Zima w pełni, a my tęsknimy za słońcem, lub chociaż dłuższym dniem i światłem naturalnym. Jak sprawić, by maksymalnie wykorzystać światło dzienne? Jak doprowadzić je do głębokich i dużych pomieszczeń gdzie okna fasadowe nie mogą zapewnić optymalnej powierzchni przeszkleń? Rozwiązaniem mogą być okna do płaskich dachów. Sprawdzają się one zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, nowych i modernizowanych!
światło w domu, pracy i w szkole
Gdzie zastosować okna do dachów płaskich? W budynkach mieszkalnych najczęściej stosowane są do doświetlenia pomieszczeń w głębi traktu — korytarzach, łazienkach, garderobach, a także jako dodatkowe doświetlenie i wizualne wyodrębnienie danej części przestrzeni.
Czasem wystarczy nawet niewielkie okno, by odmienić wnętrze i wpłynąć na komfort użytkowania. Okno nad stołem w jadalni lub blatem roboczym w kuchni znacząco poprawi funkcjonalność wnętrza, a w ciągach komunikacyjnych — klatkach schodowych, korytarzach optycznie powiększy i uatrakcyjni przestrzeń, wpływając korzystnie na bilans energetyczny (ograniczy korzystanie ze światła elektrycznego w ciągu dnia).
okna do dachów płaskich doświetlają pomieszczenia
© Velux
Dostęp do światła naturalnego ma wpływ na samopoczucie, produktywność oraz szybkość uczenia się. Dlatego odpowiednie oświetlenie jest również niezwykle ważne w miejscu pracy oraz obiektach edukacyjnych. Często mimo zamontowanych okien w elewacji poziom doświetlenia pomieszczeń jest niedostateczny i dopiero zastosowanie odpowiednio rozmieszczonych okien dachowych ułatwia aranżację przestrzeni i umożliwi swobodniejsze podzielenie jej na strefy. Dobrym przykładem jest projekt ekologicznej szkoły w Klaus. Okna do dachów płaskich są również stosowane w obiektach sportowych, halach i nad basenami.
okna do dachów płaskich doświetlają i optycznie powiększają przestrzeń
© Velux
jaki dobrać rodzaj okna?
Nowoczesne rozwiązania do dachów płaskich pozwalają doświetlić pomieszczenia dużą ilością naturalnego światła i jednocześnie charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Dzięki nim można zyskać komfortową przestrzeń użytkową oraz zadbać o bilans energetyczny budynku. Okna do płaskich dachów marki VELUX dostępne są aż w dziewięciu rozmiarach w szerokości od 60 do 150 cm. Można je stosować w zależności od rodzaju w dachach o kącie nachylenia od 0 do 15°. Warto wspomnieć, że okna te dostępne są w pięciu systemach otwierania — okna nieotwierane, otwierane elektrycznie, okno wyłazowe i okno oddymiające, a także okno otwierane ręcznie.
odpowiednie oświetlenie jest również niezwykle ważne w miejscu pracy oraz obiektach edukacyjnych
© Velux
Jeśli pomieszczenie nie ma innych okien, warto wybrać te z możliwością otwierania, wyposażone w elektryczny system sterowania. Zamykanie i otwieranie okien umożliwia klawiatura naścienna lub obsługa za pomocą aplikacji VELUX ACTIVE w telefonie. Okna elektryczne mają również czujnik deszczu — automatycznie zamkną się, kiedy tylko spadną pierwsze krople.
unikalna konstrukcja i nowoczesne rozwiązania
Okna do płaskich dachów składają się z dwóch elementów — okna i osłony zewnętrznej, dostępnej w trzech wariantach: przezroczystej lub matowej kopule, płaskim module szklanym oraz innowacyjnym rozwiązaniu — sferycznym module szklanym. Jego odporne na zarysowania zakrzywione szkło łatwo odprowadza wodę, zapobiega brudzeniu się, a wyjątkowe wzornictwo sprawia, że stanowi ciekawy element na zielonych dachach.
okna do dachów płaskich są również stosowane w obiektach sportowych, halach i nad basenami
© Velux
Główne elementy konstrukcyjne okien to skrzydło i ramę wykonane są z trwałego PCV, a profil ramy jest dodatkowo wypełniony wysoko izolującym polistyrenem. Każde okno ma energooszczędną szybę bezpieczną klejoną o klasie odporności antywłamaniowej oraz doskonałą izolację akustyczną. Warto pamiętać o wyposażeniu okien w markizy lub rolety elektryczne bądź solarne w celu zapewnia optymalnego komfortu termicznego i możliwości regulacji światła.
Więcej wskazówek projektowych znajdziecie na stronie Velux Architps.