II Nagroda
2 000 USD
nazwa projektu
PCIH
zespół autorski
Go Sungjun, Go Haejun, Lee Yunji, Lee JaeHyuk
komentarze jury:
Ryohei Koike (BIG):
Plan zagospodarowania opracowywanego terenu, architektura i zrównoważone rozwiązania są płynnie zintegrowane w projekcie, prezentując starannie przemyślaną i elegancką koncepcję.
Ludwik Kaizerbrecht (Gensler)
Projekt PCIH prezentuje ikoniczną architekturę z wyraźnym zamierzeniem projektowym. Rdzeń założenia łączy wszystkie proponowane budynki, ułatwiając orientację w budynku, aby wspomóc jego funkcje widokowe. Proponowany język architektoniczny wykorzystuje lokalnie pozyskiwane materiały, aby ustanowić rytm pionowych elementów, tworzący współczesne w charakterze, choć zharmonizowane z naturalnym otoczeniem elewacje. Wyjątkowa jakość wizualizacji i grafik prezentuje projekt w unikalny i przystępny sposób.
Oscar Torrejón (luis vidal + arquitectos)
Projekt budzi kontrowersje ze względu na wykorzystanie drewna do wzniesienia konstrukcji i elewacji. Tradycyjnie materiał ten nie jest powszechnie stosowany w Republice Dominikańskiej, ze względu na trudności w jego utrzymaniu. Jednak jest to również najbardziej zrównoważony budulec dostępny na wyspie, nie pogłębiający zjawiska degradacji naturalnych plaż i raf koralowych. W kraju, który doświadcza zarówno trzęsień ziemi, jak i huraganów kontrowersyjnym aspektem konstrukcji jest również użycie bloków ziemnych, ponieważ nie są one odporne na wstrząsy sejsmiczne. Niemniej jednak docenia się wysiłek włożony w zmniejszenie zużycia betonu. Biorąc pod uwagę, że projekt wyróżniają aspekty inżynieryjne, zastosowanie materiału PVC w pokryciu dachu nie jest najbardziej zrównoważonym rozwiązaniem, zwłaszcza że w Republice Dominikańskiej powszechne jest wykorzystanie dachówek ceramicznych i innych rozwiązań, redukujących dodatkowo stopień nagrzewania się budynku.