III Nagroda
2 000 zł
autorka
Anna Raczyńska
(Politechnika Świętokrzyska)
opinia jury
Nagrodę przyznano za kreatywną i atrakcyjną dla współczesnych użytkowników formę domu i ogrodu, stanowiącą zarazem syntezę charakterystycznych elementów bryły i detalu tradycyjnego domu hrubieszowskiego. Prosta, lapidarna, zwarta bryła budynku zawiera twórcze przetworzenia tradycyjnych motywów, jak ganek z ławeczką, podcienia, drewniane elewacje, kształt dachu i tradycyjne pokrycie z blachy na rąbek, drewniany płot. W bryle budynku usytuowano pracownię garncarską, jako pomysł na przywrócenie dawnych tradycji rzemieślniczych. Na uwagę zasługuje uzyskanie nowoczesnej, a zarazem tradycyjnej, wygodnej i estetycznej przestrzeni do życia i pracy, przy jednoczesnym zastosowaniu szeregu zrównoważonych rozwiązań projektowych i technicznych.
Wysoko oceniono prostotę i adekwatność do miejsca koncepcji zagospodarowania działki i ogrodu z zasadniczo dobrze dobranym zestawem rodzimych roślin, tradycyjnie stosowanych w ogrodach przydomowych. W ogrodzie wprowadzono gatunki drzew, takie jak jesion, lipa, jabłoń, wiśnia, a w jego południowej części — ogródek użytkowy i ziołowy, część trawnikową z barwną rabatą bylinową.
Jury docenia efektywność zastosowanych rozwiązań ekologicznych i proklimatycznych, takich jak: wykorzystanie orientacji względem stron świata w usytuowaniu domu na działce, logicznym rozplanowaniu wnętrz i ich doświetleniu, oraz dążenie do minimalizacji strat ciepła poprzez kształtowanie zwartej bryły budynku, zastosowanie podcieni, wykorzystanie w konstrukcji — systemu MHM z litego drewna o wysokich parametrach cieplnych, wprowadzenie zintegrowanego dachu fotowoltaicznego, pomysłowe rozwiązanie „paneli kinetycznych” w celu optymalizacji komfortu cieplnego i klimatycznego. W elewacji zastosowano drewno rozbiórkowe. Rozwiązania ekologiczne zlokalizowane w ogrodzie to gruntowy wymiennik ciepła i zbiornik na wodę opadową.
Na uwagę zasługują czytelnie przedstawione w diagramach ideowych uzasadnienia przyjętych rozwiązań formalnych i prośrodowiskowych.