Meble sprzyjające efektywności. Balma.
Z cyklu „Nowoczesne biurowce — trendy 2021”
Długie, nudne, kradnące cenny czas, a co najgorsze — nieefektywne. Ofiarą źle zorganizowanego i źle przeprowadzonego spotkania przynajmniej raz w życiu stał się chyba każdy. Ale jednocześnie ostatnich kilkanaście miesięcy pokazało nam, że w niektórych sytuacjach osobista wymiana poglądów jest niezbędna i nie da się jej zastąpić nawet najdoskonalszą technicznie videokonferencją. Powrót do biur po pandemii jest dobrą okazją, by odświeżyć formułę firmowych spotkań. Kwestię przygotowania merytorycznego i aspekty psychologiczne zostawmy specjalistom od zarządzania. Skupmy się na stworzeniu warunków sprzyjających efektywności.
Miejsca do spotkań mogą przybierać różne formy. | Bialmed
© Stan Zajączkowski
Sukces mierzony konkretami
Żeby spotkanie zostało uznane za „dobre”, musi być właśnie efektywne. To podstawowy cel, definiowany jako osiągnięcie wartościowego skutku przy optymalnie wykorzystanych zasobach: ilości poświęconego czasu, wielkości grupy uczestników, kosztach dodatkowych (w tym związanych z eksploatacją obiektu i wyposażenia). Sukcesem będzie stworzenie nowych propozycji, wypracowanie koncepcji i planu wdrożenia, wydyskutowanie kompromisu w trudnej sprawie, rozwiązanie konfliktu. Do tego ważna jest atmosfera i komfort uczestników, bo dobre samopoczucie pozwala skupić się na meritum spotkania, nie obciążając organizmu.
Zastanówmy się – w jaki sposób wyposażenie nowoczesnego biura może tworzyć warunki do efektywnych, zakończonych sukcesem spotkań? W jaki sposób wpływa na samopoczucie uczestników i w jakim stopniu poprawia ich wydajność?
Zieleń, leżaki i miękkie worki do siedzenia. Miejsce pobudzające kreatywność. | Livinnx
fot.: Piotr Mastalerz
Elastyczność
Większość spotkań organizowanych w naszych biurach ma charakter roboczy i nie wymaga pełnego odseparowania ich uczestników od otoczenia. W dodatku stosunkowo rzadko uczestniczy w nich więcej niż 3–4 osoby. Nie trzeba więc przenosić się do specjalnej sali konferencyjnej, wystarczy szybkie zaaranżowanie miejsca do rozmowy niedaleko stanowiska pracy. Współczesne rozwiązania mebli biurowych (doskonałym przykładem jest system Balma PLUS oraz Balma STEPPS) dają dużą elastyczność w kształtowaniu takich tymczasowych miejsc: wygodnych, pozwalających na zachowanie komfortu akustycznego i… demontowalnych.
Bogactwo kolorów i tekstur. Różnorodne meble — dla każdego coś miłego :) | Cafe Ole
fot.: Paweł Biedrzycki
Sprawność i punktualność
Rezygnacja z sali konferencyjnej pozwala uniknąć marnowania czasu: na poszukiwanie wolnego pomieszczenia, na wypraszanie z wcześniej zarezerwowanej salki uczestników poprzedniego, przedłużającego się spotkania, na konieczność dostosowania wyposażenia do swoich potrzeb, a następnie przywrócenia go do stanu wyjściowego itp. Ograniczamy w ten sposób ilość dodatkowych czynności, a spotkanie może rozpocząć się punktualnie.
Zdecydowany kolor sprzyja pobudzeniu kreatywności i oderwaniu się od schematów. | firma IT
fot.: Stan Zajączkowski
Czas
Możemy być pewni, że czas spotkania, zorganizowanego przy stole do spotkań, na kanapie albo w boksie akustycznym, w porównaniu do typowej dyskusji w sali konferencyjnej, będzie lepiej wykorzystany. Poczucie „tymczasowości”, towarzyszące przebywaniu w zaaranżowanej przed chwilą przestrzeni, podziała mobilizująco i skłoni do sprawnego przeprowadzenia spotkania. Nie bez znaczenia jest fakt przebywania na widoku – nikt raczej nie pozwoli sobie na rozsiadanie się i bezproduktywne rozmowy o niczym.
Spotkania przy kawie wśród zieleni to dobry sposób na relaks w ciągu dnia. | Green Genius
fot.: Paweł Biedrzycki
Wyposażenie
Sale konferencyjne zwykle wyposażone są w system audiowizualny, pozwalający na wyświetlenie prezentacji, grupową pracę z wykorzystaniem dużego ekranu lub przeprowadzenie telekonferencji. Co zrozumiałe, w niektórych sytuacjach skorzystanie z takiej zaawansowanej infrastruktury będzie niezbędne (np. przy zdalnych spotkaniach z kontrahentami, w których uczestniczy kilkuosobowa delegacja firmy), ale w większości przypadków w zupełności wystarczą mobilne urządzenia, przeznaczone do szybkiego montażu i łatwe obsłudze.
Odkryj potęgę kolorów. Kolor ma znaczenie. | Green Genius
fot.: Paweł Biedrzycki
Nawiasem mówiąc, rosnąca popularność videokonferencji (wywołana warunkami pandemicznymi, ale i naturalnym rozwojem technologii) stworzyła nową kategorię elementów wyposażenia, czyli specjalne, odseparowane akustycznie budki do spotkań zdalnych. Przykładem mogą być zaawansowane produkty fińskiej firmy Framery.
Komfort i zdrowie
Odejście od nawyku korzystania z sal konferencyjnych sprzyja również wygodzie i pomaga zachować dobrą formę. Zamiast typowych krzeseł lub foteli biurowych oraz ciężkich stołów mamy miękkie, tapicerowane siedziska, sofy i poduszki z lekkimi, funkcjonalnymi stolikami o różnych wysokościach czy wygodne hokery na kółkach (np. PUNG). Sprzyja to ruchowi, zmianom pozycji, rozluźnia ciało, tworzy klimat i buduje pozytywną atmosferę.
Wygodna, dobrze wyposażona sala do spotkań wspiera efektywność. | Green Genius
fot.: Paweł Biedrzycki
Nie namawiamy do bezkrytycznej rezygnacji z sal konferencyjnych. Pomieszczenia te, również w najnowocześniejszych biurach, nadal zachowują rację bytu, a w niektórych sytuacjach są niezastąpione. Sugerujemy jednak, by do biurowych zwyczajów wpuścić trochę świeżego powietrza i dać nieco wolności pracownikom skazanym na częste, rutynowe spotkania. Na pewno się to opłaci!
link do strony BALMA
meble wspomniane w artykule:
więcej o akustyce:
Więcej informacji na stronie firmy Fabryka Mebli BALMA SA w portalu A&B.