Słoneczna złota jesień daje mnóstwo nowych możliwości posiadaczom ogrodów. Warto cieszyć się nieprzerwanym kontaktem z naturą także po zmroku, kiedy dzień staje się coraz krótszy. Jak to osiągnąć? Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego! Przyjemny widok na ozdobne trawy czy złocące się liście drzew wcale nie musi się kończyć wraz z zachodem słońca. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie.
Podstawową funkcją oświetlenia zewnętrznego jest zapewnienie odpowiedniej ilości sztucznego światła w najbliższym otoczeniu domu. Ale to nie wszystko. Operując w przemyślany sposób oświetleniem, możemy wykreować iście magiczny zakątek, który szybko stanie się prywatnym azylem właścicieli domu. Pomysłowo oświetlony podjazd lub ogrodowe alejki, efektownie podkreślone fragmenty elewacji lub dekoracyjne lampiony na tarasie... To tylko kilka z pomysłów na wykorzystanie oświetlenia zewnętrznego. Do jego zalet nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak poznać kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią wybór oświetlenia i stworzenie optymalnego projektu.
Kinkiety Cuba Nordlux Ardant i Arcus Ardant Nordlux
© Ardant
Dokładne pomiary ustrzegą przed przykrymi niespodziankami
Wybór rodzaju i modelu oświetlenia powinien zostać poprzedzony dokładnymi pomiarami. W ten sposób unikniemy niepotrzebnej ingerencji w istniejące już elementy otoczenia. Zadbamy również o bezpieczeństwo domowników. Zatem w pierwszej kolejności warto zmierzyć ogród bądź taras.
Dysponując większą przestrzenią zewnętrzną, zyskujemy więcej możliwości jej aranżacji, ale też musimy dokładniej przemyśleć projekt. Źródła światła i elementy instalacyjne powinny być harmonijnie wkomponowane w otoczenie, ale też powinny pasować do siebie. Najlepiej będzie więc spisać i przeanalizować wymiary działki i najważniejsze odległości: długość podjazdu, wymiary tarasu, odległość od drzwi wejściowych do bramy wjazdowej, a także umiejscowienie wszystkich ważniejszych roślin, rabat, skalniaków i innych elementów dekoracyjnych. Oświetlenie całej działki powinno zostać zaplanowane w jednym czasie, w ten sposób unikniemy przypadkowych rozwiązań, których wątpliwa funkcjonalność utrudni nam codzienność. Mając gotowy plan, można zabrać się za poszukiwanie odpowiedniego oświetlenia.
Kinkiety zewnętrzne Aludra Nordlux Ardant i Coupar Nordlux Ardant
© Ardant
Oświetleniowy zawrót głowy
Bogactwo opcji dostępnych na rynku sprawia, że nie jesteśmy już skazani wyłącznie na proste białe światła podłączone do kontaktu. Możemy wybierać wśród modeli o wielu kształtach, szerokim spektrum barw i różnych opcjach zasilania.
W ofercie marki Ardant znajduje się wiele propozycji o wyrafinowanym designie i bogatej funkcjonalności. Usatysfakcjonowani będą zarówno miłośnicy minimalistycznych form, jak i też zwolennicy stylu vintage. Lampy solarne niewymagające instalacji elektrycznej lub te z ładowaniem za pomocą USB? Czemu nie! A może efektowne reflektory, które oświetlą duże drzewa lub podkreślą dekoracje trawnika? Oferta Ardant wpisuje się w potrzeby najbardziej wymagających klientów.
W przydomowych i ogrodowych aranżacjach możemy wykorzystać lampy o różnej barwie światła. Przykładowo, żarówki emitujące ciepłą barwę światła sprawią, że elementy tzw. małej architektury zyskają na przytulności. Z kolei chłodniejsze tonacje będę pięknie eksponowały elewację. To nie wszystko. Reflektory i naświetlacze LED idealnie oświetlą wjazd, bramę garażową lub ogrodzenie. To niezwykle praktyczne, a przy tym ekonomiczne rozwiązania, które – oprócz zwiększenia komfortu użytkowania – pozwolą także oszczędzić energię elektryczną.
