Płyty warstwowe marki ARPANEL. Z cyklu „Materiały elewacyjne i ścienne – trendy 2022”
Elewacja to wizytówka budynku. Nadaje styl, oddaje jego charakter i wpływa na otoczenie. Z uwagi na to fasady obiektów powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim trwałe, szczelne, ale również łatwe w montażu i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Warto zadbać o te kryteria tworząc budynki obiektów kubaturowych, hal przemysłowych, magazynowych, produkcyjnych, handlowych, rolniczych czy sportowych, a pomogą w tym na pewno płyty warstwowe ARPANEL.
fot.: © ARPANEL
Płyty warstwowe to prefabrykowane elementy zbudowane z rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego oraz dwóch okładzin z blachy stalowej (zewnętrznej i wewnętrznej). Płyty warstwowe marki ARPANEL dostępne są w wersji z rdzeniem izolacyjnym z pianki poliizocyjanurowej (PIR) lub z wełny mineralnej (MiWo). Rdzeń konstrukcyjny gwarantuje izolację termiczną i akustyczną, zapewnia odpowiednią ognioodporność, a w zestawieniu z zabezpieczonymi przed korozją okładzinami stalowymi nadaje płycie wysoką wytrzymałość mechaniczną. Okładziny wykonane są z ocynkowanych blach stalowych z organiczną powłoką, na przykład warstwą poliestru PE, która chroni rdzeń i zapewnia odpowiednią sztywność i nośność. W przypadku bardziej agresywnego środowiska, ARPANEL oferuje płyty pokryte specjalnymi okładzinami np. PCV, HPS 200 ULTRA, PVDF, HDX, FOODSAFE, lub Prisma. Przedstawiciele firmy pomagają odpowiednio dopasować rodzaj powłoki do klasy agresywności środowiska zewnętrznego (od C2 do C5-M) i wewnętrznego (od A1 do A6) w celu doboru płyt idealnie spełniających wymagania określonego miejsca.
fot.: © ARPANEL
W asortymencie marki dostępne są między innymi płyty warstwowe ścienne, które doskonale sprawdzą się jako materiał budowlany dla obiektów przemysłowych, magazynowych, produkcyjnych, handlowych, kubaturowych, biurowych, sportowych, rolniczych czy użyteczności publicznej. Można z nich także wykonać ściany działowe, sufity i pozostałe przegrody. Płyty dostępne są w dwóch wariantach mocowania – standardowym i ukrytym. Standardowy system mocowania (dla płyt z rdzeniem izolacyjnym z pianki PIR lub wełny mineralnej MiWo), pozwala na szybki i łatwy montaż zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym. Ukryty system mocowania (w wersji dla płyt z rdzeniem PIR) charakteryzuje się wykorzystaniem łączników do mocowania płyt wewnątrz zamka, dzięki czemu są one niewidoczne przy wieloprzęsłowym mocowaniu obudowy. Co więcej, dzięki specjalnie wyprofilowanym zamkom płyty, uzyskiwany jest wysoki poziom szczelności.
fot.: © ARPANEL
Z kolei budując dachy o małym lub średnim kącie nachylenia, warto sięgnąć po specjalistyczne płyty warstwowe dachowe o powierzchni zewnętrznej w kształcie trapezu (dostępne są z rdzeniem z pianki poliizocyjanurowej PIR oraz wełny mineralnej MiWo). Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zamków są one w pełni szczelne na infiltrację powietrza, pary wodnej i deszczu. Sprawdzą się między innymi przy wznoszeniu dachów budynków produkcyjnych, centrów handlowych, obiektów magazynowych i przemysłu rolniczego.
fot.: © ARPANEL
W obudowie chłodni, mroźni czy innych obiektów wykorzystywanych w przemyśle rolno-spożywczym, czyli wszędzie tam, gdzie istotna jest szczelność przegród termicznych i wysoka trwałość, doskonałym wyborem będą chłodnicze płyty warstwowe. Płyty z rdzeniem konstrukcyjnym z pianki PIR charakteryzują się najwyższymi parametrami termicznymi (bardzo niskimi współczynnikami przenikania ciepła U), dzięki czemu sprostają wymaganiom wysokiej izolacyjności cieplnej ścian i dachów. Płyty w ofercie ARPANEL mogą być wykonane z różnego rodzaju okładzin, dostosowanych każdorazowo do podwyższonych wymagań sanitarno-higienicznych. W przypadku bardziej zaawansowanych wymagań, możemy wyprodukować płyty z specjalną okładziną, która spełnia restrykcyjne wymagania danego środowiska. Advantica® L Control (Foodsafe) jest blachą powlekaną, którą stosuje się w środowiskach kontrolowanych, czyli pomieszczeniach, w których panują specyficzne warunki, które należy spełnić w celu prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania budynku.
fot.: © ARPANEL
W skład kompleksowej oferty marki ARPANEL wchodzą również prefabrykowane płyty narożne, które umożliwiają stworzenie estetycznych krawędzi obudowy obiektów i nadają oryginalny i niepowtarzalny charakter elewacji. Ich główną zaletą jest montaż niewymagający zastosowania narożnikowych obróbek blacharskich, dzięki czemu element wykończeniowy systemów elewacyjnych jest niezwykle estetyczny i efektowny.
fot.: © ARPANEL
W bogatym portfolio marki znajduje się także nowoczesna linia płyt warstwowych PREMIUM LINE AESTHETICS, stworzona we współpracy z firmą Tata Steel, skierowana dla najbardziej wymagających klientów. Produkty z te łączą płyty ARPANEL ze specjalistycznymi powłokami organicznymi Tata Steel, które dobierane są w zależności od potrzeb i warunków konkretnego obiektu. Najważniejszą cechą tych produktów to niespotykanie długi okres gwarancji dla okładzin stalowych, nawet do 30 lat! Płyty PREMIUM LINE sprawdzą się zarówno do obudowy obiektów, w których pierwsze skrzypce gra estetyka, jak i tych, które muszą przetrwać w najbardziej wymagających i agresywnych warunkach środowiskowych. Płyty warstwowe ARPANEL Premium Line znajdą także zastosowanie wewnątrz obiektów, w których ze względu na wymagające środowisko oraz kontrolowaną atmosferę musi zostać zapewniona wysoka trwałość i wytrzymałość materiału.
fot.: © ARPANEL
Kompleksową ofertę producenta wzbogacają rozmaite akcesoria montażowe, które doskonale uzupełniają proponowane przez firmę systemy — listwy startowe, łączniki, uszczelki, rozdzielacze nacisku, a także obróbki blacharskie. Ponadto ARPANEL oferuje szeroki zakres usług — od doradztwa i wsparcia technicznego, przez opracowywanie dokumentacji projektowej, po wykonywanie dokładnych obliczeń statycznych. Wszystko po to, aby profesjonalnie wesprzeć klientów na każdym etapie inwestycji.
Więcej informacji na stronie firmy ARPANEL w portalu A&B.