z cyklu „Material w architekturze — trendy 2024”
Cegła, czyli jeden z najstarszych materiałów budowlanych, odgrywa niezwykle ważną rolę w architekturze. Jej prostota i urok sprawiają, że cieszy się popularnością pod różnymi szerokościami geograficznymi. Wykorzystanie tradycyjnej cegły wymaga jednak odpowiedniej konstrukcji, a w efekcie dłuższego czasu realizacji inwestycji. Dostępną na rynku alternatywą jest płytka cegłopodobna. Betonowe dekory idealnie odzwierciedlają wygląd cegły, jednocześnie zapewniając niższą wagę i zachowując niezbędne parametry techniczne.
Zalety płytek cegłopodobnych
W przeciwieństwie do tradycyjnej cegły, do instalacji produktów Ecopiedra nie jest konieczny fundament, zbrojenie nadproży, kotwienie warstwy zewnętrznej czy stosowanie kanałów wentylacyjnych. Produkty hiszpańskiej marki są łatwe w montażu i nie wymagają specjalistycznych narzędzi, co wpływa na termin zakończenia prac. Okładziny Ecopiedra są niepalne (klasa A1) i cechują się niską nasiąkliwością (poniżej 6%), dzięki czemu są odporne na wodę opadową i zabrudzenia środowiskowe.
Ecopiedra wprowadziła na rynek kompletny system elewacyjny ECO SYSTEM, zawierający wszystkie niezbędne elementy:
- grunt sczepny,
- klej do termoizolacji, siatki i okładzin,
- wełnę fasadową,
- warstwę zbrojoną,
- łącznik mechaniczny,
- okładzinę betonową,
- zaprawę spoinową,
- impregnat.
Rozwiązanie posiada Krajową Ocenę Techniczną oraz badania w zakresie rozprzestrzeniania ognia (NRO) i odpadania pod wpływem ognia (brak odpadania w czasie 120-minutowego pożaru). Pod względem dokumentacji ECO SYSTEM jest gotowy do zastosowania w inwestycjach mieszkalnych i komercyjnych.
Wszystkie kolekcje są wykonane z betonu, dzięki czemu okładziny można zastosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na fasadach budynków. Produkty Ecopiedra posiadają dedykowane narożniki, co wpływa pozytywnie na czas instalacji oraz zachowanie spójności powierzchni. Niezwykle istotny jest także aspekt ekologiczny. W procesie produkcji wykorzystywane są wyłącznie naturalne barwniki na bazie tlenków metali oraz sadzy. Cały odpad produkcyjny jest poddawany recyklingowi, a płytki są suszone w specjalnych komorach, wyposażonych w system odzyskiwania ciepła.
Cegła na elewacji
Płytki cegłopodobne doskonale sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie. Proste bryły i ostre krawędzie wspaniale komponują się z linearnymi układami cegieł. Bordowa kolorystyka Rustico Regular w odcieniu Granate w połączeniu z białą fugą tworzy kontrastową kompozycję, która przyciąga wzrok. Zestawienie płytki krótkiej (Tizon) i długiej (Soga) pozwala uzyskać efekt tradycyjnej cegły budowlanej.
Rustico Regular Granate
© Ecopiedra
Delikatniejszą odsłoną cegły są modele w jasnej kolorystyce. Dodają fasadzie lekkości, łagodząc wizualnie ostrą bryłę konstrukcji. Macizo Profundo to produkt siostrzany dla Rustico Regular. Produkty posiadają identyczne lica i paletę kolorystyczną, różnią się jedynie grubością płytki. W zależności od charakteru inwestycji można zastosować cieńszą (Rustico – do 2,2 cm) lub grubszą (Macizo – do 4,5 cm) płytkę cegłopodobną.
Modele Rustico Regular i Macizo Profundo można także mieszać ze sobą, łącząc płytki w rozmaite wiązania, wykorzystując optycznie różnice w wysokości dwóch produktów.