Bardziej wymagający odbiorcy powinni zwrócić uwagę na lampy z czujnikami ruchu, czujnikami na podczerwień czy czujnikami na ultradźwięki. Dzięki nim lampy zapalą się tylko wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba, reagując dopiero na ruch, ciepło lub drgania. W czujniki wyposażone są słupki LED, reflektory, naświetlacze, a nawet dekoracyjne lampiony. Daje to możliwość łatwej regulacji światła w poszczególnych miejscach ogrodu.
Kinkiety zewnętrzne Kurnos Ardant Nordlux i Linton Nordlux Ardant
© Ardant
Małe jest piękne, a duże funkcjonalne
Duże możliwości aranżacyjne dają popularne reflektory, czyli lampki o niewielkich rozmiarach. Można je ukryć w szczególnie efektownych nasadzeniach lub dyskretnie wkomponować w elementy ogrodowej architektury, by stworzyć wrażenie głębi i wielowymiarowości. Nie można jednak zapominać także o większych, eleganckich lampach, które doświetlają alejki czy taras. Są to zazwyczaj słupki LED lub mobilne lampy stojące. Dzięki takiemu połączeniu oświetlenia łatwo można wykreować niesamowite aranżacje ogrodu i tarasu, które łączą w sobie funkcjonalność i dekoracyjność.
Oświetlenie w stylu eko
Podczas wyboru oświetlenia, warto pamiętać również o ekologii, która staje się nie tylko stylem życia, ale też kieruje wieloma naszymi wyborami. Dotyczy to także oświetlenia zewnętrznego. Na popularności zyskują lampy zasilane energią słoneczną. Nie wymagają one instalacji elektrycznej i wykorzystują wyłącznie energię odnawialną, realnie wpływając na oszczędności w portfelu.
Nie można również zapomnieć o przyjaznych środowisku LED-ach. Energooszczędność to nie jedyna ich zaleta. Dochodzi do tego niezwykle długa żywotność, sięgająca około 100 000 godzin działania.
Nie zostawiajmy niczego przypadkowi
Instalując oświetlenie zewnętrzne, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych i bardziej skomplikowanych projektów, warto skonsultować się z doświadczonym elektrykiem. Pomocą służą również firmy zajmujące się architekturą krajobrazu lub dystrybutorzy markowego oświetlenia jak Ardant.pl.
Podłączając oświetlenie zewnętrzne do instalacji 230V, nie można zapomnieć o wcześniejszym wyprowadzeniu kabli. Inaczej czeka was przekopanie działki. Kable tego typu muszą być bowiem wkopane na głębokość około 60 cm. Dochodzi do tego konieczność zastosowania specjalnej folii ostrzegawczej i zabezpieczenie warstwą ochronną piasku. Gdy z powodów technicznych nie można przeznaczyć 230V na potrzeby oświetlenia zewnętrznego, wówczas można skorzystać z systemu niskonapięciowego 24V lub oświetlenia solarnego.
System 24V wymaga jedynie podłączenia do odpowiedniego zasilacza i gniazdka na zewnątrz, poza tym kable nie muszą być wkopane i wystarczy je przykryć choćby korą. Osoby, które lubią pełną swobodę i nie chcą instalacji w ogrodzie, mogą postawić wyłącznie na lampy solarne i mobilne (na USB). W sprzedaży jest ich coraz więcej, więc stworzenie całego zestawu z pewnością nie będzie żadnym kłopotem.
Niezależnie od tego, jaki typ oświetlenia wybierzesz, pamiętaj o tym, by lampy były nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale też stylowe. Twój ogród i elewacja są wizytówką Twojej domowej przestrzeni. Warto więc zadbać o to, by była to przestrzeń ciekawa i elegancka.
Kinkiety zewnętrzne Heka Ardant Nordlux i lampy solarne Rica Round Nordlux Ardant
© Ardant