępnionych przez EY Polska ponad połowa z nich (54%) zadeklarowała gotowość do rezygnacji ze swojej posady, jeżeli obecny pracodawca nie pozwoli im zdecydować, gdzie i kiedy będą wykonywać swoje obowiązki. Dlatego właśnie bardzo ważnym elementem jest wprowadzanie istotnych modyfikacji w powierzchniach biurowych.
Kolekcja mebli mobilnych Wariant
© MARO
Jak zachęcić pracowników do powrotu?
Jedno jest pewne: do rzeczywistości sprzed pandemii już nie wrócimy. Jedyne, co możemy zrobić, to spróbować dostosować się do nowych warunków. A realia wyglądają tak, że pracownicy na stałe zmienili swoje przyzwyczajenia, ewoluuje również samo prawo. Aby zechcieli powrócić do trybu stacjonarnego, należy zaproponować im przyjazną, elastyczną, a przy tym świetnie zorganizowaną przestrzeń, nierzadko półdomową. Producenci mebli biurowych oraz domowych muszą reagować na te zmiany, ponieważ obecnie mamy do czynienia z innym podejściem do aranżacji powierzchni firmowych, a zjawisko pracy z domu uległo znacznemu rozszerzeniu (w końcu jest też mnóstwo osób działających w trybie hybrydowym).
Biurko i stół z kolekcji Toris | Regały Fineze
© MARO
Biurka MARO do pracy w domu
Nowoczesny producent mebli biurowych – Fabryka Mebli Biurowych MARO Sp. z o.o. – cały czas dostosowuje się do dynamicznie zmieniających się okoliczności, doskonale rozumiejąc realia rynku i odpowiadając na potrzeby klientów. Biura wyglądają dzisiaj inaczej, zatem meble biurowe również muszą wyglądać inaczej. Znakiem rozpoznawczym MARO jest dbałość o komfort oraz efektywność pracy. Produkty tej marki są jednocześnie estetyczne i funkcjonalne, co stanowi połączenie idealne. Nic dziwnego — firma nieustannie dba o innowacyjność oraz najwyższą jakość.
Biurko StartUs-E | Biurko StartUs-S
© MARO
Biurka do domu z kolekcji StartUs
Wystarczy spojrzeć na stylowe biurka dedykowane do domu z kolekcji StartUs: StartUs-S i StartUs-E. Główną zaletą tych mebli jest to, że po skończonej pracy można je po prostu zamknąć, co stanowi szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczoną powierzchnią. Bardzo często mówi się o potrzebie rozdzielenia przestrzeni na prywatną i służbową, jednak na przeszkodzie stoi przede wszystkim niewielki metraż. Biurko MARO niweluje ten problem: złożenie go oznacza symboliczny koniec pracy i zapomnienie o niej do następnego dnia roboczego. Po zamknięciu monolityczna bryła imituje komodę, a szeroka paleta kolorystyczna pozwoli jej wtopić się w każdą aranżację.
Biurko StartUs-S jest w szczególności kierowane do właścicieli komputerów stacjonarnych, jako że ten model umożliwia jego całkowite ukrycie, łącznie z kablami. Wnętrze tego modelu można wzbogacić o panele tapicerowane lub akcesoria zawieszane na metalowej listwie.
Z kolei StartUs-E wyróżnia się elektryczną regulacją wysokości, dzięki której wykonalna staje się praca w dwóch pozycjach: siedzącej i stojącej, co pozytywnie wpływa na kręgosłup i na układ krwionośny oraz mięśniowy, poprawiając tym samym samopoczucie i stan zdrowia użytkownika i wpływając na jego efektywność.
Strefy wspólne w biurach
Pracodawcy i właściciele firm myślą również o ożywieniu swoich budynków, aby ich podwładni chcieli powrócić do trybu stacjonarnego. Meble powinny być więc jak najbardziej ergonomiczne i przystosowane do zmiennych modeli pracy. Dużo osób przychodzi do biura, by spotkać się ze swoim zespołem, porozmawiać, wymienić myśli, przeprowadzić konstruktywną burzę mózgów. Przestrzeń ta służy więc do interakcji i socjalizacji. Coraz większego znaczenia nabierają rozmaite strefy wspólne, takie jak strefa chill-out (czyli strefa odpoczynku i relaksu). W takim miejscu idealnie sprawdzą się oryginalne stoliki Lusso oraz nietuzinkowe regały Fineze od MARO.
