I Nagroda
60 000 zł brutto
projekt
JSK Architekci, HPP Architekten
skład zespołu autorskiego
Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz, Remigiusz Otrzonsek, Piotr Bury, Anna Okoń, Piotr Słomianowski, Nicole Piasecki, Jakub Pieńkowski
współpraca w zakresie akustyki
Akustix
opinia jury
Praca wyróżnia się konsekwentnym zagospodarowaniem kwartału, które tworzy zwarty blok zabudowy. W efekcie odpowiada specyfice miejsca i porządkuje zastany, nieco chaotyczny układ urbanistyczny. Autorzy odczytują „kod tożsamości lokalnej” miasta Piaseczna i z dużą wrażliwością analizują zastany kontekst urbanistyczny. Wynikiem jest kompozycja rozdrobnionych brył współgrających zarówno z istniejącą zabudową, jak i z sąsiedztwem parku. Świadomie zastosowana skala niuansująca wysokości zabudowy oraz współgrające z funkcją rozbicie kubatur na mniejsze elementy dobrze dopasowują nowo powstające założenie do tkanki miejskiej i sąsiedztwa budynku.
Rozczłonkowanie nie jest przypadkowe, z jednej strony tworzy otwacia-place przed wejściami zarówno do Ratusza, jak i do Centrum Kultury, a z drugiej buduje odpowiedniej wielkości i proporcji hole wejściowe do obu budynków. Te kluczowe przestrzenie wejściowe w obu przypadkach otwarte zostały zarówno w stronę parku, jak i miasta. Przejście między budynkami jest nieco ukryte, tworzy jednak nową wartościową przestrzeń odpowiednią do realizacji mniejszych wydarzeń i spotkań. Przestrzenie otwarte właściwie dopełniają i wzbogacają istniejącą strukturę przestrzenną miasta. Na uznanie zasługują przyjęte rozwiązania funkcjonalne, a w szczególności czytelne, przyjazne użytkownikowi foyer (zarówno Centrum Kultury, jak i Ratusza) dobrze powiązane z odpowiednim przedpolem, jak i funkcjami wewnętrznymi; położenie i układ Sali koncertowo-teatralnej wraz z kompletem funkcji towarzyszących, a także aktywizujące rozmieszczenie usług w kluczowych punktach kwartału.
Praca została nagrodzona za wrażliwość w operowaniu w ważnym i wymagającym otoczeniu oraz rozwiązania urbanistyczne i funkcjonalne oparte na dogłębnej analizie lokalizacji. Deklarowane przez autorów „zszywanie miasta” przy jednoczesnym poszanowaniu dla istniejących powiązań przestrzennych zasługuje na szczególne docenienie.
Unikalna koncepcja spójnego kwartału stanowi nową wartość dla przestrzeni miasta. Doceniono trafność w doborze skali założenia i przestrzennych powiązań oraz poszukiwanie równowagi pomiędzy odrębnością funkcji centrum kultury i ratusza a spójnością kwartału w wyrazie architektonicznym.
Poszukiwania współczesnego wyrazu architektonicznego przy jednoczesnym poszanowaniu historycznej parcelacji i zachowaniu spójności założenia pozwalają oczekiwać wyróżniającej się i wzbogacającej miasto Piaseczno realizacji.