Z cyklu „Materiały elewacyjne i ścienne — trendy 2023”
Ultrakompaktowy Dekton od Cosentino to jeden z niewielu materiałów budowlanych, który poza zastosowaniem jako blat kuchenny i łazienkowy, okładzina ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje się również do tworzenia spektakularnych elewacji i fasad. Właściwości techniczne tej wielkoformatowej powierzchni i niewidoczne połączenia krawędzi sprawiają, że Dekton potrafi precyzyjnie dostosować się do złożoności budynku. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także duża gama formatów, odcieni i grubości płyt, pozwalająca na tworzenie bardzo zróżnicowanych kompozycji.
We współczesnym budownictwie coraz ważniejsze staje się podkreślenie walorów architektonicznych budynku. Dzięki stosowaniu na elewacjach powierzchni Dekton współczesne budowle wpisują się w pożądany obecnie nurt minimalistycznej geometrii. To jednak nie wszystko. Z ich pomocą osiągnąć można zupełnie nieoczekiwane kształty fasad i elewacji.
Dekton na elewacji budynku w Cap Ferrat (Brazylia) — proj.: Di Filippo Arquitectura
© Cosentino
Bez cienia wątpliwości fasada stanowi najbardziej wyróżniający się element budynku, będąc od samego wejścia reprezentacyjną wizytówką domu. Jednym z najbardziej spektakularnych materiałów do jej wykończenia stają się obecnie powierzchnie kwarcowe. Ultrakompaktowa powierzchnia Dekton, produkowana przez hiszpańską firmę Cosentino, pozwala architektom tworzyć fenomenalne projekty, niezależnie od tego czy są to wolnostojące wille, budynki mieszkalne, komercyjne czy też użytku publicznego, zapewniając przy okazji odpowiednią ochronę przed wilgocią i ekstremalną wytrzymałość. Spiek Dekton w postaci bardzo dużych, gładkich płyt elewacyjnych, umiejętnie podkreśla styl i charakter frontowej części nieruchomości lub całej elewacji.
Dekton Aura na fasadzie budynku w Chicago
© Cosentino
Spieki kwarcowe już od jakiegoś czasu fascynują architektów estetyką, nieograniczonymi możliwościami projektowymi oraz szeroką gamą kolorów i tekstur. Dzięki najnowocześniejszej technologii produkcji opracowanej przez Cosentino, cząsteczki minerałów, kwarcu i szkła z recyklingu, z których wykonany jest Dekton — pod wpływem 25 tysięcy ton i 1200 st. C — łączą się ze sobą na poziomie molekularnym. Ta technologia sprawia, że materiał ma praktycznie zerową porowatość, co zapewnia mu długotrwałe piękno i czyni go wyjątkowo łatwym w czyszczeniu. Nawet wiele lat wystawiania na działanie warunków atmosferycznych nie wpływa znacząco na estetykę tego rodzaju powierzchni a słońce, deszcz czy mróz w żaden sposób nie zmieniają jego właściwości. To także materiał, z którego bardzo łatwo usunąć graffiti.
Elewacja sklepu Gunni & Trentino w Madrycie — proj.: Mendoza+Simal Architects
© Cosentino
Fasady klejone i wentylowane
Dekton doskonale odnajduje się na elewacjach klejonych oraz ścianach osłonowych. Jest także sprawdzonym materiałem do zastosowania na fasadach wentylowanych, które znacząco wpływają na poprawę termoizolacji budynku. Dzięki właściwościom spieku ultrakompaktowego można go zastosować zarówno na poziome, jak i pionowe płaszczyzny budynku. Pozwala to ochronić najbardziej krytyczne punkty budynku i wytrzymać najbardziej niekorzystne warunki pogodowe, jednocześnie nadając wyrazistości projektowi zewnętrznemu. Dekton oferuje mnogość rozwiązań w tym zakresie.
Dom prywatny w Austrii — proj.: F2 Architekten ZT GmbH
© Cosentino
Duża paleta odcieni
Na uwagę zasługuje także różnorodność kolorystyczna tych powierzchni, pozwalająca na dużą swobodę projektowania. Materiał można również zastosować przy najbardziej kompleksowych wymogach technicznych — liczne certyfikaty pozwalają na ich wykorzystanie wraz z wieloma systemami montażowymi, zarówno fasad klejonych, jak i wentylowanych. Elewacje ze spieków Dekton mogą być projektowane w pełnej palecie kolorystycznej portfolio, ale nowoczesna technologia produkcji — przy dużych projektach — pozwala też na stworzenie indywidualnie zaprojektowanego odcienia, pasującego do indywidualnego projektu.
powierzchnie ultrakompaktowe Dekton
© Cosentino
Podczas prac nad projektem fasady warto zwrócić się do ekspertów Cosentino, producenta powierzchni Dekton. Poza wsparciem produktowym specjaliści zapewnią przede wszystkim doradztwo w kwestii sprawdzonych systemów montażu tego typu struktur.
Więcej informacji na stronie firmy Cosentino Poland sp. z o.o. | DEKTON w portalu Produkty dla Architekta.