Od 16 maja 2019 roku na całym świecie odbywają się wydarzenia podkreślające niezwykłą rolę światła w życiu człowieka, w nauce, kulturze i sztuce, zrównoważonym rozwoju, komunikacji, medycynie oraz energetyce. To wszystko w ramach powołanego z inicjatywy UNESCO Międzynarodowego Dnia Światła.
Światło to życie
Najjaśniejszy bohater tego dnia — światło zawsze było największą inspiracją ES-SYSTEM. Pracownicy firmy świętują Dzień Światła każdego dnia, celebrując wiedzę odnośnie światła i jego wpływu na samopoczucie człowieka. To nastawienie pozwoliło zdobyć bogate doświadczenie i kształtować trendy w technice oświetleniowej nakreślając nowe kierunki rozwoju. Wynikiem tego jest coraz lepsze oświetlenie w domu i pracy.
Wiedząc jak światło wpływa na człowieka i jego samopoczucie projektujemy coraz lepsze i coraz bardziej oszczędne rozwiązania oświetleniowe inspirowane zarówno naturą, jak i nowoczesnymi technologiami — mówi Rafał Gawrylak, Prezes Zarządu ES-SYSTEM.
Zdrowe światło
Projektowanie oświetlenia zgodnego z rytmem okołodobowym różni się zasadniczo od standardowego. Tradycyjne podejście koncentruje się przede wszystkim na widoczności, minimalizacji efektu olśnienia i cienia, oddaniu barwy i bezpieczeństwie. Projektując oświetlenie zgodne z ideą Human Centric Lighting, ważne jest, aby rozważyć natężenie światła, spektrum i czas ekspozycji. Jeśli światło emitowane przez oprawę ma skutecznie dążyć do imitacji światła słonecznego nie może świecić punktowo. Badania naukowe pokazują, że najbardziej efektywne są te oprawy, które działają powierzchniowo, sprawiając, że emitowane światło — jak słońce — nie tylko trafia bezpośrednio, ale także poprzez odbicie.
Human Centric Lighting
HCL to koncepcja oświetlenia stawiająca człowieka i jego potrzeby w centrum projektowania. Wprowadzenie systemów naśladujących światło naturalne pozwala zapewnić komfort i dobre samopoczucie użytkowników. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii bazujących na rozwiązaniach HCL jest CIRCADIAN naśladujący spektrum światła słonecznego.
CIRCADIAN to innowacyjny system sterowania oświetleniem, którego efektem jest nie tylko zmiana temperatury barwowej światła, ale rzeczywisty wpływ na procesy hamowania i uwalniania melatoniny zachodzące w ludzkim organizmie. Oprawy wykorzystujące system CIRCADIAN dokładnie naśladują spektrum światła słonecznego, dzięki czemu mogą rzeczywiście wpływać na człowieka i współgrać z jego okołodobowym rytmem.
Międzynarodowe święto, międzynarodowa współpraca
Dział Rozwoju i Badań ES-SYSTEM ściśle współpracuje z różnymi ośrodkami badawczymi, gdzie dokonuje się analizy wpływu światła na człowieka. W środowisku akademickim firma nawiązała współpracę m.in. z dr Kathariną Wulff z Instytutu Chronobiologii i Snu Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, która opisała jedną z opraw wyposażoną w system CIRCADIAN jako produkt najbardziej zaawansowany technologicznie.
Po rozmowie z firmą ES-SYSTEM na temat tego, co jest technologicznie możliwe, wykorzystując najnowsze diody z widmowym rozkładem mocy zbliżonym jak najbardziej do światła słonecznego, z regulacją intensywności świecenia w zależności od natężenia światła dziennego metody firmy ES-SYSTEM projektowania instalacji oświetleniowych będących w harmonii z rytmem dobowym człowieka są najbardziej zaawansowanymi, z jakimi się dotychczas spotkałam. — dr Katharina Wulff, Instytut Chronobiologii i Snu Uniwersytetu Oxfordzkiego w Wielkiej Brytanii.
Światło przyszłości
Chcąc jak najlepiej wykorzystać potencjał IoT (ang. Internet of Things) ES-SYSTEM opracował zaawansowane systemy sterowania, które zapewniają aktywne, wygodne i bezpieczne zarządzanie oświetleniem. Światło przyszłości wpływa na samopoczucie człowieka, wspiera jego koncentrację, proces leczenia i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wdrażanie tych nowoczesnych rozwiązań wiąże się również z dbałością o energooszczędność budynków i troską o środowisko naturalne.
Zastosowanie inteligentnych rozwiązań oświetleniowych pozwala na aktywne zarządzanie instalacją w całym budynku, co pozwala uzyskać oszczędności kosztów energii elektrycznej sięgające nawet 80% w stosunku do konwencjonalnych, niesterowanych rozwiązań. Implementacja inteligentnych systemów sterowania jest nieograniczona, a ich wybór zależy od wielkości inwestycji i efektu jaki ma zostać osiągnięty. Więcej szczegółów: essystem.pl