z cyklu „Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie – rozwiązania, trendy 2023”
Nowoczesne i ekologiczne budownictwo musi spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy budowlane, w tym również dotyczące skutecznej wymiany powietrza. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, stosowany w domach jednorodzinnych, to jedno z rozwiązań, które nie tylko pomoże zapewnić dobry klimat wewnętrzny, ale również utrzymać ciepło w domu. Co więcej warto o niej wiedzieć?
Według badań, 90% czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń – w domu, szkole czy w biurze. Świeże powietrze jest zatem niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ zapewnia dobre samopoczucie, zdrowie, koncentrację i lepszą wydajność. System wentylacji mechanicznej umożliwia pełną kontrolę powietrza nawiewanego do pomieszczeń oraz odzysk ciepła z powietrza, które wytwarzane jest wewnątrz budynku. Jego głównym elementem jest centrala wentylacyjna – rekuperator, natomiast transport i odbiór powietrza odbywają się za pomocą rozprowadzonych po pomieszczeniach kanałów wentylacyjnych.
Centrala wentylacyjna – ekologiczna, cicha i wydajna
Serce systemu wentylacji mechanicznej, czyli rekuperator, można uznać za jej najważniejszy element. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas jego wyboru?
Poziom hałasu
Najlepsza centrala wentylacyjna to taka, która działa w sposób niezauważalny dla użytkownika. Wybierając rekuperator należy zatem zwrócić uwagę na jego głośność, która opisana jest w decybelach (dB). Ma to tym większe znaczenie, jeżeli centrala wentylacyjna znajduje się blisko lub w pomieszczeniach, z których korzystamy na co dzień takich jak kuchnia, salon czy łazienka.
Energooszczędność
Nowoczesne centrale wentylacyjne powinny być wyposażone w energooszczędne wentylatory. Urządzenia marki Salda mają wentylatory typu EC, niemieckich producentów EBM-PAPST, ZIEHL-ABEGG, które charakteryzują się długą żywotnością (ponad 15 lat). Zużywają tylko 0,22 W do transportu 1 m³ powietrza na godzinę.
Automatyczna regulacja
Centrala wentylacyjna ma za zadanie zapewnić nieustający dopływ świeżego powietrza. Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz dzięki odpowiednim filtrom i ich najwyższym parametrom (filtry klasy F7) oczyszczane jest z pyłków i insektów. Filtry zapobiegają i chronią także mieszkańców przed roztoczami, kurzem oraz pleśnią.
© Lindab Polska
Nieprzerwana praca
Niezależnie od zmieniających się warunków zewnętrznych takich jak np. temperatura, urządzenie powinno pracować bez zakłóceń i dostosowywać się do panujących warunków wewnętrznych. Dobra centrala wentylacyjna powinna też powrócić do pracy po chwilowym zaniku energii elektrycznej.
Rodzaj wymiennika ciepła
Centrala rekuperacyjna może być wyposażona w wymiennik ciepła przeciwprądowy lub obrotowy. Zadaniem wymiennika jest ogrzanie powietrza wyciąganego z zewnątrz powietrzem pobieranym z pomieszczeń. Powietrze do wymiennika tłoczone jest za pomocą niezależnych, niemieszających się ze sobą strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego prowadzonymi w przylegających do siebie kanałach. W przypadku wymienników przeciwprądowych efektywność tego procesu może wynosić powyżej 90%, natomiast wymienników obrotowych — maksymalnie 82% sprawności odzysku ciepła. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest częściowy odzysk wilgoci, który zmniejsza poziom suchego powietrza w pomieszczeniach, co pozytywnie wpływa na klimat wewnętrzny.
