Podłoga na poziomie
Samopoziomujący podkład podłogowy Baumit Alpha 2000
Podłoga wykończona eleganckim drewnem, modnymi płytkami czy designerską wykładziną to efektowny element, dopełniający projekt wnętrza. Choć finalnie pełne zachwytu spojrzenia przyciąga gotowa już posadzka, nie można zapominać, że jej reprezentacyjny wygląd to w dużej mierze zasługa tego, czego w codziennej eksploatacji nie widać. Trwałość, funkcjonalność i estetyka podłogi, to naturalna konsekwencja idealnie przygotowanego podłoża.
Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku i stanowi istotny składnik wykończenia stropu lub płyty podłogowej. Dla zapewnienia właściwej trwałości oraz użyteczności podłogi decydujące znaczenie ma prawidłowo wykonany, równy i posiadający odpowiednią wytrzymałość mechaniczną podkład podłogowy (zwany również jastrychem). Jego zadaniem jest przeniesienie obciążeń oraz zapewnienie równej powierzchni przed położeniem posadzki.
Baumit oferuje produkty dopasowane do potrzeb architektów, wykonawców i inwestorów.
Wszystko po to, by każdy mieszkał ładniej, zdrowiej i oszczędniej
© Baumit
Zależnie od przeznaczenia i funkcji, jaką ma spełniać, podkład podłogowy powinien charakteryzować się właściwymi parametrami technicznymi. Koronnym argumentem potwierdzającym wagę tego elementu niech będzie fakt, że źle zaprojektowana lub nieprawidłowo wykonana podłoga najczęściej oznacza dla inwestora kosztowny remont w niedalekiej przyszłości. A przecież nie o to nam chodzi.
Samopoziomujący podkład podłogowy Baumit Alpha 2500
w systemie z prefabrykowaną płytą z wypustkami do montażu rur ogrzewania
© Baumit
Podkład podłogowy na miarę wnętrz
Doskonałym, zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem w kategorii nowoczesnych podkładów podłogowych są samopoziomujące zaprawy na bazie kompozycji spoiw zawierających półhydrat siarczanu(VI) wapnia odmiany alfa.
Podkład Baumit Alpha 2000 oparty na tej recepturze charakteryzuje się bardzo dobrym rozpływem, jest bezskurczowy, a uzyskanie gładkiej i równej powierzchni nie wymaga dodatkowego wygładzania. Można go zatem szybko i łatwo zastosować. Jego atutem jest także odporność na wodę – wyższa niż w przypadku wylewek anhydrytowych.
Układanie maszynowe Baumit Alpha na dużej powierzchn
i bez konieczności stosowania dodatkowych dylatacji
© Baumit
To również świetne rozwiązanie, gdy w grę wchodzi perspektywa szybkiego użytkowania powierzchni – chodzenie po wylewce możliwe jest już na drugi dzień po aplikacji (w przypadku podkładów zespolonych z podłożem już nawet po 6 godzinach). Rozkład temperatur jest dużo korzystniejszy przy podkładach płynnych. Energia cieplna rozchodzi się znacznie efektywniej. Pozwala to znacząco zmniejszyć koszty oraz ułatwia sterowanie ogrzewaniem.
Rozkład temperatur dla standardowego ogrzewania i ogrzewania podłogowego
© Baumit
Baumit Alpha 2000 sprawdzi się wewnątrz budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, przy projektowaniu podkładów podłogowych w zakresie grubości 25-60 mm – związanych z podłożem, na warstwie oddzielającej lub termoizolacyjnej. Idealnie posłuży jako podkład pod płytki, wykładziny, parkiet, panele, zapewniając gładką i równą powierzchnię o wysokiej wytrzymałości.
Duet doskonały
Dzięki swoim właściwościom, Baumit Alpha 2000 doskonale współpracuje z systemami ogrzewania podłogowego, zapewniając optymalne przekazywanie ciepła z instalacji grzewczej (ogrzewania wodnego lub elektrycznego) za pośrednictwem podkładu.
Samopoziomujący podkład podłogowy Alpha 2000
w klasycznym rozwiązaniu ogrzewania podłogowego
© Baumit
Płynna konsystencja gwarantuje dokładne otoczenie rurek ogrzewania zaprawą i przekłada się na doskonałą sprawność ogrzewania. Dodatkowo wysoka przewodność cieplna λ ≥ 1,6 W/mK, w połączeniu z homogeniczną strukturą sprawia, że taki podkład nagrzewa się nawet dwukrotnie szybciej niż cementowy (dla którego λ to ok. 1,0-1,4 W/mK) i efektywniej oddaje ciepło do pomieszczenia. To natomiast oznacza wymierne oszczędności energii.
Co więcej, wysoka wytrzymałość oraz parametry techniczne Baumit Alpha pozwalają na zmniejszenie grubości wylewki z 45-50 mm do 35 mm nad przewodami grzewczymi, jednocześnie bez konieczności jej zbrojenia. Jeśli zatem zależy nam na najwyższej wydajności instalacji ogrzewania podłogowego – wylewka na bazie spoiwa alfa to zdecydowanie najlepsza opcja. Także wtedy, gdy chcemy szybko uruchomić instalację. Przy zastosowaniu tej technologii jest to możliwe już po 3 dniach. W przypadku jastrychów anhydrytowych trzeba z tym poczekać 7 dni, a przy cementowych czas wydłuża się do ok. 21 dni.
Przykładowe rozwiązania systemowe dla ogrzewania podłogowego
© Baumit
Wykończenie podłogi płytkami ceramicznymi, kamieniem naturalnym czy panelami wymaga zastosowania odpowiedniego podkładu. Już na etapie projektu architektonicznego warto wybrać rozwiązanie, które zagwarantuje zamierzony efekt, wyrażony zadowoleniem inwestora i jego pozytywną rekomendacją. Tylko wysokiej jakości produkty dają pewność, że końcowy egzamin na efektowną, funkcjonalną i trwałą podłogę zostanie zdany celująco.
Więcej informacji na stronie firmy Baumit Sp. z o.o. w portalu PdA.