OPINIA nr ZR 129: Balkony: do jakiej wysokości
Treść zapytania
W odniesieniu do § 303. 1. mówiącego: „W budynkach, na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem zabrania się stosowania balkonów. Nie dotyczy to balkonów o przeznaczeniu technologicznym.” Chciałbym zapytać, czy w przypadku gdy poziom posadzki kondygnacji wynosi 24,95 m nad terenem, to czy na takiej kondygnacji można zastosować balkony?
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (stan prawny na 1 stycznia 2018 r.)
§ 303. W budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem zabrania się stosowania balkonów. Nie dotyczy to balkonów o przeznaczeniu technologicznym.
Opinia
Zgodnie z podanym w rozporządzeniu zapisem, zabrania się stosowania balkonów na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem. W przypadku braku definicji danego określenia w rozporządzeniu i powiązanych z nim aktach prawnych, należy posługiwać się powszechnie przyjętym znaczeniem cytowanego określenia. Dla przykładu: określenie położenia przedmiotu na stole stojącego na podłodze oznacza, że wysokość położenia jest równa wysokości stołu, a nie stołu wraz z tym przedmiotem.
Tak więc, gdy poziom posadzki wraz z balkonami na danej kondygnacji znajduje się na wysokości mniejszej lub równej 25 m od poziomu terenu pod tymi balkonami, można w zgodzie z §303.1. warunków technicznych stosować balkony.
(Ar.W, W.D, MB)
Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP należy traktować jako materiał pomocniczy.
Kraków, 22 sierpnia 2019 r.