Małgorzata TOMCZAK
Klimatyczna regeneracja miast
Klimatyczna regeneracja miast jest jednym z naszych największych wyzwań. Architektura i budownictwo są odpowiedzialne za około 30–40 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. Następne 20 procent to transport, kolejny ważny element zurbanizowanego świata. Według diagnozy organizacji Architecture 2030 do roku 2050 ślad węglowy pochodzący z budownictwa może wynosić nawet 50 procent. Wszystko dlatego, że powstaje coraz więcej budynków: co roku budujemy mniej więcej 6 miliardów nowych metrów kwadratowych. To oczywiste, że ma to negatywny wpływ na środowisko i zmiany klimatu. Czy tego chcemy? Oczywiście, że nie. Niby wiemy, co powinniśmy robić — budować mniej, a zamiast tego wykorzystywać istniejące zasoby, budując, wybierać bardziej przyjazne i ekologiczne materiały, których produkcja nie wiąże się z tak wielkim zużyciem energii, wprowadzać zieleń wszędzie, gdzie się da, a może nawet tam, gdzie na pierwszy rzut oka się nie da, i traktować ją jako element zielono‑niebieskiej infrastruktury miejskiej, a nie sposób na estetyzowanie przestrzeni. Ale to, co przede wszystkim powinniśmy zrobić, to konsumować mniej.
Tłumaczy to prof. Jerzy Hausner w rozmowie otwierającej to wydanie A&B. Przyglądamy się też, jak z problemem próbują sobie radzić Stany Zjednoczone — drugi co do wielkości po Chinach emitent dwutlenku węgla na świecie. Z tego powodu zaprosiliśmy na nasze łamy jedną z największych propagatorek Green New Deal i twarz zielonej rewolucji w Stanach Zjednoczonych Alexandrię Ocasio-Cortez.
W nowym wydaniu A&B rozmawiamy, szukamy rozwiązań, zbieramy i porządkujemy informacje, tym razem o sposobie na klimatyczną regenerację miast. Musimy wiedzieć, jak to zrobić dobrze, w końcu dzisiaj projektujemy nasze jutro!