Znaczenie systemów automatyki okiennej w naturalnej wentylacji wnętrz
W wielu projektach możemy spotkać imponujących rozmiarów okna, które zapewniają dopływ światła słonecznego, jednak ze względu na swoje gabaryty czy ograniczoną dostępność nie są później otwierane. Szczególnie dziś, kiedy tak dużo mówi się o konieczności regularnego wietrzenia pomieszczeń, warto zadbać o zachowanie pełnej funkcjonalności okien już na etapie projektu. Rozwiązaniem pozwalającym na wygodne i bezpieczne otwieranie praktycznie każdego typu i rozmiaru stolarki są napędy okienne D+H.
Działanie napędów do okien można zobaczyć na kanale D+H Polska na Youtube.
Zautomatyzowana wentylacja okienna
W systemach naturalnej wentylacji, czyli zautomatyzowanego wietrzenia z wykorzystaniem okien, najczęściej wykorzystuje się napędy łańcuchowe. Mogą być montowane nawierzchniowo lub wewnątrz profilu okiennego. Siłowniki znajdują zastosowanie zarówno w małych, jaki dużych obiektach, gdzie wymagana jest synchronizacja otwierania okien, np. w cyklach lub o określonych porach.
Strefy wentylacji – możliwosć zastosowania zautomatyzowanych systemów napędów okiennych D+H
Zastosowanie napędów okiennych
Okna zamontowane zbyt wysoko, ze względu na swoją lokalizację najczęściej w ogóle nie są otwierane, stanowią jedynie źródło światła. Z taką sytuacją spotykamy się w wielu projektach, przy czym nawet tam, gdzie korzysta się z klimatyzacji, np. w biurowcach, warto zadbać o dostęp do świeżego powietrza. Wietrzenie stało się szczególnie ważne w okresie pandemii, kiedy coraz więcej mówi się o konieczności regularnej wymiany powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywa duża liczba osób. Dostęp do świeżego powietrza przekłada się także na lepsze samopoczucie i zdolność do koncentracji.
Rolą automatyki okiennej jest zatem nie tylko przywrócenie pełnej funkcjonalności trudno dostępnych okien, ale także zwiększenie efektywności wietrzenia dzięki możliwości programowania pracy napędów. Dodatkową korzyścią jest bezpieczeństwo tego rozwiązania, które ma szczególne znaczenie np. w szkołach czy wielokondygnacyjnych budynkach, gdzie nie ma możliwości zastosowania okien z tradycyjną klamką.
Aplikacja smart home do zarzadzania systemami automatyki okiennej D+H
Podstawowe korzyści z zastosowania napędów okiennych:
- możliwość otwarcia okien trudno dostępnych,
- zautomatyzowane, efektywne wietrzenie,
- wygodne otwieranie okien za pomocą przycisku, pilota lub aplikacji
- możliwość skonfigurowania pracy okien z systemem zarządzania budynkiem, zewnętrzną czujką wiatru/deszczu lub wewnętrznym czujnikiem wilgotności i temperatury
- bezpieczne otwieranie okien (ograniczenie możliwości otwarcia na oścież)
Najczęściej wybierane systemy automatyki okiennej D+H
Wybór modeli siłowników do okien D+H jest duży, jednak do celów naturalnej wentylacji najczęściej stosuje się serie VCD lub CDC, które pozwalają na automatyczne uchylanie, rozwieranie i odchylanie okna lub w sytuacji, kiedy chcemy, aby okno otwierało się również na oścież — napęd okuć okiennych BDT-Advanced.
Napęd VCD – system automatyki okiennej D+H
VCD – kompaktowe napędy do okien
Seria VCD to przystępne cenowo, kompaktowe napędy łańcuchowe, które możemy zastosować praktycznie w każdym rodzaju stolarki — w oknach plastikowych, drewnianych i aluminiowych. To doskonałe rozwiązanie dla okien trudno dostępnych, ale również wszędzie tam, gdzie chcemy lepiej zagospodarować przestrzeń pod oknem. Otwieraniem i zamykaniem skrzydła sterujemy za pomocą przycisku zamontowanego na ścianie, pilota lub aplikacji. Standardowo siłowniki występują w kolorze srebrnym, ale istnieje możliwość polakierowania na dowolny kolor tak, żeby nie odznaczały się na tle stolarki.
Napęd CDC – systemy automatyki okiennej D+H
CDC – smukła budowa i wyjątkowo cicha praca
Napęd z serii CDC to prawdziwa innowacja w automatyce okiennej. Charakteryzuje go smukła obudowa i niezwykle cicha praca, dzięki czemu praca okien jest nie tylko zautomatyzowana, ale także dyskretna. Napędy CDC mogą być montowane nawierzchniowo lub wewnątrz profilu okiennego. Zastosowanie napędów z serii CDC pozwala na otwieranie okna uchylnych, rozwiernych i odchylnych. Podobnie jak w przypadku napędów z serii VCD, istnieje możliwość lakierowania napędów na kolor dopasowany do stolarki okiennej.
Napęd BDT – system automatyki okiennej D+H
BDT-Advanced – otwieranie na oścież
Napęd BDT-Advanced jest montowany na skrzydle okiennym, w miejscu tradycyjnej klamki. Zasilanie odbywa się przez przewód doprowadzony wewnątrz profilu. Sterowanie może być realizowane z poziomu panelu dotykowego na obudowie napędu, za pomocą pilota lub aplikacji na telefonie. Funkcjonalność okna jest podobna jak w przypadku tradycyjnej klamki — można je uchylić, otworzyć na oścież, zamknąć i zaryglować. Różnice wynikają z korzyści, jakie daje automatyka, czyli np. możliwość wentylacji poprzez ustawienie cyklicznego otwierania okna w zadanych odstępach czasu.
Kalkulator doboru napędów do naturalnej wentylacji (systemy VCD i CDC)
Dobór odpowienich napędów do okien
Aby dobrać odpowieni system automatyki z serii CDC i VCD możemy skorzystać z kalkulatora doboru napędów do naturalnej wentylacji na stronie www.napedyokienne.pl. Wystarczy podać podstawowe parametry okna i preferowany sposób montażu napędu (nawierzchniowy lub wewnątrz profilu), aby otrzymać zestawienie konkretnych modeli napędów i potrzebnych konsol montażowych.
W celu doboru BDT-Advanced należy skontaktować się z D+H Polska.
Firma zapewnia indywidualne wsparcie techniczne dla projektantów i architektów.
Więcej informacji na stronie firmy D+H Polska sp. z o.o. w portalu A&B.