Stolik Lusso
© MARO
Stoliki Lusso
Stoliki Lusso o różnych wielkościach i kształtach odznaczają się niebanalnymi, gustownymi designami, a ich blaty są wykonane z kamienia polerowanego, szkła czy metalu. Na klientów czeka wiele kolorów, które można dostosować do całości aranżacji.
Regały Fineze
Z kolei regały Fineze charakteryzują się niepowtarzalną, nowoczesną estetyką, a przy tym poręcznością i wygodą użytkowania. Dzięki szerokiej ofercie tych modeli znajdą one zastosowanie w każdej przestrzeni, a przy tym znakomicie wkomponują się w układ pomieszczenia, stając się jego niesztampowym uzupełnieniem.
Stolik Lusso | Regały Fineze
© MARO
Znaczenie kolorów i tekstur
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że otaczająca przestrzeń ma ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie, a co za tym idzie — na produktywność i wydajność. W myśl tej zasady Fabryka Mebli Biurowych MARO zdecydowała się poszerzyć paletę kolorystyczną swoich produktów, aby pozwolić klientom na wybór odpowiednich barw — modnych, żywych, pozwalających budować różne nastroje. W końcu kolory są bardzo znaczące w kontekście jakości pracy. Okazuje się jednak, że nie tylko kolory, ale również tekstury. W asortymencie MARO znalazło się też miejsce na nowe tkaniny stosowane w elementach meblowych, płyty melaminowe, części metalowe oraz naturalne materiały, takie jak lite drewno (pojawiło się np. w blatach do stołów konferencyjnych). Dodatkowo na sile przybiera trend biofiliczny, czyli projektowanie w oparciu o bliskość człowieka ze środowiskiem naturalnym. W ofercie MARO wprowadzone zostały produkty w kolorach ziemi. Również struktury wykończeń — tkaniny oraz płyty — nawiązują do natury i jej elementów.
Moodboard na bazie wzornika
© MARO
Nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania
Wspomnieliśmy już wcześniej o wadze ergonomii w projektowaniu mebli. W MARO kwestia ta jest cały czas brana pod uwagę. Przytoczmy chociażby funkcjonalne biurka i stanowiska Lano-E z elektryczną regulacją wysokości, które można wyposażyć w czujnik antykolizyjny lub pilot sterujący z szeregiem funkcji przydatnych użytkownikowi (bluetooth, zapamiętywanie pozycji, przypominanie o zmianie pozycji, wyświetlacz LED). Różne modele (L-kształtne i typu bench) pozwalają na elastyczność w kwestii dostosowania się do potrzeb użytkownika oraz wymagań przestrzennych. Szeroka gama biurek i pozostałych mebli z portfolio MARO idealnie sprawdzi się w desk sharingu (tymczasowym rezerwowaniu i zajmowaniu przez pracownika wolnego biurka), który obecnie jest silnym trendem obserwowanym w powierzchniach biurowych — pojawiło się bowiem dużo przestrzeni coworkingowych. Dlatego zastosowanie ergonomicznych biurek Lano-E wraz z lockerami, które pozwalają na przechowywanie swoich rzeczy i dają namiastkę prywatności oraz własnego miejsca, w jednej przestrzeni pozwoli zaaranżować nowoczesną, elastyczną przestrzeń dla wielu pracowników. Nowoczesne technologie pozwalają na rozpoznanie preferencji danego użytkownika i automatyczne dostosowanie się do nich. W taki sposób działają meble marki MARO.
Biurko Lano-E 300 T z elektryczną regulacją wysokości
© MARO
Więcej informacji na stronie firmy Fabryka Mebli Biurowych MARO Sp. z o.o. w portalu PdA.
Pliki do pobrania: Design-tools MARO.