Naturalne światło na poddaszu z oknami VELUX.
Z cyklu „Trendy okienno-drzwiowe 2021”
Wnętrza na poddaszach, pod skosami dachu mogą być komfortowe i przyjazne mieszkańcom, jeśli tylko zadbamy o to, aby były odpowiednio doświetlone. Duże znaczenie ma również otwarcie domowych przestrzeni na widoki za oknem i kontakt wizualny z zewnętrznym otoczeniem. Dostępne rozwiązania okienne marki Velux pozwalają na ciekawe aranżacje i dopasowanie ich do wymagających przestrzeni poddaszy.
Komfort wizualny to jeden z podstawowych elementów, który gwarantuje dobre samopoczucie użytkownikom budynków. Wpływają na niego m.in. ilość naturalnego światła w budynku, dostęp do przyjemnych widoków na zewnątrz oraz jakość otaczającej przestrzeni. Aby znacznie podnieść komfort budynku, można zastanowić się nad instalacją okien dachowych w zestawach, czyli kilku okien obok siebie umieszczanych na wysokości wzroku. Ich atuty to duża ilość światła dziennego, panoramiczny widok, oraz niemal nieskończone możliwości aranżacji.
okna dachowe mogą przepuszczać nawet dwa razy więcej światła niż okna pionowe
© VELUX
Co ciekawe okna dachowe mogą przepuszczać nawet dwa razy więcej światła niż te pionowe umieszczone w ścianie szczytowej. Okna dachowe dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń — można je bowiem montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub w zestawach zyskując duże przeszklone powierzchnie, które nie tylko zapewnią dostęp do światła dziennego, ale też otworzą nasze wnętrza na widoki za oknem.
okna a dach
Przy wyborze okien ważne jest, aby dopasować ich wielkość i wysokość do kąta nachylenia dachu. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15 do 90 stopni, ale im mniejszy jest spadek dachu, tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz, zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie.
okna łączone w zestawy kolankowe
© VELUX
jak połączyć okna?
Łącząc okna w zestawy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- w poziomie łączmy okna tej samej wysokości, czyli okna o tym samym rozmiarze,
- w pionie dobieramy okna o tej samej szerokości, jeśli myślimy jednak o urozmaiceniu, okna te mogą być różnej długości.
Najczęściej spotykanym zestawem są dwa okna zamontowane obok siebie lub w zestawie pionowym. Możliwy jest też montaż asymetryczny. Ważne jest, aby już na etapie projektu konstrukcji dachu uwzględnić również grubość krokwi oraz szerokość rynienek kołnierzy uszczelniających pomiędzy oknami. Rozstaw krokwi należy dobrać tak, by wymiar w świetle między nimi był o 4 do 6 centymetrów większy niż szerokość okna — umożliwia to umieszczenie termoizolacji.
okna dachowe o różnych sposobach otwierania
© VELUX
wielość rozwiązań i dużo światła
W zestawy można łączyć okna różnych typów np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją, dlatego gdy są zamknięte, niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia wnętrz na światło i otoczenie wokół budynku. Dobrym rozwiązaniem jest VELUX VFE, uchylno-rozwierane VELUX VFA/VFB lub nieotwierane VELUX VIU. Dostępne są one w wielu rozmiarach, co daje możliwość zastosowania ciekawych zestawień z przeszkleniami sięgającymi aż do podłogi. Interesującą propozycją jest dwuskrzydłowe okno balkonowe GEL. Stanowi ono system elementów okiennych i drzwiowych, które razem tworzą wyjście na balkon, a tym samy maksymalnie wykorzystują nasłonecznienie.
okna dachowe i okna balkonowe powiększają przestrzeń poddasza
© VELUX
A jak stworzyć dodatkową przestrzeń na poddaszu? Innowacyjnym sposobem może być balkon dachowy GDL Cabrio®, czyli dwuskrzydłowe okno do mieszkań na poddaszu. System po otwarciu tworzy balkon, którego górna część to uchylne skrzydło, a dolna wysuwany do pionu balkon z barierkami po bokach.
okna dopasowane do funkcji
Wybierając okna dachowe, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność na wilgoć np. w łazience i kuchni, najlepszym rozwiązaniem jest drewno pokryte ciśnieniowo poliuretanem w kolorze białym. Okna o profilach wykonanych w innowacyjnej konstrukcji ThermoTechnology™ są wyjątkowo odporne na zabrudzenia. Ich rama uformowana z jednej części, ma gładkie naroża bez połączeń, przez co nie gromadzi się na niej kurz, brud czy wilgoć.
Rozwiązania okienne przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności występują w kilku wariantach – Standard, Standard Plus i Premium. Różnią się między sobą parametrami energooszczędności, ochrony przed hałasem oraz systemami otwierania.
strefa relaksu na poddaszu
© VELUX
W pomieszczeniach takich, jak np. sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety możemy zdecydować na okna drewniane wykonane z klejonego i impregnowanego drewna sosnowego pokrytego bezbarwnym lakierem. Ich kolor naturalnego drewna idealnie komponuje się z przytulnymi wnętrzami na poddaszu, a także z minimalistyczną stylistyką.
kontrola światła
Wato wspomnieć też o roletach zaciemniających VELUX dopasowanych pod rozmiar okna. Jeśli zależy nam na kontroli świata w pomieszczeniu np. kiedy pracujemy przy komputerze lub chcemy sobie zrobić drzemkę, możemy wybrać roletę dostępną w ponad 1800 kolorach, którą z łatwością dopasujemy do stylizacji wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety plisowane dające efekt rozproszenia światła, które umożliwiają płynną regulację za pomocą górnej i dolnej prowadnicy z możliwością zatrzymania przesłony w dowolnym miejscu.
Więcej rozwiązań projektowych znajdziecie na stronie VELUX ARCHITIPS.