Efektywne ogrzewanie i ochładzanie dużych powierzchni w zrównoważonym budownictwie
Firma Uponor Sp. z o.o. jest jednym z liderów w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, a także instalacji wodnych. Doświadczenie firmy potwierdza już ponad 100 lat wdrażania innowacyjnych rozwiązań i portfolio produktowego, które ewoluuje wraz z nowoczesną architekturą i budownictwem. Głównym zadaniem, które postawiła przed sobą firma, jest maksymalne zwiększenie komfortu i ułatwienie projektantom oraz wykonawcom korzystania z opracowywanych systemów Uponor.
Akademia Uponor – współpraca a architektami
Fiński producent współpracuje również z architektami i projektantami, dysponując m.in. rozbudowaną biblioteką BIM oraz zaawansowanymi programami obliczeniowymi. Ponadto zapewnia wsparcie na każdym etapie realizacji: od projektowania aż po ostatnie prace na budowie, dzieląc się wiedzą techniczną lub prowadząc cykliczne, rozbudowane szkolenia w ramach Akademii Uponor.
Pełna swoboda w kształtowaniu powierzchni
© UPONOR
Ogrzewanie płaszczyznowe w służbie energooszczędnego budownictwa
Wysokie i przestronne pomieszczenia, duże przeszklenia oraz nowoczesne wykończenie — to tylko niektóre z cech dzisiejszych obiektów komercyjnych. Jednak w parze z nowymi trendami idą coraz wyższe wymagania inwestorów i użytkowników obiektów, którzy oczekują funkcjonalnych i efektywnych energetycznie rozwiązań przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego. Inteligentne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego od Uponor spełniają najwyższe standardy, wpisując się przy tym w koncepcję zrównoważonego budownictwa.
Ogrzewanie płaszczyznowe w obiektach komercyjnych – dlaczego warto?
- Swoboda w projektowaniu — nowoczesne koncepcje architektoniczne wymagają zastosowania przemyślanych rozwiązań grzewczych, które nie zaburzą koncepcji, stając się jednocześnie komfortowe w użytkowaniu i energooszczędne podczas eksploatacji.
- Równomierny rozkład temperatury — jedną z kluczowych zalet ogrzewania płaszczyznowego jest zapewnienie jednakowej temperatury w każdej części pomieszczenia. Dzięki temu eliminujemy powstawanie stref bardziej ciepłych i tych niedogrzanych, których wykluczenie, w przypadku tradycyjnych rozwiązań, bywa niemożliwe.
- Pełna automatyzacja — inteligentne systemy dedykowane obiektom komercyjnym umożliwiają wygodne i precyzyjne sterowanie temperaturą ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego we wszystkich pomieszczeniach w budynku. Sterowniki Uponor mogą zostać połączone z istniejącym już w budynku z systemem BMS.
- Energooszczędność — ogrzewanie płaszczyznowe należy do rozwiązań niskotemperaturowych, dzięki czemu doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła, jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Ponadto systemy Uponor, dzięki swojej wysokiej wydajności, spełniają wymagania najważniejszych, międzynarodowych certyfikatów zrównoważonego budownictwa, jak LEED, BREEAM czy DGNB.
Systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego od Uponor
Efektywne ogrzewanie i ochładzanie dużych powierzchni to spore wyzwanie dla współczesnego budownictwa. O wyborze odpowiedniego systemu przesądzają nie tylko koszty inwestycyjne, ale także możliwości projektowe i aranżacyjne. Uponor posiada szereg rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, które spełniają warunki nawet najbardziej wymagających realizacji.
System ogrzewania i chłodzenia Uponor Renovis
© UPONOR
Ciepło i chłód z sufitu. Technologia Uponor
Renovis
Jednym z systemów sufitowych od Uponor jest zapewniający maksymalną elastyczność podczas projektowania i instalacji system Renovis. W jego skład wchodzą płyty gipsowo-kartonowe o grubości 15 mm oraz fabrycznie wbudowane rury Uponor PE-Xa. Dzięki takiej budowie Renovis tworzy niezależną konstrukcję sufitową, która z łatwością może być zainstalowana na dowolnych profilach montażowych.
Uponor Thermatop M
Kolejnym rozwiązaniem w portfolio fińskiego producenta, dającym pełną swobodę projektową, jest system Uponor Thermatop M, który tworzy jednolitą powierzchnię sufitową w pomieszczeniach o trudnej geometrii. Taka struktura umożliwia dowolne zarządzanie przestrzenią sufitową, w której bez przeszkód może zostać zamontowane oświetlenie, głośniki czy inne niezbędne elementy wyposażenia.
Wykorzystanie Uponor Thermatop M w nowoczesnych przestrzeniach
© UPONOR
Uniwersalne ogrzewanie podłogowe – Uponor Meltaway i Uponor Magna
Ogrzewanie/chłodzenie podłogowe pozwala optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i kubaturę. W ofercie Uponor znajdują się zaawansowane technologicznie rozwiązania grzewcze, które nadają się zarówno do nowych, jak i modernizowanych obiektów. Ponadto producent dysponuje szeroką gamą produktów do zastosowań specjalnych, jak Uponor Meltaway, czyli system topnienia lodu i śniegu dedykowany parkingom, podjazdom czy lądowiskom i ogrzewaniu płyt boisk piłkarskich oraz Uponor Magna – system grzewczy umieszczany bezpośrednio w betonowej wylewce podłogi, który swoje zastosowanie znajdzie w obiektach przemysłowych.
Efektywne ogrzewanie ścienne
© UPONOR
Ciepło wprost ze ścian
Systemy ogrzewania i chłodzenia ściennego oddają ciepło do pomieszczenia na zasadzie promieniowania. Dzięki temu znacznie podnoszą komfort cieplny użytkowników instalacji. W zależności od wymagań ogrzewanie ścienne może być zastosowane zarówno dla tynków na sucho, jak i na mokro. Poprowadzone w ścianach rury nie hałasują, a zastosowana do systemu automatyka umożliwia precyzyjną regulację temperatury. Systemy, w zależności od rodzaju, pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem o niewielkiej grubości — maksymalnie do 10-15 mm nad rurami grzewczymi.
Jeszcze większa swoboda projektowania
Niewidoczny i bezgłośnie działający system stropów chłodząco-grzewczych Uponor TABS jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe zrównoważonego budownictwa. Efektywne rozwiązanie umożliwia nie tylko redukcję kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, ale także zapewnia dużą swobodę projektowania, elastycznie dopasowując się do potrzeb konkretnych realizacji.
Zintegrowanie stropów chłodząco-grzewczych Uponor z budynkiem wnosi nową jakość w eksploatowanie i projektowanie obiektów wielokondygnacyjnych. Wbudowane w konstrukcje sufitów żelbetonowych rury PE-Xa prowadzą wodę, a do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń wykorzystują masę termiczną budynku.
Uponor aktywnie współpracuje z architektami i projektantami na terenie całego kraju. Zespół ponad 20 specjalistów wspiera inwestorów, zapewniając dostęp do najważniejszych materiałów technicznych, wiedzy praktycznej, a także gwarantuje zaplecze doradcze, serwisowe i marketingowe.
Więcej informacji na stronie firmy Uponor Sp. z o.o. w portalu A&B.