SYSTEMY CZYSZCZĄCE OBUWIE BELA – WAŻNE INFORMACJE DLA ARCHITEKTA PROJEKTUJĄCEGO WEJŚCIE
Podstawy projektowania, co należy wiedzieć? Jak określić najważniejsze parametry mat aluminiowych w siedmiu punktach?
1. Jaka ilość odwiedzających jest przewidywana na dane wejście?
Ilość osób odwiedzających decyduje o doborze profila maty i jej długości. Przyjęto różnego rodzaju wysokości mat czyszczących, wynoszą one od 12 mm do 28 mm. Profile 12 mm stosuje się tylko do wejść wewnętrznych, dla małej ilości odwiedzających (około 50 osób dziennie), ponieważ niskie profile są delikatne, mają milimetrową ściankę i łatwo się uginają. Połączenie ich linką stalową o średnicy 2 mm lub w niektórych przypadkach łącznikiem winylowym nie daje gwarantowanej wytrzymałości, dla większego natężenia ruchu oraz przejazdu przez takie wejście jakichkolwiek towarów.
KTW Katowice – maty zewnętrzne z odwodnieniem płaszczyznowym
© BELA
Wysokość profila czyszczącego określa przestrzeń między profilami, to miejsce składowania nieczystości. Dla profili niskich do 20 mm to bardzo mała przestrzeń, która w okresie paru dni zostanie zapełniona brudem i mata przestaje pełnić swoją funkcję.
Im większa wysokość profila aluminiowego tym solidniejsze parametry systemu czyszczącego obuwie.
Dla zwiększenia możliwości przyswajania nieczystości nasza firma często montuje maty czyszczące na podłożu utworzonym z konstrukcji stalowej ocynkowanej z płaszczyzną stworzoną z kraty Wema. Taka metoda umożliwia funkcjonowanie systemu nawet przez rok, zobowiązując właściciela do jednorazowego, rocznego oczyszczenia podłoża.
Wysoki profil przeznaczony na duże natężenie ruchu
©BELA
2. Jakiego rodzaju działalność będzie prowadzona w projektowanym obiekcie? Jakiego rodzaju transport będzie realizowany przez dane wejście?
Delikatne maty łączone linką o średnicy 2 mm montowaną w odstępach większych niż 30 cm narażone są na zerwanie.
Tutaj ważna jest wytrzymałość projektowanej maty, w przypadku np. szpitala czy magazynu należy przyjąć obciążenia dynamiczne na każde koło przejeżdżającego elementu. Maty Bela z grupy Robust wytrzymują 2000 kg na każde koło.
Specyficznym jest również projektowanie mat dla szkół podstawowych i średnich, gdzie strumień biegających dzieci jest w stanie zdewastować każdą źle dobraną konstrukcje maty.
Podkonstrukcja mat dla tarasu wentylowanego
©BELA
3. Drogi dostępności do nowego obiektu i jaka będzie ich nawierzchnia? Jaka powinna być długość, szerokość i wysokość profili ciągów czyszczących?
To decydujący parametr, który określa rodzaj zanieczyszczeń, które pozostaną w przestrzeni pod matą aluminiową. Piaszczyste wypełnienie kostki brukowej lub betonowej zobowiązuje do zainstalowania szczotki liniowej w wejściu zewnętrznym i pierwszej części maty wewnętrznej.
Duża ilość wilgoci na ciągach pokrytych asfaltem, betonem lub inną bitumą to oznaka stosowania szczotki i długich ciągów suszących w trzeciej fazie tworzonego systemu.
Ważna tu jest długość, to znaczy ilość wykonanych kroków przez przestrzeń z ułożonymi matami.
Należy też uważać, aby w drzwiach okrągłych i zamkniętych przedsionkach, w sytuacji wnoszenia do obiektu dużej ilości wody, nie stosować mat filcowych, bo będą one musiały w godzinach nocnych odparować zebraną wilgoć, co wiązać się będzie z nieprzyjemnymi zapachami.
Klasyczny 3-strefowy ciąg czyszczący
©BELA
4. Czy zastosowanie trzy fazowego czyszczenia i suszenia jest możliwe?
Sprawdzone już rozwiązanie stosowane przez wszystkich profesjonalistów, dające najlepsze efekty, powinno być projektowane praktycznie w każdym wejściu. Tam, gdzie nie ma miejsca na trzy — fazowe czyszczenie i suszenie, minimum to mata zewnętrzna w formie „piwniczki”, gdzie na kracie Wema leży mata gumowo-szczotkowa oraz wewnątrz w profile z wykładziną filcową wmontowane szczotki liniowe.
Przygotowana konstrukcja wanny odpływowej dla centrum handlowego
©BELA
5. Czy czyszczenie zewnętrzne może mieć odpływy wody deszczowej?
To decyduje o skuteczności maty zewnętrznej. Powinna ona być zamontowana w niszy, gdyż inaczej utonie w brudzie i piachu. Koniecznym jest jej nachylenie od budynku, a w przypadkach, gdzie brak zadaszenia oraz istnieje ryzyko spływania dużej ilości wody deszczowej z fasady, koniecznym jest odprowadzenie jej do drenażu budynku i kanalizacji.
6. Czy maty zewnętrzne nie będą narażone na najazd ciężkiego sprzętu?
Mata zewnętrzne muszą być odporne na najazd przynajmniej 500 kg/dm2. Ważnym jest tutaj nie tylko wytrzymałość maty, ale również podkonstrukcji. Częstym objawem dewastacji jest podkonstrukcja ustabilizowana na podporach liniowych (np. co 60 cm), gdzie profile aluminiowe są po prostu notorycznie wyginane, a ich krawędzie stają się ostrym, wystającym elementem zagrażającym bezpieczeństwu przechodniów.
Gotowej wejście – Centrum Handlowe VIVO
©BELA
7. Jak podzielić płaszczyzny mat by serwisant mógł je zdemontować, wyczyścić i ponownie ułożyć? Jak zaprojektować i wykonać maty, żeby wytrzymały 10 lat?
Maty muszą leżeć płaszczyznowo, płaszczyzna (podłoże) musi być czyste, gładkie i zmywalne, bez jakichkolwiek zaniżeń na odwodnienie, inaczej maty w trakcie użytkowania będą się krzywić, a ich żywotność będzie wtedy wynosić maksymalnie 2 lata.
Maty trzeba czyścić, jeżeli się tego nie czyni zebrane nieczystości w podłożu będą matę podnosić, a mata pokrzywi się i zniszczy. Aby maty można było podnieść, ich wymiar i ciężar nie może być większy niż 60-80 kg — jeden element systemu, tak aby personel, dwie osoby mogły taki element wydobyć z niszy, nie dewastując przy tym bocznych ścian i szyb. Drzwi okrągłe są tego szczególnym przykładem.
Odwodnienie płaszczyznowe z zastosowaniem kraty Wema
©BELA
Łączenia poszczególnych elementów systemu muszą być tak usytuowane, aby nie stanowiły one w przypadku ich zasypania nieczystościami zagrożenia dla użytkownika, to znaczy, aby łącza mat nie wystawały powyżej płaszczyzny wejścia.
Bela Systemy Czyszczące Obuwie od jakiegoś czasu stosuje tylko podziały zgodnie z załączonymi szkicami, a większość informacji dostępna jest w formie dwg na stronach www.bela.com.pl
Więcej informacji na stronie firmy Bela w portalu PdA.