Czujniki wilgotności powietrza i CO2
Dzięki czujnikom wilgotności powietrza rozmieszczonym w pomieszczeniach, centrala będzie reagowała i dostosowywała swoją pracę do warunków panujących w pomieszczeniu. Na przykład gdy wilgotność w pomieszczeniu zacznie wzrastać (podczas kąpieli czy gotowania)
Czytelny i intuicyjny sterownik
Łatwość sterowania urządzeniem oraz możliwość zainstalowania sterownika zarówno w obudowie centrali, jak i w dowolnym miejscu w domu, to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Warto zainstalować go w ogólnodostępnym miejscu, w którym bywamy codziennie, aby móc na bieżąco śledzić komunikaty i reagować na nie np. o konieczności wymiany filtrów. Taką możliwość daje m.in. rekuperator brytyjskiej marki Vent-Axia, model Kinetic Advance.
Salda
© Lindab Polska
Wydajne i energooszczędne centrale wentylacyjne do domów oferują marki Salda oraz Vent-Axia, które słyną z wysokiej klasy urządzeń. W doborze odpowiednich modeli pomogą eksperci Lindab Polska, wyłącznego dystrybutora obu marek w Polsce.
O tym jak działa centrala wentylacyjna można dowiedzieć się z filmu „Rekuperacja w domu”. Zobacz jak to działa!
Kanały wentylacyjne – system rozdzielaczowy czy rury SPIRO?
System wentylacji mechanicznej można wykonać na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy sposób to wykorzystanie systemu SPIRO, który opiera się o stalowe kanały wentylacyjne z blachy ocynkowanej. Drugi zakłada wykorzystanie systemu rozdzielaczowego wykonanego z rur HDPE, przeznaczonych do wentylacji.
rozdzielacze Direct Vent — rozprowadzenie w warstwie izolacji na stropie
© Lindab Polska
System rozdzielaczowy, gdy najważniejsza jest przestrzeń
System rozdzielaczowy wentylacji mechanicznej to układ, w którym powietrze nawiewane i wywiewane jest do pomieszczeń przez zawory wentylacyjne w skrzynkach rozprężnych. Skrzynki łączy się przewodami polietylenowymi HDPE z rozdzielaczami nawiewnymi i wywiewnymi. Przewody prowadzone są zazwyczaj w warstwie izolacji na stropie nad pomieszczeniami lub w warstwie sufitu podwieszanego, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca i w przeciwieństwie do systemu SPIRO nie wymagają dodatkowej zabudowy G-K. Koszt systemu rozdzielaczowego jest zazwyczaj niższy niż w przypadku systemu opartego o stalowe kanały typu SPIRO, a czas montażu zdecydowanie krótszy.
rury Spiro Lindab — instalacja pod sufit podwieszany
© Lindab Polska
System SPIRO, gdy stawiamy na wydajność i lubimy ciszę
System wentylacyjny oparty o rury SPIRO potrzebuje dużo więcej przestrzeni do montażu. Wynika to przede wszystkim z większych średnic rur wynoszących od 100 nawet do 200 mm. Ponadto, systemu zbudowanego w oparciu o rury SPIRO nie możemy ukryć w izolacji. Konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów związanych z lokalnymi zabudowami G-K i przez to opuszczeniem sufitu podwieszanego o około 30–35 cm. System SPIRO ma jednak wiele zalet. Po pierwsze ma mniejsze opory nawiewu i wyciągu niż system rozdzielaczowy, co przekłada się na niższe zużycie energii przez rekuperator i jego całkowitą sprawność. Dzięki temu jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny pod względem eksploatacyjnym. Po drugie, praca systemu wentylacyjnego zbudowanego z rur SPIRO jest cichsza. Warto również pamiętać, że montując wentylację na poddaszu, o wiele łatwiej jest zaizolować kanały typu SPIRO niż wentylację zbudowaną w oparciu o system rozdzielaczowy.
Zarówno autorski system wentylacji rozdzielaczowej Direct Vent, jak i rury SPIRO można znaleźć w ofercie Lindab Polska.
Więcej informacji na stronie firmy Lindab Sp. z o.o. w portali PdA.