Nagroda Główna
kategoria: teoretyczna praca magisterska
10 000 zł
autorka
Magdalena Penther
tytuł
„Mieszkać ipracować-wzajemne przenikanie funkcji wewspółczesnej przestrzeni mieszkalnej”
uczelnia
Wydział Nauk Humanistycznych, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
promotor
dr Mateusz Marczewski
opinia jury
Pani mgr Magdalena Penther podjęła problem ewolucji pojęcia zamieszkiwania oraz oddziaływania sfery prywatnej i zawodowej we współczesnym domu jako szczególnego rodzaju dobra wspólnego. W oczywisty sposób tematyka pracy wynika z trudnych, bezpośrednio dotykających każdego z nas doświadczeń czasu pandemii i lockdownu w latach 2019-2021, a więc doświadczeń, które gruntownie zmieniły nasze rozumienie współzamieszkiwania, ujawniając nieuświadamiane wcześniej, nieoczywiste relacje zachodzące we współczesnym domu i jego funkcji. Celem pracy jest więc próba opisu i analizy tych związków między utrwaloną w rytuałach życia prywatnego sferą rodzinną/ prywatną, a obecną i/lub wkraczającą w tę sferę, nierzadko agresywnie, sferą życia zawodowego, co odsłonił tak drastycznie czas lockdownu.
Badania mgr Magdaleny Penther są interdyscyplinarne, łącząc zagadnienia architektury, socjologii, psychologii środowiskowej i filozofii, oraz uwzględniając także kwestie technologiczne. Trzy rozdziały pracy poświęcono więc: w rodz. 1 rozważaniom na temat roli, idei i symboliki domu, oraz jego struktury osadzonej na pojęciach komfortu, intymności i przestrzeni zamieszkiwania; w rozdz. 2 ewolucji pojęcia pracy i przestrzeni, gdzie dochodzi do przenikania się sfery prywatnej z zawodową, a jako studia przypadku analizie poddano takie przestrzenie, jak pracownie artystów, kibuce, oraz stacje badawcze i kosmiczne. W ostatnim 3 rozdziale analizie poddano złożoną relację publiczne-prywatne, podkreślając wpływ technologii i pracy zdalnej w funkcjonowaniu domu i jego mieszkańców.
Przyjęta strategia metodologiczna – interdyscyplinarność – pozwala pełniej zrozumieć dynamikę zmian społecznych, technologicznych i kulturowych współczesnego domu jako konsekwencję czasu lockdownu. A w efekcie otwiera pytanie o aktualne aspekty i sposoby dysponowania tą przestrzenią jako dobra szczególnego rodzaju, po to, by były one uwzględnione w obecnych powinnościach praktyki projektowej, służących dzisiejszym użytkownikom, ich potrzebom i oczekiwaniom.
Praca mgr Magdaleny Penther jest oparta na dobrze dobranej interdyscyplinarnej literaturze przedmiotu. Metodologicznie reprezentując ujęcie interdyscyplinarne sytuuje omawianą problematykę w polu współczesnych badań kulturowych i socjologicznych z obszaru urban studies, z jego pojęciem miasta jako „tragedii wspólnego pastwiska” i w odświeżający sposób kontekstualizuje przestrzeń domu/mieszkania z jego rytuałami współzamieszkiwania.
Biorąc pod uwagę wartości poznawcze pracę Pani mgr Magdaleny Penther pt. „Mieszkać i pracować – wzajemne przenikanie funkcji współczesnej przestrzeni mieszkalnej”, napisaną na studiach drugiego stopnia Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) w Warszawie, na Wydziale Nauk Humanistycznych, kierunek Media i kultura cyfrowa, pod kierunkiem dra Mateusza Marczewskiego – jury VII edycji konkursu za 2024 rok wysoko oceniło tę pracę i jednogłośnie przyznało mgr Magdalenie Penther Grand Prix.