Macizo Profundo Bianco
© Ecopiedra
Nowoczesna fasada z Moderno
Moderno to nowa kolekcja z gamy Ecopiedra, wdrażana do sprzedaży w 2024 r. Model łączy w sobie format cegły rzymskiej z nowoczesnym sznytem. Dodatkowym atutem kolekcji są dedykowane dekory, wyposażone w długie, równoległe żłobienia. W przypadku płytek cegłopodobnych Ecopiedra inwestor sam decyduje o formacie zakupionych cegieł. Zamówienie można złożyć wyłącznie na cegły krótkie lub długie – lub w przypadku Moderno cegły gładkie i dekory. Architekt może dowolnie dobrać produkty pod daną inwestycję, w zależności od koncepcji projektowej.
Moderno Sombra
© Ecopiedra
Płytki cegłopodobne w salonie i jadalni
Cegiełka w strefach takich jak pokój wypoczynkowy czy jadalnia często odgrywa rolę dekoracyjną, komponując się z pozostałymi elementami aranżacji. Inspirowane cegłą rzymską Antiguo Largo zachwyca wąskim formatem i zaoblonymi krawędziami, które dodają płytce historycznego charakteru. Poza kwestiami estetycznymi istotny jest także aspekt funkcjonalny. Okładziny Ecopiedra nie wymagają odświeżania i odmalowywania. Jeśli zajdzie potrzeba zmiany aranżacji, płytki betonowe można pokryć impregnatem koloryzującym lub farbą elewacyjną, zmieniając wygląd fasady czy pomieszczenia.
Antiguo Largo Rojo Ingles
© Ecopiedra
Ze względu na swój klasyczny charakter, płytki cegłopodobne Ecopiedra doskonale łączą z różnymi stylami wnętrzarskimi i materiałami. Cegiełka wspaniale odnajduje się zarówno w modernistycznych aranżacjach, jak i rustykalnych zestawieniach, a nawet kompozycjach glamour. Niejednorodne barwienie płytek nadaje powierzchni naturalne wykończenie.
Rustico Regular Crema
© Ecopiedra
Cegiełka w kuchni – czy jest się czego obawiać?
W przypadku płytek dekoracyjnych często pojawia się obawa, czy jest to produkt, który można zastosować w tzw. strefach mokrych jak kuchnia czy łazienka. Beton jest materiałem o niskiej nasiąkliwości, odpornym na wodę, wilgoć i mróz. W przypadku zastosowania okładziny w miejscu, w którym powierzchnia jest narażona na wodę i zabrudzenia, zalecana jest impregnacja całości powierzchni. Ponadto regularna konserwacja i właściwa pielęgnacja są kluczowe dla utrzymania płytek betonowych w świetnym stanie.
Antiguo Largo Granate
© Ecopiedra
Płytki betonowe Ecopiedra można wykorzystać w kuchni jako alternatywę dla ceramiki czy szklanych paneli. Dekory nadają pionowej powierzchni nieregularności, które wyróżniają je na tle otoczenia. Płytki cegłopodobne stwarzają architektom szerokie pole do kreatywności i eksperymentów. Od klasycznych wzorów cegieł po nowoczesne aranżacje, od zachowania tradycyjnego charakteru budynku po wprowadzenie nowatorskich akcentów, które definiują współczesne trendy w architekturze.
Płytki cegłopodobne stanowią wyraz ewolucji w zakresie materiałów wykorzystywanych do pokrycia elewacji i ścian wewnętrznych. Te elementy posiadają nie tylko autentyczny wygląd cegły, ale także zapewniają większą elastyczność w projektowaniu dzięki różnorodności kształtów, rozmiarów oraz kolorów. Ich lżejsza konstrukcja oraz łatwość montażu w porównaniu z tradycyjną cegłą przyczyniają się do zwiększenia efektywności procesu budowlanego.
Więcej informacji na stronie firmy Ecopiedra w portalu PdA.