II Nagroda w kategorii Unlimited Architecture
status finalisty konkursu, tablet graficzny dla architekta,
program Bluebeam, prenumerata pisma Elle Decoration
laureat
Mohammed Alnisafi (Syria)
opis autorski
Projekt został zainspirowany kwiatem, a głównym pomysłem na ochronę środowiska było przystosowanie zewnętrznej powłoki budynku do działania jako łapacza wiatru (Melqaf), aby uzyskać naturalną wentylację i chłodzenie, ponieważ meczety w KSA są najbardziej energochłonne dla do celów klimatyzacyjnych.
Wieża łapiąca wiatr jest starożytnym elementem arabskim i islamskim, głównym celem jest jej wykorzystanie i adaptacja w nowoczesny sposób. Było to duże wyzwanie, ponieważ w mieście Dammam, KSA, jest ograniczenie związane z Qiblah i przestrzeganie kierunku wiatrów, oprócz zachowania walorów estetycznych i równowagi w kompozycji architektonicznej. Pierwszy wiatrak wyrzeźbiony w zewnętrznej powłoce składa się z dwóch kanałów wentylacyjnych, a minaret posłużył z kolei jako łapacz wiatru, więc do podstawy kopuły dochodziły trzy kanały powietrzne, co jest uzupełnieniem pracy systemu łapacza wiatru.
Wykorzystano łuki i zachowano minaret jako charakterystyczną cechę architektury meczetu, oprócz zastosowania tradycyjnego Maszrabijja do zakrycia zewnętrznych otworów, aby uzyskać zacienienie i zmniejszyć światło oślepiające. Ruch rotacji od starego klasycznego do nowoczesnego, gdzie fasada Qiblah zachowuje tożsamość tradycyjnego meczetu, a wraz z rotacją wokół bryły architektonicznej i przepływem linii przejście do nowoczesności.
opinia jury
Autor przedstawił projekt niezwykłego miejsca kultu ze zjawiskową strzelistą kopułą. We wnętrzu konstrukcji znalazły się płytki Brass.