Ogrzewanie to jeden z największych wydatków, jakie musimy ponosić przy utrzymaniu domu. Warto więc dobrze zaplanować instalację grzewczą i jak najlepiej dopasować ją do naszych potrzeb.
Odnawialne źródła energii – oszczędność i ekologia
Coraz większa świadomość na temat zmian klimatu oraz wzrastające ceny opału napędzają zwrot ku ogrzewaniu za pomocą odnawialnych źródeł energii. Jednym z najpopularniejszych wyborów są pompy ciepła. Pobierają one energię ze środowiska. Następnie transformują ją, a potem transportują i przekazują ciepło do instalacji grzewczej. Aby działać, pompa potrzebuje energii elektrycznej. Warto więc połączyć ją z kolejnym zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym wyborem, jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną. Następnie zamieniają ją na prąd. Przy zastosowaniu połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła zapotrzebowanie na energię elektryczną jest minimum trzy razy mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ pompa nie grzeje za pomocą prądu, lecz używa go do pobierania energii cieplnej z otoczenia.
Nie tylko grzejnik
Ogrzewanie podłogowe oferuje nam komfort oraz korzystny dla naszego samopoczucia rozkład temperatury. Bardzo dobre i równomierne ogrzewa całe pomieszczenie. Co prawda nagrzewa się wolniej, ale również wolniej stygnie. Do wyboru mamy ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. W wersji wodnej instalowane są rurki, przez które przepływa woda podgrzewana przez kocioł lub pompę ciepła. Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się natomiast z mat, przewodów lub folii oporowych wydzielających ciepło pod wpływem przepływu prądu.
Podgrzewanie wody
Przy wyborze odpowiedniego rodzaju ogrzewania musi również wziąć pod uwagę, w jaki sposób będziemy zaopatrzać nasz dom w ciepłą wodę. Sposobem na energooszczędne zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową jest podgrzewacz do wody. Pozwalają one na szybkie uzyskanie właściwej temperatury. Niewielkie wymiary podgrzewaczy pozwalają na oszczędność miejsca pod zlewozmywakiem. Dodatkowym atutem jest łatwość ich montażu. Kolejną opcją jest kocioł gazowy. Gaz to stosunkowo tanie i ekologiczne źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Gazowy kocioł kondensacyjny jest wygodny w obsłudze. Wersja dwufunkcyjna zajmuje również bardzo mało miejsca, nie jest więc potrzebne specjalne pomieszczenie do jego instalacji.
Liczy się również wygląd
Chłodne zimowe wieczory spędzone przy kominku z gorącą herbatą i dobrą książką są marzeniem wielu z nas. Kominek łączy w sobie zarówno funkcję grzewczą, jak i nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Do wyboru mamy kominki otwarte, zamknięte z wkładem, kaflowe lub bio. Przy wyborze pamiętajmy o dopasowaniu odpowiedniego komina, który pozwoli na bezproblemowe korzystanie z kominka. Również grzejnik nie musi być wyłącznie elementem funkcjonalnym. Na rynku są obecnie dostępne modele wyróżniające się wyjątkowym wzornictwem, które sprawia, że grzejnik może być także dekoracją. Producenci oferują modele w różnych kolorach oraz wyposażone w oświetlenie lub lustro, a także z możliwością personalizacji. Dzięki tak zróżnicowanemu designowi każdy może znaleźć wyjątkowy grzejnik dopasowany do swojego wnętrza.
Szukasz sprawdzonych informacji na temat ogrzewania? Znajdziesz je, zaglądając do kategorii w dziale ogrzewanie na portalu Produkty dla Domu.